Ambiente Pojemnik na żywność 1,9L
Odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego wydaje się być globalnym wyzwaniem współczesnego społeczeństwa. Jednym z kluczowych problemów do rozwiązania jest marnowanie żywności. Chcemy Was zachęcić do dołączenia do akcji „Nie marnuj jedzenia z Gerlachem” i pokazać jak i dlaczego warto żyć w duchu zero waste!
Razem dla planety
Wielu osobom z dużą łatwością przychodzi dewaluowanie znaczenia wpływu jednostki na cały świat. Tymczasem jeśli każdy wprowadzi do swojego codziennego życia drobne zmiany, to działania kumulują się prowadząc do „efektu skali” i przynoszą realne korzyści dla całej planety. Dlatego tak ważne są indywidualne praktyki związane ze świadomą ekologią, do których zachęcamy wraz z akcją „nie marnuj jedzenia z Gerlachem”. Nadmiar żywności trafiający na wysypiska śmieci mnoży wiele problemów, które w bezpośredni sposób zagrażają życiu naszej planety. Wspólne działanie mobilizuje i budzi świadomość, a jedność społeczeństwa w temacie problemu marnowania jedzenia może ochronić to co najważniejsze – środowisko naturalne!
Na czym polega zasada zero waste?
Zero waste należy do proekologicznych praktyk, które każdy może zastosować na co dzień w domu. Zasada zero waste polega na zminimalizowaniu ilości tworzonych odpadów.
Każdy ma wpływ na ilość generowanych śmieci, a jednym z obszarów, w którym w znacznym stopniu możesz ją ograniczyć jest sfera żywienia. Idea zero waste ma swoje korzenie w ekologicznej koncepcji zrównoważonego rozwoju. Nie ma jednego momentu czy osoby, która uznana jest za jej twórcę, natomiast od drugiej połowy XX wieku rozmaite ruchy ekologiczne stale przybierają na sile, szukając rozwiązań na zaspokojenie potrzeb współczesnego świata bez szkody dla środowiska naturalnego. Za współczesną inspiratorkę ruchu zero waste uznaje się autorkę książki „Zero waste Home”, którą jest Bea Johnson.
Jak stosować zero waste w codziennym życiu?
Idea zero waste jest praktykowana i propagowana przez wielu aktywistów i influencerów, którzy podpowiadają praktyki i skuteczne metody sprzyjające poprawie stanu otaczającego nas środowiska. Na profilach społecznościowych marki Gerlach, będziemy dzielić się pomysłami i rozwiązaniami, które mają na celu zminimalizowanie ilości marnowanego jedzenia w codziennym życiu.
Popularyzacja idei zero waste wydaje się kluczowa dla tego problemu. Aby wprowadzić ją w życie, nie musisz robić żadnej rewolucji. Zero waste zaczyna się od dobrego planu. To właśnie zmiany w sposobie robienia zakupów są pierwszym krokiem do wprowadzania idei w życie. Ważnym elementem jest także rezygnacja z jednorazowych opakowań oraz kreatywne wykorzystywanie i przetwarzanie resztek. Warto też poznać kilka podstawowych zasad idei zero waste.
Pięć zasad zero waste
Oto pięć prostych do wprowadzenia zasad, które pozwolą Ci żyć w duchu zero. Większość z nich możesz wprowadzić w życie od razu, bez żadnego większego przygotowania!
Twórz listy zakupów
Planowanie zakupów jest kluczowe dla praktyki zero waste. Doskonałym sposobem jest tworzenie listy, na której znajdują się wyłącznie te rzeczy, które realnie wykorzystasz w swoim domu. Przemyślane kupowanie eliminuje nadmiar produktów, które potencjalnie mogą wylądować w koszu na śmieci.
Aby stworzyć dobrą listę zakupów, warto tworzyć tygodniowe plany żywienia. Zaplanuj posiłki na każdy dzień, oceń co już posiadasz, a jakie produkty musisz dokupić. Jeśli to możliwe planuj zakupy raz w tygodniu. To w znacznym stopniu pomaga ograniczyć spontaniczne decyzje, które sprawiają, że w koszu na zakupy lądują rzeczy zbędne.
