Natura we wnętrzu to koncept, który opiera się na wykorzystaniu jak największej ilości naturalnych materiałów podczas urządzania i dekorowania wnętrz, inspirowaniu się formami zaczerpniętymi z przyrody, oraz dodatkowo wypełnieniu przestrzeni mieszkalnej roślinnością, która z pewnością umili nasz wypoczynek w mieszkaniu.
Rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny
Pierwsza myśl, zresztą trafna, która przychodzi do głowy w związku z trendem bliskim naturalnym rozwiązaniom, jest żywa roślinność w mieszkaniu, którą możemy zasadzić w doniczkach, zainstalować na specjalnych wieszakach lub postawić na półce, parapecie lub podłodze. W kuchni proponujemy zasadzić lub posiać zioła, których używamy na co dzień podczas gotowania: bazylia, majeranek, mięta, rzeżucha.
Najlepszym miejscem do postawienia doniczek z ziołami będzie parapet, gdyż zapewnimy w ten sposób odpowiednią ilość światła naszym roślinom. Przechodząc do salonu, zwróćmy uwagę na puste miejsca, gdzie moglibyśmy postawić większe rośliny na podłodze w ozdobnych donicach. W tym przypadku sprawdzą się rośliny takie jak dracena, monstera lub Palma Chrysalidocarpus lutescens. Będą one oryginalną dekoracją pomieszczeń i doskonale wypełnią pustą przestrzeń. Dodatkowo ich kolejnym atutem jest fakt, iż są łatwe w pielęgnacyjni i nie wymagają zbyt wiele uwagi ze strony właściciela.
Naturalne materiały
Stawiajmy tylko na te materiały, które zostały pozyskane w sposób naturalny. Szczególnie użytecznym surowcem jest surowe drewno, najlepiej z widocznymi sękami, i o nieregularnym kształcie. Z niego mogą być tworzone piękne stoły dla wielu gości, które same w sobie są już dziełami sztuki. Zrezygnujmy z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, na rzecz barwnych ceramicznych mis i talerzy, szklanych wazonów, skórzanych foteli oraz plecionek roślinnych. Nie zapominajmy również o dodatkach wykonanych z naturalnych surowców: drzewo, wiklina, bambus, rattan, len lub bawełna.
Inspiracja naturą
Inspiracja naturą jest również widoczna w samych projektach przedmiotów codziennego użytku –na przykład meblach o organicznych kształtach, tworzonych w analogii do elementów spotykanych w przyrodzie – stoliki w kształcie liści, czy też meble wzorowane na formie heksametru.
Kolorystyka wybieranych dodatków i mebli może również opierać się na palecie kolorów kojarzących się z naturą — zieleni, złota i brązów. Odważniejsze wersje kolorystyczne wybierajmy w żywych, soczystych odcieniach zieleni, w wersji egzotycznej lub tropikalnej. Możemy również pokusić się o pomalowanie ścian w intensywnych kolorach, choć pamiętajmy, że jest to rozwiązanie dla odważnych – nie sprawdzi się ono w każdym pomieszczeniu.