ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Przycinanie jabłoni pozwala na odpowiednie zadbanie o roślinę. Dzięki temu nadasz drzewku odpowiedni pokrój i nie tylko. Jakie akcesoria ogrodowe będą do tego przydatne? W jakich miesiącach najlepiej przycinań jabłoń? Jak zrobić to krok po kroku?
Dlaczego warto przycinać jabłoń?
Przycinanie drzewek, w tym jabłoni, to ważny krok w ich pielęgnacji. Ten dość prosty zabieg może przynieść wiele korzyści dla rośliny oraz Twoich plonów. Ograniczenie ilości gałęzi pozwala na przykład na uzyskanie większych, lepiej wybarwionych i smaczniejszych jabłek. Ponadto ważne jest też nadanie odpowiedniego kształtu korownie, zwłaszcza kiedy drzewko jest stosunkowo młode. Przycinanie pozwala też na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób i odciąża roślinę, gdy usuwane są uszkodzone gałęzie. Dlatego też jest to krok w pielęgnacji, którego nie należy ignorować!
Przycinanie jabłoni – kiedy to zrobić?
Najważniejszym cięciem w przypadku jabłoni jest to zimowe, które należy przeprowadzić od końcówki lutego do początku kwietnia, nim roślina wejdzie w okres wegetacji. Jest to cięcie formujące i prześwietlające.
Pomiędzy lipcem a sierpniem warto przeprowadzić jednak dodatkowe cięcie regulujące, aby ograniczyć zbyt bujny wzrost drzewa.
Jakie narzędzia są potrzebne do przycinania jabłoni?
Aby przyciąć odpowiednio jabłonie, warto wcześniej dobrze się przygotować i zaopatrzyć w narzędzia, które pomogą Ci w tym zadaniu. Przede wszystkim przydadzą Ci się sekatory ogrodowe. Te występują w kilku różnych wersjach i warto je dobrać do rozmiaru drzewa. I tak na przykład jednoręczne przydają się do cięć drobnych gałązek lub też do przycinania młodych drzewek. Dwuręczne zaś lepiej sprawdzą się, kiedy dostęp do konkretnych gałęzi jest już ograniczony, np. przez wysokość drzewka.
Warto również zaopatrzyć się w piły ogrodnicze. Będą one niezbędne w trakcie cięcia zimowego, gdy Twoje rośliny nie są już zupełnie młode. Dzięki nim w prosty sposób przytniesz grubsze gałęzie.
Poza sekatorami i piłami warto zaopatrzyć się również w rękawiczki, taczkę oraz maść ogrodniczą, którą nałożysz na zranione miejsca – pomoże to roślinie w zregenerowaniu się.
Jak wykonać cięcie formujące i prześwietlające jabłoń?
Cięcie formujące wykonuje się w trakcie pierwszych kilku lat od posadzenia rośliny. W pierwszym roku wykonuje się je, skracając pęd główny, czyli przewodnik o ok. 1/3 długości. Usuń też wszystkie gałązki, które wyrastają poniżej 50-60 cm od ziemi i pozostaw 3-4 boczne pędy, skierowane równomiernie wokół przewodnika. W kolejnych latach warto skracać pędy, które rosną do środka korony, a boczne gałęzie skracaj o ok. 1/3 lub 1/2, aby pobudzić rozgałęzianie się ich. Ponownie skracaj pęd główny, by drzewko rozchodziło się raczej na boki, niż rosło w górę.
Cięcie prześwitujące dotyczy przede wszystkim starszych jabłonek. Jego celem jest sprawienie, aby do każdej gałązki docierało światło. Należy w trakcie usuwać krzyżujące się pędy, te, które są cienkie i słabe, jak również martwe i uszkodzone. Staraj się usuwać maksymalnie 30% korony w trakcie jednego sezonu. Skracaj też zbyt długie pędy.
Jak wykonać cięcie regulujące jabłoń?
Cięcie regulujące możesz wykonać pomiędzy sierpniem a lipcem. Nie jest ono jednak tak mocne, jak to wykonywane zimą. W trakcie ważne jest to, aby pomóc roślinie w zachowaniu równowagi między wzrostem a owocowaniem. Pomaga ono w nasłonecznieniu wnętrza korony.
Cięcie należy rozpocząć od oceny stanu drzewa. Zacznij od odcięcia pędów chorych lub suchych, z czarnymi lub martwymi końcówkami. Usuwaj też tzw. wilki, czyli pędy rosnące pionowo, które nie owocują. Zacznij wycinać pędy krzyżujące się i te rosnące do wnętrza korony. Ogranicza to ryzyko powstawania chorób grzybowych i pozwala uzyskać przewiewny środek korony. Usuwaj też gałęzie wyraźnie zbyt długie. Pamiętaj, że to cięcie ma być tylko cięciem higienicznym – nie powinno być zbyt mocne!
Higiena – niezwykle ważna w trakcie przycinania!
Zachowanie higieny pracy jest niezwykle ważne w trakcie przycinania roślin. Dlatego też przede wszystkim pamiętaj o tym, aby cięcia wykonywać zawsze za pomocą czystego narzędzia. Ostrze nie powinno być pokryte rdzą ani zalegającym brudem, a kiedy przechodzisz z drzewka na drzewko – koniecznie je wyczyść. Możesz je dezynfekować, używając roztworu zawierającego min. 70% alkoholu.
Ważne jest również to, aby używać ostrego narzędzia, które stworzy jak najczystszą ranę. Staraj się też, aby te miały jak najmniejszą powierzchnię. Warto wykonywać cięcie pod kątem. Jeśli rana ma średnicę większą, niż 3 cm – koniecznie zabezpiecz ją preparatem.
Zadbaj również o własną higienę i komfort. Załóż rękawice oraz okulary ochronne, zwłaszcza jeśli planujesz pracę z piłą. Nie zapomnij też o obuwiu ze stabilną powierzchnią.
Przycinanie jabłoni – to nie takie trudne!
Jak widzisz, przycinanie jabłoni nie jest wcale bardzo trudnym zadaniem. Musisz tylko pamiętać kiedy to zrobić i zadbać o to, aby nie przyciąć drzewa nadmiernie. To może je w znaczny sposób osłabić. Nie zapominaj również o higienie i bezpieczeństwie pracy.
W ofercie marki Gerlach znajdziesz wiele akcesoriów ogrodowych, które pomogą Ci w zadbaniu o Twoje rośliny. Sprawdź na przykład produkowane w Polsce szpadle ogrodowe, wysokiej jakości sekatory czy poręczne narzędzia, takie jak łopatki, motyczki czy widełki.