Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Organizacja szuflad może być nie lada wyzwaniem. Czy wiesz, jak posegregować rzeczy w kuchni, aby wszystko było zawsze na swoim miejscu? Na co warto zwrócić uwagę i jak zadbać o porządek na co dzień?
Jak dobrze zorganizować szuflady w kuchni?
Aby dobrze zorganizować szuflady w kuchni, zacznij od sprawdzenia, jakie przedmioty musisz w nich schować (możesz zrobić listę) oraz podzielenia szuflad na strefy. Wyznacz miejsca, w których znajdą się naczynia, miejsca na sztućce, na suchą żywność itd. Pamiętaj, aby strefy były kompatybilne z tym, co znajduje się na blacie, np. w szufladzie obok ekspresu umieść filiżanki, a obok chlebaka nóż do chleba i deski. To w przyszłości znacznie ułatwi Ci pracę w kuchni.
Jak zagospodarować szufladę w kuchni?
Jeśli chodzi o wypełnienie konkretnej szuflady warto zadbać o to, by nie była ona przeciążona, ale też, aby przy tym była maksymalnie wypełniona przy zachowaniu porządku. Dlatego organizery i pojemniki do szuflad mogą być w tym przypadku kluczowe. Staraj się zaplanować miejsce tak, aby wypełnić ją jak najdokładniej, wykorzystując np. drobne przestrzenie do przechowywania gąbek, akcesoriów itd. Warto też zostawić miejsce na przyszłe zakupy uzupełniające kuchenny asortyment.
Organizery do szuflad – jakie Ci się przydadzą?
Organizery do szuflad to coś, co warto już przemyśleć w momencie projektowania kuchni. Warto dopasować do siebie rozmiary szafek do dostępnych na rynku opcji. Na pewno przyda Ci się wkład do szuflady, w którym przechowywane będą sztućce. Dzięki temu będą one miały swoje miejsce i będą odpowiednio zabezpieczone – położone „luzem” mogą obijać się o szufladę. Organizer możesz przygotować samodzielnie, np. z kartonu, jednak nie będzie on ani trwały, ani estetyczny (ale może być to dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujesz czegoś „na już”).
W ofercie marki Gerlach znajdziesz wkład do szuflady na sztućce wyprodukowany w Polsce, wykonany z wysokiej jakości naturalnego drewna. Posiada on wyjmowane przekładki i można dostosować jego wielkość do szerokości szuflady. To sprawia, że wkład NATUR jest naprawdę wygodny w codziennym użytkowaniu. Dobrze sprawdza się nie tylko w kuchni, ale również np. w biurze czy w warsztacie.
Poza tym przydać Ci się może również organizer na noże kuchenne. Wiele osób korzysta z bloków stojących na blacie, ale często jest tak, że w Twojej kolekcji jest więcej różnych noży, które nie raz leżą luzem w szufladzie. To nie jest zbyt bezpieczne rozwiązanie – chwytając narzędzie, można w łatwy sposób się zranić. Dlatego tak ważne jest, aby miały one swoje miejsce, zabezpieczające ostrze.
Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest niski blok na noże, który pozwoli Ci na schowanie dodatkowych narzędzi. W ofercie marki Gerlach znajdziesz organizer NATUR, który pozwoli Ci na schowanie pięciu dodatkowych noży: dwóch małych i trzech dużych.
Sprawdź nasze akcesoria do organizacji kuchni!
Pojemniki do szuflad – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wybierając pojemniki kuchenne do szuflad zawsze sprawdzaj dokładnie ich wymiary. Ważna jest zarówno wysokość, jak i ich szerokość oraz długość. Staraj się dobierać je tak, aby dobrze wchodziły do wnętrza mebla i „nie latały”. Jeśli używasz pojemników i organizerów z lekkich materiałów, np. tkanin, możesz przykleić je za pomocą taśmy dwustronnej – w ten sposób zawsze będą na swoim miejscu. Staraj się stawiać na naturalne i ekologiczne materiały, które są możliwie proste w czyszczeniu.
Co przechowywać w głębokich szufladach kuchennych?
Głębokie szuflady kuchenne są bardzo praktycznie. Można układać w nich wiele narzędzi oraz akcesoria kuchenne, po które z łatwością sięgniesz na co dzień. Takie szuflady doskonale nadają się do przechowywania:
- garnków;
- patelni;
- pokrywki od garnków i patelni, np. w osobnym organizerze;
- miski, miseczki;
- roboty kuchenne i większy AGD;
- suche produkty spożywcze;
- deski do krojenia;
- blachy do pieczenia;
- słoiki i przetwory;
Głębokie szuflady nie sprawdzają się za to zbyt dobrze do przechowywania drobnych, niskich przedmiotów, takich jak np. sztućce, szklanki, czy filiżanki. Ułożenie ich w takim miejscu mogłoby oznaczać marnotrawstwo miejsca, którego w większości kuchni nie ma zbyt dużo.
Jak układać rzeczy w szufladach?
