CELESTIA Kpl. salaterek 23 cm 2 szt.
Pasta kanapkowa z wędzoną flądrą to smaczna propozycja stworzona w duchu zero waste. Przepis Kuby Korczaka jest prosty i doskonale sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i na kolację. Do jego przygotowania przyda Ci się dobrej jakości nóż szefa kuchni.
Co jest potrzebne na pastę kanapkową z wędzoną flądrą?
- 400 g mięsa z flądry bez ości, najlepiej wraz ze skórą
- 3 jaja „0” lub „1”
- 2 plastry imbiru (tarte lub delikatnie pocięte)
- 1/3 pęczka posiekanego kopru
- 1/3 pęczka posiekanego szczypioru
- 3 łyżki majonezu – może być kupny
- Skórka starta z ¼ cytryny
- Sok z ¼ cytryny
- 1 posiekana lub starta papryka czerwona lub/i chili (wedle uznania odnośnie ilości, rodzaju, ostrości)
- sól
- pieprz mielony
Składniki wystarczą na porcję dla 4 osób.
Jak przygotować pastę kanapkową z wędzoną flądrą?
Skórę ryby oczyść z ości i części kręgosłupa. Pokrój ją w plastry, ułóż je jeden na drugim i posiekaj jak najdrobniej. Warto to zrobić ze względu na zawarty w niej kolagen. Ponadto dzięki temu jej nie wyrzucisz.
Mięso oddziel od ości i porozdrabniaj je, dodając do miski. Jajka ugotuj na twardo i ostudź. Obierz je i zetrzyj na tarce na dużych oczkach lub rozgnieć widelcem. Na małych oczkach tarki zetrzyj skórkę z cytryny oraz imbir. Możesz następnie je drobno posiekać. Posiekaj również szczypior i koperek razem z łodygami.
Paprykę pokrój na drobne kawałki. Możesz dodać chili, jeśli za nią przepadasz.
Wszystkie składniki połącz w miseczce lub salaterce. Dodaj do nich majonez, pieprz i szczyptę soli. Pamiętaj, że majonez i ryba już zawierają w sobie sól, dlatego uważaj na jej ilość!
Pastę podawaj na ulubionym pieczywie lub na ziemniakach tak, jak gzik. Pasuje też do świeżego ogórka, ogórków małosolnych oraz do pomidorów. Smacznego!
Jak wędzi się flądrę?
Flądra to ryba występująca głównie w Morzu Bałtyckim oraz Morzu Północnym. Wędzenie flądry jest tradycyjną metodą konserwacji, która pozwala zachować jej smak i aromat. Wędzenie na zimno, w temperaturze około 20-25 °C, nadaje rybie delikatny smak, natomiast wędzenie na gorąco, powyżej 60 °C, sprawia, że ryba jest bardziej soczysta i intensywnie pachnie dymem.
Dlaczego warto używać jajek „0” lub „1”?
Jajka oznaczone numerem „0” pochodzą z hodowli ekologicznych, a „1” z wolnego wybiegu. Jajka te są bogate w białko, witaminy A, D, E oraz witaminy z grupy B. Zawierają również zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Dzięki hodowli ekologicznej lub wolnowybiegowej jajka te mają lepszy profil tłuszczowy i są wolne od antybiotyków oraz hormonów.
Dlaczego w przepisie używa się imbiru?
Imbir dodaje paście kanapkowej wyrazisty, lekko pikantny smak, który doskonale komponuje się z delikatnym mięsem flądry. Imbir ma również liczne właściwości zdrowotne: działa przeciwzapalnie, wspomaga trawienie, poprawia krążenie i wzmacnia układ odpornościowy. Jest także znany ze swoich właściwości przeciwbólowych, szczególnie w przypadku bólu stawów i mięśni.
Autor przepisu:
Kuba Korczak
Kuba Korczak – szef kuchni i orędownik idei zero waste. Od ponad dekady zajmuje się promowaniem najdoskonalszych polskich produktów. Organizuje i realizuje pokazy, warsztaty, mistrzostwa i inne wydarzenia kulinarne na całym świecie.