RETRO Kpl. talerzy obiadowych 18el./6os.
Co lepiej sprawdzi się w Twoim domu – szkło opałowe czy porcelana? Czym są te materiały i jakie są ich cechy charakterystyczne? Który z nich lepiej sprawdzi się w Twojej jadalni i dlaczego? Stwórz niepowtarzalną zastawę stołową z wykorzystaniem najwyższej jakości naczyń!
Czym jest szkło opalowe?
Produkcję szkła opalowego rozpoczęto w Wenecji w XVI-wieku. Charakteryzuje się one mlecznym kolorem, czasem mieniącym się delikatnie na różne kolory. Jego barwa sprawia, że doskonale rozprasza światło, dlatego bywa wykorzystywane w różnego rodzaju lampach. Jego przeświecalność i piękny połysk sprawiają, że często jest wykorzystywane również do tworzenia zastawy stołowej. Produkuje się z niego talerze, filiżanki, salaterki, półmiski i wszystkie inne elementy tego typu.
Czym jest porcelana?
Porcelana dawniej była nazywana białym złotem. Uznaje się ją za najbardziej szlachetny typ ceramiki. Jej biały kolor, wysoka wytrzymałość i wszechstronność, połączone z tradycją wykonywania pięknych zdobień na jej powierzchni oraz z przeświecalnością w cienkich warstwach sprawiają, że wciąż ma wielu swoich zwolenników. Jej produkcja rozpoczęła się w Chinach i dopiero z czasem w Anglii nauczono się również metody wytwarzania jej. Wtedy to porcelanowa zastawa stołowa zaczęła zdobywać większą popularność w Europie.
Czym różni się porcelana od szkła opalowego?
Choć z daleka mogą wyglądać podobnie, porcelana i szkło opalowe to zupełnie inne materiały, które różnią się m.in.:
- składem,
- procesem produkcji,
- właściwościami mechanicznymi,
- zastosowaniem.
Porcelana i szkło opalowe – czym różni się ich skład?
Porcelana jest ceramiką, co oznacza, że wykonuje się ją z glin: z kaolinu, kwarcu oraz skaleni. Z kolei szkło opalowe to połączenie piasku, sodu, czy wapnia, ze specjalnym dodatkiem tlenków metali (np. tlenku cyny), które nadają mu mleczny wygląd. Pod względem chemicznym są więc zupełnie od siebie różne.
Czym różni się proces produkcji porcelany od szkła opalowego?
Produkcja porcelany jest wieloetapowa. Po przygotowaniu formy, np. talerza czy kubka, suszy się je, a następnie wypala w wysokiej temperaturze na tzw. biskwit. Następnie czas na szkliwienie i ponowny wypał. To nadaje porcelanie wyjątkowej twardości i wytrzymałości. Szkło opalowe z kolei wykonuje się poprzez przygotowanie masy szklanej, a następnie przez jej formowanie w wysokiej temperaturze. Po wystudzeniu produkty osiągają odpowiednią stałą konsystencję i mogą być używane w warunkach domowych.
Jak więc widać, procesy produkcyjne tych dwóch rodzajów materiału naprawdę mocno się od siebie różnią. Porcelanowy serwis obiadowy przechodzi przez więcej kroków, często wymagających wysokich temperatur, dlatego może być droższy od szkła.
Jakie są różnice we właściwościach mechanicznych porcelany i szkła opalowego?
Porcelana jest materiałem bardzo twardym i odpornym na zarysowania. Jest przy tym dosyć krucha, dlatego w razie upadku naczynia z dużych wysokości może ono w łatwy sposób pęknąć. Szkło opalowe jest nieco bardziej miękkie, może łatwiej się zarysowywać, ale z drugiej strony charakteryzuje się nieco wyższym poziomem elastyczności. Jest też nieco mniej odporne na działanie wysokich temperatur.
