Historia ogrodów angielskich sięga XVII wieku, kiedy powoli zaczynano odchodzić od tworzenia rygorystycznie zaplanowanych ogrodów barokowych na rzecz tych, cechujących się większą naturalnością.
Styl ogrodów angielskich stawiał przede wszystkim na swobodę i swoisty romantyzm, często zaakcentowany elementami architektury o charakterze sentymentalnym – gotyckie lub antyczne budowle, świątynie, obeliski i ruiny. Co prawda, w dzisiejszych czasach nie zdecydowalibyśmy się na taką ekstrawagancję, jednak zasada wykorzystywania naturalnych warunków naszego ogrodu jest jak najbardziej aktualna.
Główne cechy ogrodu angielskiego
Zachowanie naturalnego piękna krajobrazu to jeden z głównych wyznaczników projektowania ogrodów angielskich. Na takiej przestrzeni zobaczymy swobodnie rosnące rośliny, które zasadzone zostały w sposób nieregularny, wydawałoby się nawet, że przypadkowy. Często określa się ogród angielski jako dziki, a wręcz zagadkowy. Na tę opinię składa się nie tylko sposób sadzenia roślin, ale również cały plan ogrodu, który jest nieregularny i asymetryczny. Kręte ścieżki wiją się tutaj między krzewami, dużymi trawnikami, barwnymi łąkami, tajemniczo zarośniętymi stawami, czy kamiennymi ławkami, ustawionymi w cichych i ustronnych miejscach.
Jak zaplanować ogród angielski?
Obecnie założenie ogrodu angielskiego to nie lada wyzwanie ze względu na przestrzeń jaką najczęściej dysponujemy. Przydomowe ogródki posiadają stosunkowo małe powierzchnie o geometrycznym kształcie oraz są ograniczone przez inne, sąsiednie budynki. Pomimo iż odtworzenie ogrodu angielskiego może być trudne, jest jak najbardziej wykonalne. Musimy po prostu zastosować kilka trików.
Przede wszystkim, zrezygnujmy z klasycznego ogradzania działki płotem lub parkanem. Niepotrzebnie sztucznie zamkniemy przestrzeń, która będzie się nam wydawała mniejsza i mniej przyjazna. Posadźmy żywopłot – ta zielona ściana optycznie poszerzy ogród i wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie.
W samym ogrodzie stwórzmy różane zakątki, nieregularne rabatki w stonowanych kolorach fioletu, różu i czerwieni oraz miejsca ze swobodnie rosnącymi drzewami, oraz krzewami. Ważnym punktem ogrodu angielskiego jest również łąką lub duży trawnik, które najczęściej znajdują się na samym jego środku. Nie zapominajmy o tajemniczych zaułkach i krętych alejkach, wijących się wśród różnorodnej roślinności. Zrezygnujmy ze szczegółowo zaplanowanych ścieżek – niech przebiegają one w sposób nieoczywisty. Dodatkowo nie decydujmy się na zakup betonowych płyt, czy kostki brukowej do naszego ogrodu. Zastąpmy je żwirem lub drobnymi, kolorowymi kamykami. Ostatnim ciekawym elementem wystroju ogrodu angielskiego może być małe oczko wodne, staw, a nawet strumyk. W tym miejscu ustawmy drewnianą ławkę, która zdecydowanie doda uroku takiemu miejscu.
Postarajmy się nadać przestrzeni tajemniczego i fantazyjnego charakteru, również za pomocą elementów dekoracyjnych. Kupmy do ogrodu duże donice i wazony, na przykład w greckie lub antyczne wzory. Możemy pokusić się również o ustawienie rzeźb, jednakże w tej kwestii musimy uważać, gdyż bardzo łatwo przekroczyć granicę pomiędzy czymś gustownym a kiczowatym. Rzeźby będą najlepiej prezentować się w ogrodach o dużej powierzchni z pokaźną ilością drzew i krzewów, które delikatnie zasłonią nasze dekoracje.