Niewątpliwe Nowy Rok to nowe otwarcie, nowe szanse i nowe postanowienia. Wiele osób uważa początek roku za doskonały moment na wprowadzenie zmian oraz tworzenie nowych planów. Czym kierować się tworząc noworoczne postanowienia? Jak sprawić, aby zapał do ich realizacji nie mijał wraz z końcem stycznia? Poznaj kreatywne postanowienia na Nowy Rok, które staną się kluczem Twojego osobistego rozwoju na wielu płaszczyznach!
Cele noworoczne – dlaczego warto je wytyczać?
Tradycją jest, że na początku nowego roku ludzie tworzą listę z postanowieniami. Praktyka ta pozwala na wprowadzenie zmian, oczyszczenie z wielu rutyn, które nie sprzyjają zdrowiu, a także może pomóc w realizacji marzeń – nawet tych najskrytszych!
Nie ma jednej ścisłej reguły dotyczącej tego, jak tworzyć postanowienia noworoczne, jednak z całą pewnością „nowe otwarcie” sprzyja wewnętrznej motywacji do realizacji założonych celów.
Tworzenie postanowień noworocznych pozwala określić konkretne cele. To rodzaj zobowiązania do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Sam proces tworzenia postanowień to swoista refleks nad sobą i swoimi codziennymi nawykami.
Postanowienia noworoczne i ich skuteczna realizacja mogą przyczynić się do zmian trybu życia, poprawy kondycji psychicznej i fizycznej, a także mogą być wspaniałą trampoliną do osiągania celów długoterminowych.
Jakie są najpopularniejsze postanowienia noworoczne?
Typowe postanowienia to takie, które dotyczą kluczowych obszarów życia dla ogólnego dobrostanu oraz komfortu życia. Na pierwszy plan wysuwają się te związane ze zdrowiem, a także wyglądem. I tak najbardziej popularnymi obietnicami noworocznymi są:
- utrata wagi – wiele osób z początkiem stycznia postanawia rozpocząć regularne treningi oraz ograniczyć spożywanie niekorzystnych dla zdrowia produktów żywieniowych. Ludzie często wykupują karnet na siłownię, zapisują się na pilates lub jogę, albo zaczynają biegać. Zmiana nawyków żywieniowych, która bezpośrednio przekłada się na spadek wagi, to także istotny aspekt postanowienia o schudnięciu. Jeśli to i Twoje postanowienie — dowiedz się jak i dlaczego warto przygotowywać jedzenie w szybkowarze;
- porzucenie nałogów – Nowy Rok to nowy rozdział, zwłaszcza dla tych, którzy chcą się rozprawić z uzależnieniami np. od tytoniu czy cukru. Jednak, aby osiągnąć ten cel potrzeba dużo samozaparcia i warto się do tego postanowienia zacząć przygotowywać już z końcem roku! W niektórych przypadkach, jak np. uzależnienie od papierosów, warto skorzystać z pomocy specjalisty;
- rozwój zawodowy – ścieżka kariery zawodowej może być czasem bardzo zakręcona. To dlatego niezwykle często na listę noworocznych postanowień wpisywane są tematy związane z pracą. Wraz z nadejściem nowego roku wiele osób decyduje się na zapisanie na nowe kursy, szkolenia lub na definitywną zmianę swoją dotychczasowej drogi zawodowej;
- nauka nowych umiejętności – wśród wielu celów, które ludzie chętnie wytyczają wraz z początkiem stycznia, jest także nauka obcych języków, poznanie nowych dyscyplin sportu oraz nauka innych umiejętności. Realizacja tych małych marzeń może być wspaniałym wstępem do większych zmian w życiu!
Kreatywne postanowienia noworoczne
Jeśli jesteś spragniony nowych wyzwań, koniecznie poznaj ciekawe postanowienia noworoczne, które warto wprowadzić w życie! Jakie postanowienia na 2024 dobrze jest wpisać na swoją listę?:
Zadbaj o planetę
To zdecydowanie numer jeden noworocznych postanowień, które nie są wcale oczywiste, ale za to są bardzo ważne! Mały krok dla człowieka — wieki dla ludzkości. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian wraz z nadejściem nowego roku. Marka Gerlach od lat zwraca uwagę na dbałość i troskę o środowisko. W jaki sposób zadbać o planetę wprowadzając drobne zmiany?:
- żyj zgodnie z duchem zero waste – nie marnuj jedzenia!;
- nie używaj jednorazowych opakowań – zastąp je wysokiej jakości silikonowymi pojemnikami na żywność;
- segreguj odpady – pamiętaj, żeby śmieci trafiały do odpowiednich zbiorników!;
- zrezygnuj z jednorazowych naczyń na rzecz tych wyprodukowanych z myślą o środowisku!
