Sałatka warstwowa na Wielkanoc doskonale sprawdzi się na tę okazję, a ponadto bardzo dobrze się prezentuje. Można podać ją w szklanej salaterce lub sięgając po szklanki oraz eleganckie sztućce i przygotowując porcję dla każdego z gości. Sprawdź, jakie składniki będą potrzebne i zabierz się za pracę!
Co jest potrzebne na sałatkę warstwową na Wielkanoc?
- 4 jajka
- 8 łyżek kukurydzy
- 8 łyżek groszku
- 300 g dowolnej szynki
- 3 ogórki kiszone
- 5 łyżek majonezu
- 3-4 łyżki kiełków rzeżuchy
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- 3 łyżeczki startego chrzanu
- 40 g dowolnej sałaty
- Sól i pieprz do smaku
Jak przygotować sałatkę warstwową na Wielkanoc?
Sięgnij po garnki. W rondelku ugotuj jajka na twardo. Uważaj, aby nie robić tego zbyt długo. Wokół żółtek nie powinna pojawić się ciemna obwódka! Gdy się ugotują, wyjmij je i wystudź. Zetrzyj je na tarce o stosunkowo dużych oczkach. Pamiętaj, aby wybierać wyłącznie akcesoria kuchenne wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów!
Wyciągnij miseczkę. Wymieszaj w niej majonez, jogurt oraz chrzan. Dopraw solą i pieprzem. Tak stworzony sos doskonale połączy wszystkie składniki. Sięgnij po naostrzone noże kuchenne i pokrój szynkę w drobną kostkę. Sałatę posiekaj, a ogórki pokrój na mniejsze kawałki.
Zacznij rozkładać składniki w szklankach lub w misce, układając po kolei sałatę, groszek, szynkę, porcję sosu, ogórka i kukurydzę. Na górną część wsyp jajka, wykończ kleksem z majonezu i ozdób kiełkami. Tak przygotowana sałatka jest gotowa, smacznego!
Co oznacza ciemna obwódka wokół żółtka?
Żółta obwódka wokół żółtka to efekt reakcji chemicznej pomiędzy żelazem z żółtka a siarką, która jest obecna w białku. Tworzy się wówczas siarczek żelaza, który osadza się na granicy. Powstaje, gdy temperatura gotowania jest zbyt wysoka lub gdy jajko gotuje się zbyt długo. Czasem pojawia się też, jeśli jajko po gotowaniu nie zostanie schłodzone.
Co jest dość ważne, takie jajko dalej możesz zjeść bez obaw. Powstająca obwódka jest kwestią estetyczną.
Czy naczynia żaroodporne nadają się do serwowania warstwowej sałatki?
Aby zaprezentować warstwy, takie danie warto podać w szklanym naczyniu o przezroczystych ściankach. Najlepiej sprawdzi się salaterka, miseczka lub szklanka. Jeśli jednak masz pod ręką akurat niezbyt duże naczynie żaroopdorne, np. keksówkę, i ono może się dobrze w tej funkcji sprawdzić. Takie produkty są dopuszczone do kontaktu z żywnością i bez obaw możesz serwować w nich żywność.
Kiedy serwować sałatkę wielkanocną – na śniadanie czy obiad?
Taka sałatka doskonale sprawdzi się jako dodatek do śniadania, ale nie tylko! Warto ją przygotować i trzymać w lodówce. Będzie doskonała jako przekąska pomiędzy kolejnymi posiłkami, zwłaszcza jeśli spodziewasz się w domu dodatkowych gości. Może też być dobrym pomysłem na kolacje.
W trakcie obiadu również możesz ją wyciągnąć, jednak nie są to typowe smaki, po które sięga się w Polsce w takich godzinach. Ale, oczywiście, jeśli ktoś ma na nią ochotę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jej spróbować.
Co można podać do sałatki warstwowej?
Jeśli chcesz urozmaicić posiłek, do sałatki warstwowej można podać na przykład mięso podsmażone na patelni. Dobrze sprawdzi się też grillowany ser halloumi. Tak naprawdę jednak nie ma potrzeby serwowania sałatki z żadnymi dodatkami. Sama w sobie jest dość bogata w składniki odżywcze, w tym w błonnik, w białko oraz w tłuszcze.
Jak przechowywać sałatkę warstwową?
Sałatkę przechowuj w lodówce, pamiętając, aby zakryć górną część naczynia, np. za pomocą folii aluminiowej. Wyciągnij ją około 20-30 minut przed podaniem, aby jej temperatura wyrównała się z temperaturą otoczenia. Dzięki temu będzie zdecydowanie smaczniejsza. Pamiętaj, by nie przechowywać jej dłużej, niż 2-3 dni. Jajka i majonez mogą dość szybko ulegać zepsuciu. Sałatki z sosami mogą też zacząć tracić świeżość składników: warzywa mogą mięknąć i tracić swoją konsystencję. Dlatego naprawdę warto zadbać o to, by przygotowanie sałatki spożywać jak najszybciej.
Możesz również przygotować wcześniej składniki i składać sałatkę bezpośrednio przed podaniem.