Porcelana i szkło opalowe – różnice w zastosowaniach
Zarówno z porcelany, jak i szkła opalowego można stworzyć zastawę stołową. Jednakże z porcelany częściej tworzone są ozdobne figury. Szkło opalowe zaś jest używane również do tworzenia lamp kuchennych oraz różnorodnych dekoracji.
Zarówno szkło opalowe, jak i porcelana na prezent ślubny sprawdzą się znakomicie.
Co lepsze? Szkło opalowe czy porcelana?
Na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Zarówno porcelana, jak i szkło opalowe ma swoje wady i zalety. Na przykład, naczynia ze szkła opalowego są często nieco cieńsze, niż porcelana, co wiąże się z tym, że zajmują mniej miejsca w szafkach. Z drugiej strony jest uznawane przez wiele osób za produkt nieco niższej jakości. Porcelana zaś jest uznawana za szlachetny typ ceramiki, który jest niezwykle gładki i przyjemny w dotyku. Warto więc wybrać zastawę stołową z takiego materiału, który będzie lepiej spełniał Twoje oczekiwania.
Sprawdź nasze propozycje na filiżanki z porcelany do kawy na prezent.
Jaką porcelanę Gerlach wybrać?
W ofercie marki Gerlach znajdziesz wysokiej jakości porcelanę, która doskonale komponuje się z cenionymi przez Polaków sztućcami. To wszechstronne produkty wysokiej jakości, które mogą być użytkowane w piekarniku, w zmywarce, czy w mikrofalówce. Taka porcelana może być również używana do przechowywania żywności zarówno w lodówce, jak i w piekarniku.
Porcelana może mieć różne odcienie bieli, zależnie od składników wykorzystanych do ich produkcji, np. chłodny odcień bieli, czy kolor kości słoniowej. Jeśli więc zależy Ci na zimnych barwach, postaw na Royal White Porcelain. Zwróć uwagę na minimalistyczną i wszechstronną linię MODERN.
Jeśli z kolei chcesz, by wnętrze zyskało ciepły, przyjemny charakter i jednocześnie wciąż zachwycało swoim wystrojem, postaw na Royal Ivory Porcelain, porcelanę w odcieniu kości słoniowej. Dobrze sprawdzić się może porcelana z ponadczasowej i eleganckiej linii MUZA, czy też tradycyjna i elegancka porcelana RETRO, idealnie pasująca do wnętrz pałacowych i rustykalnych. Z kolei miłośnicy klasyki powinni zwrócić uwagę na linię CELESTIA.
Jak dbać o zastawę stołową?
Niezależnie od tego, czy postawisz na porcelanę czy szkło opalowe, pamiętaj aby odpowiednio dbać o swoją zastawę stołową. Wybrudzone naczynia myj ręcznie lub w zmywarce (jeśli producent danego modelu na to pozwala), wykorzystując możliwie delikatne tryby oraz łagodne detergenty. Po wysuszeniu, przechowuj naczynia w szafkach i szufladach. Układając talerze jeden na drugi pamiętaj, by używać przekładek, aby uniknąć ich zarysowywania się. Możesz wykorzystać w tym celu np. ręczniki papierowe.
Jeśli przygotowujesz zastawę stołową na ważną uroczystość możesz wypolerować ją za pomocą miękkiej ściereczki. Mocne zabrudzenia można zaś wyczyścić namaczając talerz, a następnie używając roztworu sody oczyszczonej z wodą.
Nie zapomnij o tym, by dobrać odpowiednie sztućce. Warto postawić na te wykonane ze stali nierdzewnej 18/10 (lub w przypadku osób uczulonych na nikiel 18/0). Ich model powinien dobrze komponować się z talerzami, półmiskami i szklankami. Zastawiony stół powinien tworzyć harmonijną kompozycję, dzięki czemu wspólnie spędzany czas będzie jeszcze przyjemniejszy i bardziej szczególny.
Sprawdź, jakie filiżanki z porcelany do herbaty na prezent wybrać!