Pilea peperomiodes zwana pieniążkiem to popularna roślina doniczkowa, która doskonale nadaje się także dla początkujących hobbystów. Jak o nią zadbać i sprawić, by wyrósł z niej naprawdę dorodny okaz? Poznaj nasze porady!
Skąd pochodzi pilea peperomiodes?
Pilea peperomiodes to roślina, która wywodzi się z południowej części Chin. Po raz pierwszy została poznana przez świat zachodni na początku XX wieku, gdy szkocki botanik, George Forrest, zebrał ją i opisał. Jednak dopiero w 1945 roku norweski misjonarz Agnar Espegren zabrał ją ze sobą do rodzinnego kraju, skąd rozprzestrzeniła się jako popularna roślina doniczkowa.
Ponieważ początkowo była hodowana głównie poprzez wymienianie się hobbystów roślin sadzonkami, początkowo nawet nie była poprawnie klasyfikowana. Nie została przypisana do rodziny Urticaceae aż do lat 80. XX wieku. Prawdziwą popularność zyskała w latach 2010-2022, między innymi poprzez działanie mediów społecznościowych.
W warunkach naturalnych rośnie w temperaturze do 10°C. Gatunek lubi stałą temperaturę oraz wilgotność, dlatego jest czasem sadzony w terrariach. Miłośnicy kotów mogą zaś być spokojni – hodowana na parapecie pilea tego gatunku jest dla nich bezpieczna.
Jak wygląda pilea peperomiodes?
Najbardziej charakterystyczne są jej liście. Niemalże idealnie okrągłe i dość duże sprawiają, że często jest nazywana pieniążkiem. Pojawia się też nazwa UFO, nawiązująca do popularnego wyobrażenia o spodku, którym mają poruszać się przedstawiciele inteligentnego gatunku z obcej planety. Liście mają średnicę do 10 cm i są osadzone na dość długich ogonkach. Zazwyczaj roślinka rośnie do ok. 30 cm wysokości.
Jaki kształt ma pieniążek? To zależy!
Pilea peperomiodes jest interesującym gatunkiem do hodowli, dlatego że zależnie od sposobu hodowli, może przybrać dwa zupełnie różne od siebie kształty. Po pierwsze, może mieć formę krzaczka pełnego rozłożystych liści, który w niektórych przypadkach zaczyna spływać w dół, tworząc prawdziwą kurtynę. Taka roślina będzie doskonale wyglądać na parapecie czy powieszona na ścianie.
Jeśli z kolei w początkowych fazach wzrostu dopilnujesz, aby roślinka rosła w górę, wytworzy swoisty „pieniek” i będzie wyglądała niczym miniaturowe drzewko pełne „pieniążków”. Wówczas doskonale wygląda np. postawiona na stoliku, taborecie czy innym podwyższeniu i może być prawdziwą ozdobą mieszkania. Należy jednak wziąć pod uwagę, że pilea peperomiodes nie wytworzy tak silnego pnia jak drzewo, dlatego wówczas warto zadbać o podpórkę, która pozwoli jej się piąć w górę. Tak hodowany pieniążek może osiągnąć nawet ponad metr wzrostu przy odpowiedniej pielęgnacji.
Pilea peperomiodes – jak hodować tę roślinę w domu?
Stanowisko dla tej rośliny powinno być jasne, słoneczne, ale bez bezpośrednio padającego światła. Jeśli brzegi liści zaczynają się wysuszać, to oznacza, że prawdopodobnie źródło słońca jest zbyt mocne. Możesz wówczas postawić ją nieco dalej od okna, lub użyć firanek, które częściowo je zasłonią.
Aby roślina rosła równomiernie, odwracaj ją regularnie. Dzięki temu wzrost liści będzie następował w każdą ze stron.
Pieniążka należy hodować w żyznej glebie i dbać o jej odpowiednią wilgotność. Roślina wymaga podlewania 2-3 razy w tygodniu, bądź wtedy, gdy 2-3 cm wierzchniej warstwy gleby będą już zupełnie suche. Toleruje tymczasowe przesuszenie, jednak nie jest w tym zakresie wyjątkowo wytrzymała. Należy uważać też na nadmiar wody, który może doprowadzić do gnicia korzeni i pojawiania się na nich grzyba. Roślinę warto też raz na jakiś czas spryskać wodą. Od kwietnia do października warto nawozić ją raz na 2 tygodnie.
Jak przesadzać i rozmnażać pieniążka?
Roślina wymaga przesadzania co 2-3 lata, nie jest więc w tym zakresie szczególnie wymagająca. Do przesadzania rośliny wykorzystaj łopatkę wąską lub szeroką, zależnie od jej wielkości. Dopilnuj, aby doniczka posiadała otwór, dzięki któremu z ziemi wypłynie nadmiar wody, jeśli przypadkiem użyjesz jej zbyt dużo.
Pilea peperomiodes jest bardzo łatwa w rozmnażaniu. Nawet samodzielny liść, przecięty w pół za pomocą ostrych nożyczek, może wypuścić korzenie. To, w połączeniu ze stosunkowo szybkim wzrostem w pierwszych etapach sprawia, że bez większych problemów można samodzielnie stworzyć dość dużą hodowlę.
Obserwuj liście pieniążka!
Ta roślina doskonale nadaje się dla amatorów między innymi dlatego, że stosunkowo łatwo da się po niej rozpoznać potrzeby. Liście powinny być błyszczące i proste. Jeśli zaczynają się wyginać do wewnątrz lub do zewnątrz może to oznaczać zbyt małą (do wewnątrz) lub zbyt dużą ilość wody.
Ponadto, jeśli roślina zacznie chorować, to zwykle jest to związane właśnie z jej liśćmi. Jeśli więc tracą połysk, pojawia się na nich wilgotna, mazista powierzchnia, bądź po prostu nie wyglądają na zdrowe, należy zwrócić na to uwagę.
Pilea peperomiodes – popularna roślina doniczkowa dla każdego
Pieniążek to doskonała roślina dla każdego, kto chce stworzyć w swoim domu wyjątkowo wyglądającą kompozycję roślin. Jej wyrazista zieleń cieszy oko, a stosunkowo szybki wzrost sprawia, że jej hodowla jest po prostu satysfakcjonująca. Dlatego niezależnie od tego, czy już hodujesz w swoim domu rośliny, czy dopiero zaczynasz tworzyć własną kolekcję, ten kwiat doniczkowy powinien znaleźć się pod Twoim dachem!