Łąka kwietna w ogrodzie coraz częściej zastępuje trawnik. Czy i dlaczego warto ją założyć? Dowiedz się, co to dokładnie jest oraz jak należy o nią dbać. Dzięki temu stworzysz wyjątkowy ogród wokół swojego domu!
Czym jest łąka kwietna?
Łąka kwietna to teren, który pokrywa nie tylko trawa, ale różnorodne inne rośliny, głównie jednoroczne byliny. Dzięki bioróżnorodności oraz kwiatom kwitnącym przez wiele miesięcy w roku są siedliskiem wielu gatunków zwierząt. Sprzyjają również pszczołom, które zbierają pył z polnych kwiatów. Ponadto zazwyczaj tego typu łąki są wyższe, niż standardowe trawy, co pozwala na obniżenie temperatury powietrza latem. Pochłaniają one również więcej zanieczyszczeń, co jest szczególnie istotne w miastach.
To wszystko sprawia, że łąka kwietna ma naprawdę bardzo wiele zalet i jest coraz powszechniej sadzona w wielu miejscach, zarówno przy domach jednorodzinnych, jak i w miastach.
Łąka kwietna – wygodna w obsłudze
Łąka kwietna, poza wartościami ekologicznymi, ma również inne zalety. Przede wszystkim dbanie o nią jest łatwiejsze, niż o idealnie równy trawnik. Wymaga koszenia zaledwie 1-2 razy do roku. Ponadto urośnie niemal wszędzie, także na skarpach i bardzo trudnym terenie. Dlatego wiele osób decyduje się na posadzenie jej np. w okolicy oczek wodnych.
Łąka kwietna ponadto pięknie pachnie i po prostu cieszy oko przy konieczności wykonywania bardzo niewielu prac. Na przykład, można ją podlewać rzadziej, niż niski trawnik, dzięki czemu możesz zaoszczędzić cenną wodę. Dzięki niej podłoże wchłania też więcej wilgoci, co sprawia, że w przypadku obfitych opadów zmniejsza się szansa na zalanie terenu.
Jakie są minusy łąki kwietnej?
Oczywiście łąka kwietna to nie tylko same zalety i nie sprawdzi się we wszystkich miejscach. Na przykład rozłożenie na niej koca i wspólny, rodzinny piknik nie będzie na niej możliwy. To też miejsce, które nie nadaje się szczególnie np. na gry zespołowe.
Ponadto z takiej łąki przy domu powinny zrezygnować osoby mocno uczulone na jad pszczeli, ponieważ będzie ona przyciągać wiele gatunków owadów, a co za tym idzie, jej obecność zwiększa szanse na użądlenie. Oczywiście należy też pamiętać o tym, że zwierzęta nie atakują bezpodstawnie i jeśli nie będziesz się do niej zbliżać, nie zrobią krzywdy. Jeśli jednak w domu są np. dzieci z alergią, lepiej jednak ich unikać bądź po prostu dobrze je odgrodzić.
Jak posadzić łąkę kwietną?
Posadzenie łąki kwietnej jest naprawdę proste. Oczywiście najpierw należy przygotować odpowiednio glebę, np. poprzez odpowiednie jej spulchnienie. Jeśli przygotowujesz większą łąkę, przekop ją za pomocą szpadla oraz wyrównaj grabiami. Mniejsze przestrzenie, lub np. donice, możesz przygotować, używając mniejszych kultywatorów oraz widełek.
Następnie konieczne będzie zasianie nasion. Możesz samodzielnie wybrać różne gatunki roślin, jednak jeśli dopiero zaczynasz, najłatwiej będzie postawić na gotową mieszankę, dostosowaną do typu gleby, na której chcesz ją wysadzać. Po posadzeniu wiosną łąkę należy podlewać w zależności od potrzeb. Po ok. 3-4 miesiącach od wysadzenia kwiatów w tym samym miejscu możesz dosiać trawę, aby zagęścić łąkę. Łąkę należy kosić 1-2 razy do roku.
Zaproś owady do swojego ogrodu
Łąka kwietna to jak zaproszenie owadów do swojego ogrodu. Dzięki niej będą mogły pożywiać się nektarem kwiatów. Dotyczy to nie tylko udomowionych pszczół, ale również innych, dzikich zapylaczy, których los zazwyczaj jest trudniejszy. O pasieki w końcu zwykle dba pszczelarz.
Jeśli chcesz, możesz postawić w ogrodzie również domek dla owadów. Możesz zrobić go samodzielnie bądź zakupić już gotowy. To dość prosta konstrukcja, składająca się z wielu wydrążonych elementów, w których owady mogą zimować bądź po prostu się ukryć. Bardzo chętnie ukryją się w nich pszczoły murarki, które nie tworzą dużych rodzin, a żyją samodznie, wytwarzając niewielkie gniazda właśnie między innymi w wydrążonych patyczkach. Pszczoła składa jajo, następnie pozostawia dla niego pokarm w formie kuli pyłki i nektaru, a następnie tworzy ściankę oddzielającą.
Łąka kwietnia to również dom innych zwierząt
Nie tylko owady chętnie zamieszkają w łące kwietnej. To także miejsce życia wielu innych gatunków zwierząt. Trawy i kwiaty wytwarzają nasiona, które będą pokarmem bądź ukryciem dla wielu rodzimych ptaków, np. dla pliszki, szpaka czy kosa. Chętnie zadomowią się w niej również jeże oraz ropuchy. Dzięki temu zwierzęta są w stanie odzyskać część naturalnego środowiska, odebranego im przez człowieka. Dlatego też dobrze jest wydzielić łąkę kwietną i jeśli np. posiadasz psa, nie pozwalać mu w niej buszować.
Zadbaj o siebie i o przyrodę tworząc łąkę kwietną
Łąka kwietna ma bardzo wiele zalet i sprawi, że Twój ogród będzie wyglądać nie tylko naturalnie, ale również pięknie i kolorowo. Dlatego też posadzenie jej to naprawdę doskonały pomysł, zwłaszcza gdy jesteś w stanie wydzielić fragment terenu, po którym nie będzie się zbyt często chodzić. Choć to większe połacie stworzą ekosystem dla większych zwierząt to już łąka posadzona np. w donicach na balkonie w bloku pozwoli zadbać o bioróżnorodność w mieście. Dlatego nie czekaj i znajdź dla niej miejsce w swoim otoczeniu!