Układając rzeczy w szufladach zadbaj o to, aby były odpowiednio zabezpieczone. Nie powinny się poruszać same z siebie – to może doprowadzić do zarysowań i wręcz zniszczenia niektórych naczyń! Ważne jest też to, aby zadać o łatwy dostęp do produktów, po które sięgasz na co dzień. Narzędzia używane rzadziej, np. bardzo duże garnki, których używasz tylko w trakcie świąt lub spotkań rodzinnych, mogą znaleźć się w mniej dostępnym miejscu.
Jak ułożyć talerze w szufladzie?
Szuflada nie jest najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania talerzy. Często wysuwają się one dość gwałtownie, co może sprawić, że talerze będą się o siebie obijać. Dlatego lepiej przechowywać je w szafkach. Jeśli jednak chcesz układać je w szufladzie, zabezpiecz je w odpowiedni sposób. Użyj do tego organizerów i przekładek, dzięki którym Twoje naczynia będą na dłużej wyglądać dobrze.
Warto również zadbać o to, by talerze były ułożone według rozmiaru i modelu. Jeśli posiadasz komplet codzienny i komplet na specjalne okazje, ten pierwszy ułóż w miejscu, do którego łatwiej sięgniesz. Drugi zestaw może być nieco bardziej ukryty.
Zastawa szklana, taka jak szklanki, czy kieliszki, powinna znaleźć się w specjalnych systemach lub też na półce. W innym przypadku istnieje ryzyko, że po prostu się stłucze!
Jak układać garnki w szufladzie?
Garnki wykonane są zwykle z materiałów, które nie obijają się tak łatwo, jak talerze, dlatego szuflada jest często dla nich odpowiednim miejscem. Sposób układania będzie jednak zależał od konkretnego naczynia. Jeśli posiadasz garnki wykonane ze stali nie musisz się nimi szczególnie przejmować – nawet jeśli pojawią się na nich rysy, nie będą one wpływały na użyteczność garnków. Bez obaw możesz wkładać jeden w drugi. Dobrym rozwiązaniem mogą być garnki SMART STEEL z odpinaną rączką, które zajmują do 50% mniej miejsca w szufladzie od standardowych naczyń.
Uważaj jednak na garnki emaliowane i z powłokami. W ich przypadku należy zadbać, aby naczynia nie dotykały się bezpośrednio. Lepiej więc położyć jeden obok drugiego, zabezpieczając je, lub też użyć przekładek, które pozwolą Ci na oddzielenie ich od siebie. Dzięki temu naczynia nie będą się rysować, a garnki na dłuższy czas pozostaną w dobrym stanie.
Warto zwrócić szczególną uwagę na garnki żeliwne. Są one często dość ciężkie. Weź więc pod uwagę to, że nie każda szuflada odpowiednio je „udźwignie”. Warto również nie układać zbyt wielu takich naczyń w jednym miejscu, aby uniknąć przeciążenia mechanizmu.
Jak układać patelnie w szufladzie?
Większość dostępnych na rynku patelni to patelnie z powłokami nieprzywierającymi. Te zaś są dodatkową warstwą nałożoną na (zazwyczaj) stal lub aluminium, która może ulec ukruszeniu, obiciu się czy zarysowaniu. Dlatego należy na nie szczególnie uważać – patelnia z uszkodzoną powłoką może nie nadawać się do dalszego użytkowania. W ich przypadku szczególnie więc zadbaj o to, aby każde naczynie leżało osobno bądź też używaj dobrej jakości przekładek.
Oczywiście patelnie wykonane w całości ze stali możesz traktować tak samo, jak stalowe garnki – w ich przypadku drobne zarysowania nie są problematyczne.
O czym pamiętać, chowając rzeczy do szuflad?
Gdy chowasz swoje narzędzia, naczynia i akcesoria do szuflad pamiętaj, aby były czyste i suche. To zapobiegnie ich niszczeniu. Wewnątrz przepływ powietrza nie jest tak dobry, jak np. na blacie, dlatego proces schnięcia może trwać dłużej, a przez to niektóre przedmioty mogą zacząć rdzewieć, pęcznieć itd.
Warto również zwrócić uwagę na to, aby w szufladach zawsze pilnować porządku. Lepiej poświęcić 1-2 minuty więcej na dokładnie ułożenie wyjmowanych ze zmywarki naczyń, niż następnego dnia szukać przez dłuższy czas czegoś, co trafiło na nie swoje miejsce. Jeśli masz problem z odpowiednim odkładaniem przedmiotów możesz np. zawiesić na szafkach listy produktów, które powinny znaleźć się wewnątrz.
Pamiętaj, że utrzymanie zorganizowanej, uporządkowanej kuchni to nie tylko odpowiednie rozplanowanie jej, ale również codzienna praca i dbałość o szczegóły. Warto zwracać uwagę, aby przedmioty znajdowały się zawsze na swoich miejscach. Dobrze jest również dbać o to, aby w kuchni przechowywać tylko te rzeczy, których faktycznie używasz i potrzebujesz. Zniszczone narzędzia warto oddać do recyklingu, a te, które są w dalszym ciągu dobre, jednak nie chcesz z nich korzystasz, możesz przekazać dalej.