Zrezygnuj z jednorazowych opakowań
Jednorazowe opakowania przyczyniają się do tworzenia większej ilości odpadów. Jeśli jest taka możliwość, unikaj produktów pakowanych w plastikowe, jednorazowe opakowania, na rzecz żywności, którą możesz sam spakować w organiczne torby na zakupy czy wielorazowe opakowania.
W domu warto korzystać ze specjalnych pojemników do przechowywania żywności, które w znacznym stopniu ograniczą odpady, a przy tym pozostają przyjazne dla środowiska i Twojego zdrowia. Pojemniki na żywność marki Gerlach stworzone zostały z myślą o wszystkich, dla których dbałość o środowisko naturalne jest ważna. Wybierz zestaw pojemników na żywność dla siebie!
Zestaw 3 pojemników AMBIENTE
Pojemniki na żywność wykonane zostały z wysokiej jakości szkła borowo-krzemowego oraz stali nierdzewnej. Unikalny i hermetyczny mechanizm w pokrywach zapewnia długotrwałą świeżość i sterylność przechowywanych produktów. W skład zestawu wchodzą 3 pojemniki o pojemnościach: 0,3 l, 0,7 l oraz 1,3 l.
Zestaw 3 pojemników SMART
Wysokiej klasy, eleganckie szklano-stalowe pojemniki uniwersalne SMART, które można używać na wynos, do lodówki, zamrażarki (do -20°C), do piekarnika do 200°C (bez pokrywki), do mikrofalówki (bez pokrywki). W skład tego zestawu wchodzą pojemniki o pojemnościach 0,33 l, 0,5 l oraz 0,85 l.
Wykorzystuj resztki
Kreatywność w kuchni to ważny aspekt idei zero waste. Zamiast wyrzucać resztki jedzenia, wykorzystaj je przygotowując inne potrawy lub tworząc kompost. Organiczne odpadki jedzenia mogą stać się cennym materiałem, który może zasilić glebę. W przypadku resztek warzyw, owoców czy mięsa możesz modyfikować rozmaite przepisy, a także tworzyć autorskie pomysły na dania zero waste. My również przygotowaliśmy przykładowy przepis zero waste dla Ciebie, który znajdziesz TUTAJ.
Segreguj odpady
Świadoma segregacja odpadów również wpisuje się w ideę zero waste. Dzięki odpowiedniemu segregowaniu śmieci wiele surowców może zostać poddanych recyklingowi i zostać ponownie użyta. Zero waste zachęca do powtórnego wykorzystywania przedmiotów i minimalizacji generowania odpadów. Wystarczy stosować zasady związane z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów, w którym odrębnie sortuje się takie odpady jak: szkło, metal, tworzywa sztuczne papier, odpady zmieszane oraz organiczne.
Wymieniaj i dziel się
To bardzo ważny punkt wśród zasad zero waste. W dzisiejszych czasach bardzo często zapomina się o tym, że ludzie tworzą społeczności i w ich obrębie można się wymieniać i dzielić jedzeniem. Doskonałym sposobem jest dzielenie się nadmiarem jedzenia, a także tym pożywieniem, które nie zostało zużyte. Możesz zainicjować takie działanie w swojej okolicy, wśród sąsiadów, rodziny i znajomych. Co ważne, powstaje coraz więcej jest platform internetowych oraz aplikacji, które umożliwiają taką wymianę jedzenia w obrębie całych miast. Zanim coś wyrzucisz, zastanów się, czy nie możesz się nim podzielić!
Codzienne praktykowanie idei zero waste w życiu przyczynia się do ochroń środowiska, a także pozwala na lepszą kontrolę domowego budżetu. Zero waste wpisuje się w dobre nawyki konsumenckie, które każdy z nas powinien wprowadzić do swojego domu już dzisiaj!