Jakie są podstawowe funkcje piekarnika? Jaki piekarnik wybrać? Gdzie umieścić piekarnik w projekcie kuchni? To urządzenie, które pojawia się niemal w każdym mieszkaniu i trudno bez niego wyobrazić sobie codzienne przygotowanie posiłków. Piecze się w nim nie tylko ciasta na wyjątkowe okazje czy pyszne chleby, ale również używamy go do tworzenia zdrowych i pełnowartościowych dań.
Jakie są rodzaje piekarnika?
Piekarniki występują w różnych typach i rodzajach. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, od projektu oraz aranżacji kuchni, a także tego, z jakich funkcji chcesz korzystać.
Piekarniki różnią się od siebie zarówno stylem wykonania jak i funkcjami.
Najpopularniejszym i najbardziej klasycznym piekarnikiem jest piekarnik konwekcyjny, który wykorzystuje wentylator do cyrkulacji gorącego powietrza w komorze piekarnika.
W piekarniku konwekcyjnym dochodzi do bardzo równomiernego rozprowadzenia ciepła, dzięki czemu można w nim upiec np. doskonały chleb w żeliwnym garnku NATUR IRON.
Innym przykładem są piekarniki z funkcją mikrofali, które łączą klasyczny piekarnik z działaniem kuchenki mikrofalowej. Przygotowanie potraw w tym piekarniku jest ekonomiczne i skraca czas pieczenia.
Jeszcze inną propozycją może być piekarnik parowy.
Co robi piekarnik parowy? Przede wszystkim pozwala zachować znacznie wyższą wilgotność przygotowanych potraw, a co za tym idzie ich miękkość i kruchość. Para wodna pozwala również zachować mikroelementy pieczonych potraw, przez co przygotowywane w nim dania są zdrowsze. Wybierz piekarnik, który najbardziej odpowiada Twoim preferencjom kulinarnym!
Czy warto kupić piekarnik parowy?
Piekarnik parowy jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy dbają o zdrową kuchnię. Pieczenie w parze daje możliwość przygotowywania beztłuszczowych dań. W mig przyrządzisz w nim niskokaloryczne i zdrowe potrawy!
Piekarnik z rożnem do zabudowy – czy warto?
Domowy rożen to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią piec rozmaite mięsa.
Funkcja rożna w piekarniku daje możliwość przygotowania dań na większe imprezy czy spotkania rodzinne. Obrotowy rożen może być z powodzeniem wykorzystany jako klasyczny grill. Opiekanie mięsa w tradycyjny sposób na rożnie obrotowym daje możliwość równomierne opiekać mniejsze i większe kawałki mięsa.
Gdzie piekarnik w kuchni?
Piekarnik powinien być umieszczony w takim miejscu, do którego jest łatwy i bezpieczny dostęp. Ważne jest, by planując miejsce na piekarnik pamiętać, że będziesz często operował nagrzanymi naczyniami, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest, aby montować go na wysokości barków.
Świetnym rozwiązaniem jest więc wyższa zabudowa kuchenna.
Wiele piekarników montowanych jest bezpośrednio pod kuchenką. Ten tradycyjny sposób ma swoich zwolenników i przeciwników. Wszystko zależy od tego jak duża przestrzenią kuchenną dysponujesz. W sytuacji gdy w kuchni jest mało miejsca lepiej jest wybrać piekarnik w dolnej części zabudowy, dzięki czemu możesz zyskać więcej przestrzeni na blat kuchenny, szafki czy pułki. Kiedyś było to jedyna forma montażu piekarnika i wynikała z integracji kuchenki i piekarnika. Rozłączenie tych dwóch elementów sprawiło, że płyt grzewczych nie trzeba łączyć z piekarnikiem i kuchnie można aranżować w zupełnie inny sposób.
Jak czyścić piekarnik?
Istnieją rozmaite chemiczne preparaty służące do czyszczenia powierzchni piekarnika. Jeśli jednak szukasz rozwiązania ekologicznego, postaw na proste, domowe sposoby.
Najlepszym sposobem będzie samodzielne wykonanie pasty na bazie octu i sody oczyszczonej. Taka pasta usunie bez problemu zeschnięty tłuszcz oraz brud.
Innym sposobem jest wlanie do brytfanki Gerlach wody z dodatkiem octu i wstawienie jej do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Po kilkunastu minutach nagrzewania powstała para sprawi, że brud bez problemu usuniesz kuchenną gąbką lub szmatką.
Piekarnik jest sercem każdej kuchni i ciężko wyobrazić sobie bez niego funkcjonowanie. To jakie funkcje piekarnika będą Ci potrzebne zależy wyłącznie od tego, jaki styl gotowania preferujesz oraz tego, w jaki sposób przyrządzasz swoje dania.