Zestaw garnków 10 el. AMBIENTE
Barszcz ukraiński to pożywna zupa. Do jej przygotowania potrzebne będzie wiele składników, jednak to połączenie smaków jest naprawdę wyjątkowe. Zacznij przygotowywać go już dzień przed podaniem, dlatego że fasolę koniecznie należy wcześniej namoczyć. Zaopatrz się też m.in. w buraki, kości wieprzowe oraz świeże pomidory. Do przygotowania zupy przyda Ci się garnek z systemem odcedzania w pokrywkach.
Co jest potrzebne na barszcz ukraiński?
- 400 g buraków
- 300 g włoszczyzny
- 500 g kości wieprzowych
- 150 g kapusty
- 150 g ziemniaków
- 100 g fasoli
- 400 g pomidorów świeżych
- 150 ml śmietany 18%
- 20 g mąki
- sól, cukier i pieprz do smaku
- 1 cebula
- 1-2 ząbki czosnku
- 1 ziele angielskie
- natka pietruszki
- 1 liść laurowy
Jak przygotować barszcz ukraiński?
Dzień wcześniej opłucz fasolę. Zalej ją przegotowaną wodą i odstaw w chłodne miejsce. Następnego dnia ugotuj, nie zmieniając wody. Powinna stać się zupełnie miękka. W osobnym garnku ugotuj wywar z kości w ok. 1-1,5 l wody. Gotuj go przez ok. 2 godziny pod przykryciem, na niewielkim ogniu.
Warzywa obierz i poszatkuj. Pomidory przełóż na patelnie i podduś na dowolnym oleju, najlepiej na odrobinie masła klarowanego. Przetrzyj je przez sitko. Ziemniaki pokrój w kostkę. Gdy wywar będzie ugotowany, dodaj do niego fasole, warzywa, ziemniaki. Wymieszaj i przypraw zielem angielskim i liściem laurowym. Cebulę obierz i podsmaż na patelni bądź zapiecz w piekarniku. Ją również dodaj do wywaru. Zagotuj całość.
Gdy wszystkie jarzyny i fasolka będą zupełnie miękkie, wymieszaj mąkę z 120 ml zimnej wody. Wlej do zupy i zagotuj. Dopraw do smaku cukrem, solą i zmiażdżonym czosnkiem. Pod koniec dodaj śmietanę. Przed podaniem posyp wierzch odrobiną natki pietruszki. Smacznego!
Do zupy wybrać śmietanę czy śmietankę 18%?
Do barszczu ukraińskiego wybierz kwaśną śmietanę 18%. Słodka śmietanka nie przełamie tak dobrze smaku warzyw. Pamiętaj tylko, aby dodać ją do zupy w miarę ostrożnie, np. wcześniej mieszając ją z niewielką ilością ciepłego płynu z garnka.
Jakie pomidory dodać do zupy?
Do zupy dodawaj dojrzałe pomidory. Najlepiej, aby miały średnie lub duże rozmiary. Możesz wybrać taką odmianę, jaka najbardziej Ci smakuje, jednak nie ma ona aż takiego znaczenia jak w przypadku np. dań opartych tylko na pomidorach. W przypadku barszczu ukraińskiego ich smak i tak zmiesza się z innymi dodatkami.
Po co do zupy dodaje się mąki?
Mąka delikatnie zagęści zupę. Po poprawi jej konsystencję. Możesz jednak pominąć ten punk.