Rondel z rączką SIMPLE 16cm – 1.5L
Sałatka wielkanocna po prostu musi pojawić się na stole w trakcie obchodzenia rodzinnych świąt. Do jej wykonania wykorzystaj wędzoną szynkę wysokiej jakości. Warto postawić również na seler konserwowy, który nada daniu głębi smaku. Przepis przygotował Adam Borowicz.
Co jest potrzebne na sałatkę wielkanocną?
- 300 g szynki wędzonej
- 320 g odsączonego selera konserwowanego ze słoika (ok. 2 słoiki)
- 8 jajek
- 4 średnie ogórki kiszone
- 6 łyżek majonezu
- 1 średni por
- 3 łyżeczki startego chrzanu
- pieprz, wg. uznania
- sól, wg. uznania
Jak przygotować sałatkę wielkanocną?
Ugotuj jajka na twardo w rondelku, wystudź, obierz i pokrój w kostkę. Seler bardzo dokładnie odsącz na sitku. Ogórki kiszone pokrój w kostkę i odsącz z nadmiaru wody. Szynkę pokrój w cienkie paseczki. Białą część pora pokrój w półksiężyce. Wszystko przełóż do miski, dodaj majonez i chrzan. Dopraw pieprzem, w razie potrzeby szczyptą soli, wszystko dokładnie wymieszaj za pomocą szpatułki. Sałatkę można podawać od razu lub przygotować dzień przed podaniem. Smacznego!
Jakie są regionalne wariacje sałatki wielkanocnej w Polsce?
W różnych regionach Polski sałatka wielkanocna może zawierać inne składniki. Na przykład na Podlasiu popularne są wersje z dodatkiem ziemniaków i buraków, podczas gdy w Małopolsce często dodaje się jabłka i groszek konserwowy. Różnice te wynikają z lokalnych tradycji kulinarnych i dostępności produktów.
Dlaczego seler konserwowy jest dobrym dodatkiem do sałatki wielkanocnej?
Seler konserwowy dodaje sałatce charakterystyczny, lekko słodki i kwaśny smak, który świetnie komponuje się z innymi składnikami. Jego chrupiąca tekstura dodaje również kontrastu do miękkich składników, takich jak jajka i szynka. Ponadto seler konserwowy jest łatwy w użyciu i nie wymaga dodatkowej obróbki.
Jakie inne rodzaje mięsa można użyć zamiast wędzonej szynki w sałatce wielkanocnej?
Zamiast wędzonej szynki, można użyć różnych rodzajów mięsa, takich jak pieczona kurczak, wędzona kiełbasa, czy gotowana wołowina. Każde z tych mięs doda inny smak i teksturę do sałatki, pozwalając na dostosowanie przepisu do własnych preferencji i dostępności składników.
Autor przepisu:
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.