W relacji dwojga ludzi nieodłącznym elementem decyzji o ich wspólnej drodze jest uroczystość zaślubin. Ceremonia ta jest bardzo indywidualna, może mieć różny charakter w zależności od kultury i światopoglądu nowożeńców. Obecnie coraz więcej par decyduje się na symboliczny wymiar zaślubin, który nie wiąże się z wymiarem religijnym ani prawnym. Czym jest ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny to tradycja w nowym wydaniu
Która z młodych kobiet nie wyobrażała sobie kiedyś siebie w białej, długiej sukni z welonem jak z bajki? Oczywiście marzenie to czasem zmienia się z biegiem lat, niemniej dla wielu kobiet ceremonia ta jest bardzo ważna. Przez długi czas tradycyjny obraz ślubu zarezerwowany był dla wydarzeń w kościele. Takie wydarzenie w budynku urzędu stanu cywilnego często było kojarzone ze znacznie skromniejszym świętowaniem.
W 2015 roku w Polsce pojawiła się możliwość zaślubin poza budynkiem urzędu stanu cywilnego, co otworzyło zupełnie nowe możliwości przed narzeczonymi. Od tego czasu można swój wymarzony ślub przygotować, gdzie tylko się zamarzy, we własnym domu, na kwiecistej łące, górach lub… na plaży.
Jeśli jednak para nie chce brać formalnego ślubu, a marzy o symbolicznym rytuale i ceremonii, na ratunek przychodzi ślub humanistyczny. Podczas tej ceremonii jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia nowożeńców.
Ślub szyty na miarę – czym jest ślub humanistyczny?
Ceremonia humanistyczna jest alternatywą dla tradycyjnego zawarcia związku małżeńskiego. Ślub ten jest w pełni dopasowany do preferencji młodej pary, ich marzeń i wyobrażeń – można powiedzieć, że jest skrojony na miarę.
W zależności od planu ceremonii młoda para może podczas składania przysięgi skorzystać z tradycyjnych rytuałów, takich jak nałożenie obrączek czy zapalenie świecy miłości.
Trzeba pamiętać, że sam ślub humanistyczny nie ma konsekwencji prawnych i ma wyłącznie wymiar symboliczny, jednak warto zaznaczyć, że aby doszło do ceremonii, wymagana jest pełnoletność nowożeńców.
Wesele „hand made” – jak je przygotować?
Bardzo często podczas ceremonii zaślubin humanistycznych, wesele organizowane jest w formie przyjęcia w plenerze lub w domu nowożeńców. Bardzo modne jest przygotowanie weselnego stołu bezpośrednio przez samych gospodarzy.
Taka forma przygotowań bezpośrednio wpływa na magię całego wydarzenia. Stół przygotowany dla gości specjalnie przez młodą parę wprowadza uroczysty nastrój i romantyczny klimat.
Stół weselny – jak go udekorować?
Przede wszystkim stół weselny powinien być na tyle długi, aby móc komfortowo pomieścić zaproszonych gości. Rzadko kto dysponuje jednak takim stołem, dlatego warto znaleźć wypożyczalnię mebli. Najczęściej dysponują nimi firmy zajmujące się cateringiem. W zależności od przestrzeni, w jakiej odbywa się przyjęcie, możesz ułożyć stoliki tak, aby tworzyły jeden długi stół lub stworzyć z nich tzw. podkowę, która doskonale sprawdzi się zwłaszcza w ograniczonych metrażem wnętrzach.
Przygotowując stół, wybierz obrusy z naturalnych, jasnych tkanin, które wprowadzą ciepły nastrój.
Następnie zadbaj o odpowiednią zastawę stołową. Postaw na elegancką Royal Ivory Porcelain, czyli najwyższej klasy porcelanę tworzoną w polskiej fabryce o wyjątkowej barwie kości słoniowej. Wyjątkowo biżuteryjnym elementem stołu weselnego są sztućce. Wybierz nieoczywistą linię Retro, która jest niezwykle elegancka. Sztućce ułóż na serwetach z naturalnych materiałów, które mogą być w pastelowych kolorach, ozdobione delikatnym wzorem roślinnym. W zależności od pory roku na całym stole ustaw małe flakoniki pełne polnych kwiatów, które wprowadzą romantyczny nastrój. Na koniec udekoruj cały stół swobodnie leżącymi gałązkami gipsówki.
Ceremonia humanistyczna – ślubny prezent dla przyjaciół
Ślub humanistyczny nie ma jednego scenariusza i schematu, dlatego musi być bardzo dobrze przemyślany i zaplanowany przez nowożeńców. Dotyczy to również prezentów. Jeśli jednak młoda para nie da jasnych wytycznych w tej kwestii i chce pozostawić swobodę wyboru gościom, można pokusić się o coś wyjątkowego, praktycznego i pomysłowego.
Doskonałą propozycją prezentową będzie zestaw eleganckich żeliwnych garnków NATUR. Jest to podarunek na całe lata. Wyjątkowy wzór garnków, a także wszechstronność (w żeliwnych garnkach NATUR można gotować, smażyć, dusić, piec) sprawdzą się w różnych wnętrzach i przydadzą w każdym gospodarstwie domowym.
Dla miłośników przygód można pokusić się o skomponowanie zestawu podróżnika. Do takiej kompozycji można wybrać najlepszej jakości artykuły ASSIST, które są stworzone z bardzo trwałych materiałów.
Swoboda i możliwości jakie daje ślub humanistyczny, sprawiają, że z roku na rok przybywa chętnych, którzy wybierają właśnie tę formę zaślubin. Najważniejsze jednak w ceremonii czy to kościelnej, czy cywilnej, czy humanistycznej, aby było dużo miłości, którą Młoda Para chce się dzielić z resztą świata.