Ze względu na panujący u nas klimat, kupując rośliny do ogrodu, wybierzmy głównie te, które odporne są na występujące w Polsce mrozy. Już wiosną pomyślmy o zakupie oraz zasadzeniu krzewów i bylin ozdobnych, aby mogły się wystarczająco ukorzenić i wzmocnić przed sezonem zimowym. Organizując ogród, zaopatrz się również w podstawowe narzędzia ogrodnicze, które pomogą Ci w codziennych wyzwaniach.
Wybierz rośliny z właściwej strefy klimatycznej
Aby wybrać rośliny odporne na pojawiające mrozy, przede wszystkim sprawdźmy ich miejsce pochodzenia. Ta informacja powinna znajdować się na etykiecie sadzonki – strefy klimatyczne są oznaczone numerami od 1 do 12. Polska mieści się głównie w strefie klimatycznej pomiędzy 6a i 6b, co oznacza, że występujące tutaj temperatury zimowe znajdują się w zakresie od ok. – 18 do – 23 st. C.
Przykładowo, rośliny wywodzące się z wyższych stref klimatycznych (8-12), które charakteryzują się łagodnymi zimami i ciepłym oraz suchym latem, niekoniecznie sprawdzą się w naszych polskich warunkach. Mogą one w ogóle nie przetrwać zimy lub też nie będą nadawać się do uprawy całorocznej w naszym kraju. Jeśli jednak naturalnym środowiskiem dla roślin są rejony stref klimatycznych od 1 do 5, z występującymi tam niskimi temperaturami oraz okresami mrozu, możemy być pewni, że takie krzewy i byliny przetrwają polski klimat.
Jakie byliny ozdobne odporne są na mróz?
Prym wśród najbardziej odpornych bylin ozdobnych wiedzie złocień arktyczny oraz malina arktyczna, które potrafią znieść temperatury do – 40 st. C. Podobnie odpornymi roślinami są byliny takie jak fiołek labradorski, pragnia syberyjska, kosaciec syberyjski, krwawnik pospolity, gęsiówka kaukaska, języczka syberyjska, wiesioł błękitny, mięta pieprzowa, aster nowoangielski czy aster nowobelgijski.
Jakie krzewy ozdobne przetrwają mrozy?
Pośród krzewów ozdobnych odpornych na występowanie mrozów, w naszym ogrodzie możemy posadzić rośliny takie jak: mikrobiota syberysjka, jagoda kamczacka, modrzewica pospolita, suchodrzew tatarski, pięciornik krzewiasty, karagana syberysjka, śnieguliczka biała lub tawlina jarzębolistna. Nieco mniej wytrzymałe, ale wciąż dostatecznie odporne na nasze warunki pogodowe to m.in. aster alpejski, miłek wiosenny, goździk alpejski, przywrotnik miękki, lub bergenia sercowata.
Spośród delikatniejszych roślin możemy wybrać lawendę, zawilec japoński, trzmielinę japońską lub hebe, pod warunkiem, że odpowiednio zabezpieczymy je przed mrozami.