Krem angielski w stylu włoskim to przepis na pyszny deser, który trafił do Włoch z Wielkiej Brytanii i tam został zmodyfikowany. Warto przygotować go w sezonie na truskawki, na deser np. w trakcie spotkania ze znajomymi. Podaj go na eleganckiej porcelanie!
Co jest potrzebne na krem angielski w stylu włoskim?
- 30 g mąki kukurydzianej
- 600 ml mleka 2%
- 2 jajka
- 30 g cukru
- skórka z ½ cytryny
- szczypta gałki muszkatołowej
- 1 kg truskawek
- 16 biszkoptów do tiramisu
- likier amaretto
- 150 ml gęstej śmietanki 36%
Przepis na danie dla ok. 6-7 osób.
Jak przygotować krem angielski w stylu włoskim?
Mąkę kukurydzianą wymieszaj z niewielką ilością mleka. Utrzyj żółtka, cukier, skórkę cytrynową oraz gałkę muszkatołową, a następnie dodaj pozostałe mleko. Obydwie masy połącz garnku i wymieszaj, podgrzewając delikatnie. Masa powinna zgęstnieć i zacząć wrzeć.
Gotuj przez 1 minutę. Masa powinna nie spływać z łyżki. Następnie na wierzch kremu połóż pergamin i zostaw do wystudzenia.
Około 10 najładniejszych truskawek odłóż na bok, a z pozostałych usuń szypułki. Połowę biszkoptów wyłóż na dnie salaterki i skrop je likierem amaretto. Truskawki przekrój na połówki i umieść jedną warstwę na biszkoptach. Na sam wierzch wyłóż warstwę kremu i powtórz czynność z pozostałymi biszkoptami i truskawkami. Na koniec przykryj warstwą kremu i włóż do lodówki.
Śmietanę ubij i pokrój wierzch cienką warstwą stężałego kremu. Pozostałą śmietaną i truskawkami udekoruj deser. Podawaj po co najmniej 2-3 godzinach w lodówce. Smacznego!
Skąd wzięła się zuppa inglese?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Istnieje teoria, że pojawiła się ona w XVI-wieku, na stołach rodu d’Este, który panował w Ferrarze. Według opowieści, książęta poprosili kucharzy, aby odtworzyli angielski przysmak, którym delektowali się w Anglii na dworze elżbietańskim. Niestety, nie zachowały się żadne przepisy na to danie pochodzące sprzed XIX-wieku.
Co oznacza słowo „zuppa”?
Słowo „zuppa” w języki włoskim może oznaczać po prosu zupę, ale nie tylko. Odnosić się może też do dań słodkich i pikantnych, często biszkoptowych. Wzięło się od słowa oznaczającego zanurzanie, bo bardzo często w deserach biszkopt zanurza się np. w alkoholu, w kawie itd. Często nazywa się tym słowem również gulasze warzywne i rybne.
Jakie truskawki wybrać?
Staraj się wybierać świeże, polskie truskawki, najlepiej ekologicznego pochodzenia. Poza sezonem możesz zakupić mrożone i wykorzystać je do stworzenia kremu, a np. deser ozdobić kupnymi truskawkami.