Zapisz się na wolontariat
Znajdź możliwości wolontaryjnych działań w swojej okolicy. Może to być pomoc ludziom w potrzebie, wsparcie ośrodka zajmującego się bezdomnymi zwierzętami, albo wolontariat artystyczny – promujący lokalną sztukę i kulturę.
Świadome spędzaj swój czas
Zaplanuj w tygodniu czas, który będzie pełen spokoju i wytchnienia. Skoncentruj się wtedy na byciu tu i teraz, wypracuj umiejętność wyciszenia i wyhamowania z codziennego biegu, ciesz się chwilą! Dzięki tej umiejętność czas będzie płynął zupełnie inaczej i odzyskasz poczucie kontroli nad własnym życiem.
Zapisz się na kurs kucharski
Zostań szefem kuchni z prawdziwego zdarzenia! Zapisz się na kurs kucharski wybranej kuchni świata i spraw, aby codzienne przygotowanie posiłków stało się czymś więcej niż tylko rutyną!
Naucz się spontaniczności
Zaplanuj, aby chociaż raz w tygodniu zrobić coś zupełnie spontanicznego! Zaznacz ten dzień w swoim kalendarzu. Może to być wypad na spacer do nieznanej miejscowości, odwiedzenie małej galerii sztuki, albo spotkanie z dawno niewidzianym przyjacielem!
Jak skutecznie wprowadzić postanowienia noworoczne w życie?
Postanowienia mają jednak do siebie to, że ich realizacja wymaga sporo samozaparcia i dyscypliny. Niestety, badania wskazują, że jedynie 10% osób czyniących postanowienia udaje się wytrwać w postanowieniach do końca roku. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby nie utracić motywacji? Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych przez cały rok? Podpowiadamy, jakie są skuteczne metody na realizację noworocznych obietnic.
Najczęstszą przyczyną rezygnacji z postanowień są porażki i potknięcia podczas realizacji obranych celów. Przede wszystkim warto zatem od samego początku brać pod uwagę pewien czynnik błędu i przestać traktować jednorazowe odstępstwa jako pretekst do całkowitej rezygnacji z postanowienia. Doskonałym sposobem na to, aby podsycać mobilizację, jest założenie, aby cały czas zaczynać od nowa, a potknięcia traktować jedynie jako drobne słabości. Dzięki takiej metodzie w pewnym momencie pewne działania mają szansę same wejść w krew i na dobre zagościć w Twoim życiu.
Nie poddawaj się! Nie bój się zaczynać od nowa.
Warto stworzyć plan działania. Pewne zmiany wymagają tego, aby wprowadzać je powoli i odpowiednio się do nich przygotować. Przykładowo, jeśli wyznaczyłeś sobie cel w postaci poprawy kondycji fizycznej, nie powinieneś od razu zaczynać od zbyt intensywnych treningów, ale nauczyć ciało odpowiedniej i regularnej pracy. Jeśli Twoim postanowieniem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, zaplanuj dobrze zbilansowaną dietę, eliminując negatywne składniki powoli. Warto także prowadzić dziennik, w którym będziesz w stanie opisać swoje wyniki i je na bieżąco porównywać i korygować.
Zaplanuj działanie krok po kroku!
Jednym z warunków powodzenia w dotrzymaniu postanowień jest… nagradzanie siebie za osiągnięcie. Istnieje bezpośrednio przełożenie między osiąganiem celu a chwaleniem i docenianiem siebie. Dlatego bacznie śledź swoje postępy i nagradzaj się za każdy krok w stronę realizacji wyznaczonych celów! Chociaż chwalenie samego siebie wydaje się chyba najtrudniejsze – warto to robić. Możesz po prostu powtarzać sobie w myślach, że jesteś z siebie dumny lub nagrodzić się jakoś przyjemnością np. pijąc kawę w ulubionej kawiarni czy kupując sobie prezent. Pamiętaj, że każde osiągnięcie warto zanotować przede wszystkim w swoim sercu!
Ciesz się każdym swoim osiągnięciem!
Postanowienia noworoczne 2024 – postaw na realne cele
W nadchodzącym roku życzymy Ci sił i motywacji do spełniania wszystkich noworocznych postanowień. Warto jednak pamiętać o tym, aby mierzyć siły na zamiary i składać sobie takie obietnice, które są realne do zrealizowania. Warto też wyznaczyć precyzyjnie czas, w jakim dane cele chcemy osiągnąć. Dla przykładu jeśli chcesz schudnąć 20 kg, wiadomo, że nie osiągniesz tego już w pierwszych tygodniach roku. Podziel sobie rok na etapy (np. minus 5 kg na kwartał) tak, abyś pod koniec roku miał szansę stanąć na wadze 20 kg szczuplejszy i dumny ze swojego zrealizowanego postanowienia. Takie realne postanowienia sprawią, że ich realizacja będzie znacznie prostsza i mniej narażona na fiasko!