Pasta z ciecierzycy i cukinii jest idealna na kanapki! Sprawdź, jak ją przygotować, aby stworzyć wyśmienite śniadanie dla swoich bliskich. Możesz używać jej również jako dipu do warzyw różnego rodzaju, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w trakcie przyjęć. Do jej przygotowania na pewno przyda Ci się komplet ostrych noży.
Co jest potrzebne na pastę z ciecierzycy i cukinii?
- 2 cukinie
- ½ ciecierzycy (namoczonej i ugotowanej)
- 1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
- 1 mała cebula (pokrojona w kostkę i przesmażona na patelni)
- ½ łyżeczki curry
- Sól i pieprz
Jak zrobić pastę z ciecierzycy i cukinii?
Umyj cukinie pod bieżącą wodą. Następnie przekrój je na pół i ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub na silikonowej formie Gerlach SMART. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni i zapiekaj cukinię przez 20 minut. Obierz cebulę, pokrój w drobną kostkę i podsmaż na patelni. Obrany czosnek przeciśnij przez praskę np. Gerlach SOLID.
Po upieczeniu cukinii wylej z formy nadmiar wody, a warzywa przełóż do naczynia razem z pozostałymi składnikami (ciecierzycą, podsmażoną cebulą, czosnkiem oraz przyprawami – curry, solą, pieprzem) i zblenduj wszystko na gładką masę. Pasta z ciecierzycy i cukinii najlepiej smakuje podawana ze świeżym, chrupiącym pieczywem.
Jeśli chcesz, możesz ją przełożyć do szklanego pojemnika np. Gerlach SMART i przechowywać w lodówce.
Jaką ciecierzycę wybrać – suchą czy w słoiku?
Ciecierzycę możesz kupić w dwóch formach: zupełnie suchej lub takiej w słoiku. Jeśli zależy Ci na szybkości przygotowania, wybierz tę drugą opcję. Taka ciecierzyca jest już ugotowana i można od razu zaczynać z nią pracę. Jeśli jednak korzystasz dużo z tego warzywa strączkowego w kuchni tańszym rozwiązaniem jest zakup ciecierzycy suchej. Wówczas jednak musisz namoczyć ją 24 godziny, a następnie wykorzystać wygodny garnek, aby ją odpowiednio ugotować.
Jak powinna być pokrojona cebula?
Przede wszystkim równo! Pamiętaj, że kostka, w którą kroisz cebulę, powinna być jak najbardziej jednolita, ponieważ właśnie dzięki temu odpowiednio się usmaży. Pomoże Ci w tym ostry nóż.
Dlaczego mój nóż jest tępy i nie kroi odpowiednio warzyw?
Każdy nóż po jakimś czasie ulega stępieniu i wymaga naostrzenia. Jeśli tak zdarzyło się w Twoim przypadku, wykorzystaj ostrzałkę, aby doprowadzić go do odpowiedniego stanu. Aby zaoszczędzić czas i rzadziej po nią sięgać, zaopatrz się w noże ze stali o wysokim poziome twardości.