Strogonow wołowy jest dość popularnym daniem w Polsce, choć obecnie coraz rzadziej się go przyrządza. Niezależnie od tego, zawsze jest naprawdę smaczny. Jak go przygotować? Sprawdź przepis krok po kroku. Aby go przygotować, wykorzystaj wysokiej jakości patelnię wykonaną ze stali 18/10 lub z powłoką nieprzywierającą, zależnie od własnych preferencji.
Co jest potrzebne do stworzenia strogonowa wołowego?
- 300 g rostbefu wołowego
- 1 duża cebula
- 1 zielona papryka
- 150 g pieczarek
- 2 ząbki czosnku
- ½ łyżeczka słodkiej papryki
- 100 ml bulionu warzywnego
- 150 g śmietany 18%
- Natka pietruszki
- Olej rzepakowy
- Sól i pieprz do smaku
Jak przygotować strogonow wołowy?
Natkę pietruszki opłucz pod bieżącą wodą i poszatkuj za pomocą tasaka do ziół NATUR. Obierz czosnek, cebulę i drobno posiekaj. Pieczarki oraz paprykę umyj i pokrój w plastry.
Rozgrzej olej na głębokiej patelni o średnicy 28 cm. Podsmaż na niej cebulę, czosnek, a następnie pieczarki i paprykę do momentu aż staną się miękkie. Wlej na patelnię bulion warzywny, dodaj przyprawy, poszatkowaną natkę pietruszki oraz śmietanę. Wszystko dokładnie wymieszaj i doprowadź do wrzenia.
Następnie dodaj pokrojony w grubą kostkę rostbef i duś całość pod przykryciem przez ok. 30 minut na wolnym ogniu. Strogonow wołowy przełóż na talerze, dodatkowo możesz udekorować danie natką pietruszki.
Skąd wziął się przepis na strogonowa?
To danie łączy w sobie kuchnię francuską oraz rosyjską. Prawdopodobnie powstało w XIX wieku. Jeden z pierwszych przepisów pojawił się w 1891 roku w magazynie „L'Art culinaire”. Stworzył go francuski szef kuchni, Charles Brière.
Z czym można podać wołowinę?
Strogonow wołowy możesz podać z ryżem, kaszą, ziemniakami lub makaronem. Doskonale będzie pasowało do niego tagliatelle, które przez swój kształt dobrze połączy się z gęstym sosem.
Gdzie to danie jest popularne?
Strogonow wołowy jest szczególnie popularny w krajach nordyckich. W Szwecji często zamiast rostbefu robi się go na bazie lokalnej kiełbasy o nazwie Falukorv. Jest jednak znany nie tylko w Europie. Jest lubiany na przykład w Japonii, między innymi dzięki wprowadzeniu na rynek sosów instant, do których dodaje się tylko świeże składniki takie jak warzywa i mięso.