Krem z pieczonej dyni hokkaido z dodatkiem koziego sera i skórki z cytryny jest naprawdę wyborny w smaku, a na dodatek przepis na niego został wykonany w duchu zero waste. Sprawdź krok po kroku jak go stworzyć! Poznaj bliżej autorskie danie Kuby Korczaka.
Co jest potrzebne na krem z pieczonej dyni hokkaido?
Bulion i zupa:
- Połówka dyni hokkaido
- Włoszczyzna
- 1-2 ziemniaki
- Kawałek korzenia imbiru (ok. 5-10 cm)
- Kawałek korzenia galangalu (ok. 5-10 cm)
- 2-3 cebule
- Połówka główki czosnku
- Oliwa
- Sól
Dodatki:
- Kozi ser dojrzewający
- Skórka z cytryny
- Kolendra posiekana (opcjonalnie)
Podane składniki wystarczą na danie dla 2 osób.
Jak przygotować z pieczonej dyni hokkaido?
Wszystkie składniki dokładnie umyj. Dynię polej odrobiną oliwy, którą rozprowadź równomiernie, posyp szczyptą soli i pieczemy w całości, bez brudzenia blachy i bez zbędnych przypaleń, czyli w wygodnej i bezpiecznej formie silikonowej SMART. Temperatura 180°C, przez ok. 45-60 minut.
Zajmij się warzywami i aromatycznymi dodatkami w postaci korzeni imbiru i galangalu, na wege bulion. Pokrój je jak najdrobniej, gdyż skracasz wtedy czas gotowania zupy.
Do garnka wlej od serca najdoskonalszej oliwy, by zrumienić składniki, korzystając z garnka z nieprzywierającą, ceramiczną powłoką. Wrzuć pokrojone warzywa oraz posiekane dodatki smakowe. Jeśli nie masz któregoś z nich, nie przejmujcie się niczym – możecie zamiennie dodać – chwilę przed blendowaniem w wersji sproszkowanej – duet imbir i kardamon, które razem mają niemalże ten sam niezwykły aromat, co spokrewniony z nimi galangal. Od czasu do czasu mieszaj wszystkie składniki, tak by warzywa nabrały rumianego koloru.
Kolejny etap to zalanie całości wodą – tylko tyle by przykryła dokładnie wszystkie składniki. Gotuj je pod przykryciem, do miękkości – ok. 30 - 40 min.
W tym przepisie doskonale sprawdzą się zero waste’owe triki jak gotowanie warzyw bez obierania, ale też późniejsze ich blendowanie, tak by finalnie stały się częścią zupy.
Bulion już jest gotowy a dynia pachnąca, złota i upieczona. W przypadku tego gatunku, czyli hokkaido skóra po upieczeniu jest na tyle delikatna, że doskonale nadaje się do blendowania. Szypułka niestety już się nie przyda, dlatego trafi prosto na kompost.
Upieczone pestki mają natomiast wyjątkowe właściwości prozdrowotne i możesz śmiało je blendować i dodawać do owocowych i warzywnych koktajli.
Dynię oczyść z pestek i umieść w delikatnie schłodzonym wcześniej bulionie, a następnie miksuj na gładką masę wraz ze wszystkimi warzywami i dodatkami. Całość dopraw do smaku solą, a jeśli zupa jest zbyt mało aromatyczna, dodaj mielony imbir i kardamon.
Mieszaj i po zagotowaniu lub nie, bo taka zupa również doskonale sprawdzi się jako chłodnik, serwuj z ulubionymi dodatkami i ziołami. Polecam wiórki sera koziego i świeżo startą skórkę z cytryny. Aby łatwiej zetrzeć dojrzewający kozi ser, pamiętaj, aby wrzucić go na pół godziny przed podaniem do zamrażalnika.
Zupę nalej do ulubionej miski czy talerza i dekorujemy ziołami i kwiatami jadalnymi.
Przygotuj krem z dyni hokkaido z Kubą Korczakiem!
Krem z dyni hokkaido możesz przygotować razem z Kubą Korczakiem, oglądając nasz wspólny instruktaż.
Co wyróżnia dynię hokkaido?
To niewielka dynia, ważąca do ok. 3 kg. Posiada intensywnie żółty kolor i jest naprawdę twarda w porównaniu do innych warzyw z tego gatunku. Ta odmiana została najprawdopodobniej wyhodowana w Japonii i tam też jest najpopularniejsza. Co ciekawe, dynie wyhodowane w Kalifornii, Kolorado, czy w Nowej Zelandii są eksportowane do kraju kwitnącej wiśni.
Ile kalorii ma dynia hokkaido?
Dynia hokkaido ma ok. 80 kcal w 100 g. Ponadto ma w sobie niemal 29 mg wapna. Jest źródłem witaminy A i C, posiada również w sobie część witamin z grupy B.
Dlaczego warto dbać o życie w zgodzie z ideą zero waste?
Nie marnując i wykorzystując w pełni każdy składnik sprawiasz, że energia, która została użyta do produkcji pożywienia i nie tylko, zostanie w pełni zagospodarowana. To pozwala nie tylko na zadbanie o planetę i ograniczenie produkcji śmieci do niezbędnego minimum, ale również pozwala na zaoszczędzenie własnych pieniędzy.
Kuba Korczak
Kuba Korczak – szef kuchni i orędownik idei zero waste. Od ponad dekady zajmuje się promowaniem najdoskonalszych polskich produktów. Organizuje i realizuje pokazy, warsztaty, mistrzostwa i inne wydarzenia kulinarne na całym świecie.