Foremka kwadratowa 23 cm GRANITEX
Tarta ze szparagami to pomysł na obiad, który przygotował Adam Borowicz. Jak stworzyć tak pyszne, sezonowe danie? To nie jest trudne! Wystarczy kilka podstawowych składników, dzięki którym wyczarujesz ten pyszny obiad dla całej rodziny. Do przygotowania tarty przyda Ci się foremka do pieczenia.
Co jest potrzebne na tartę ze szparagami?
Ciasto:
- 120 g mąki pszennej
- 90 g masła
- łyżeczka tymianku
- szczypta soli
- łyżka zimnej wody
Nadzienie:
- 100 ml śmietanki 30%
- 50 g startego parmezanu
- 1 jajko
- łyżka posiekanego koperku
- pieprz biały
Wierzch tarty:
- 250 g szparagów
Jak przygotować tartę ze szparagami?
Mąkę przesiej przez sito. Wymieszaj ją z solą oraz posiekanym tymiankiem. Dodaj do niej zimne masło i wyrabiaj do momentu powstania kruszonki. Dodaj wodę i uformuj jednolite ciasto. Stwórz z niego placek, owiń go folią spożywczą i włóż na co najmniej godzinę do lodówki.
Następnie rozwałkuj je cienko i wyłóż nią spód i boki foremki (np. foremki stalowej GRANITEX). Spód podziurkuj widelcem i włóż na ok. 30 minut do lodówki. Rozgrzej piekarnik do 190°C. Na ciasto połóż kawałek papieru do pieczenia i obciąż je, np. kulkami ceramicznymi lub fasolą. Zadbaj o to, by boki były dociśnięte. Spód piecz przez 15 minut. Zdejmij obciążenie i piecz przez kolejne 10.
W misce wszystkie składniki na nadzienie połącz, używając trzepaczki. Szparagi umyj, odłam twarde, zdrewniałe końcówki i podgrzej na patelni z odrobiną oleju przez ok. 2 minuty. Na spód wylej masę, ułóż szparagi i zapiekaj w 190°C przez kolejne 25-30 minut.
Dlaczego końcówki szparagów należy odłamać?
Są one zdrewniałe i nie nadają się do spożycia. Zazwyczaj zaś łamią się dokładnie w tym miejscu, w którym zaczyna się jadalna część. Dlatego też to najszybszy, najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na przygotowanie ich do jedzenia.
Czy masło można zastąpić margaryną?
W ostateczności możesz użyć do ciasta margaryny zamiast masła. Ta zmiana może mieć jednak negatywny wpływ na finalny smak dania. Masło jest mniej kwaśne, bardziej kremowe i po prostu lepiej łączy się z większością składników. Dlatego naprawdę warto dodać do dania właśnie je.
Czym zastąpić parmezan?
Jeśli nie posiadasz parmezanu, możesz zastąpić go łatwiej dostępnym i nieco tańszym serem Grana Padano, który również smakuje wyśmienicie. Inną dobrą alternatywą jest ser Pecorino Romano. Nieźle sprawdzi się również Cheddar. W ostateczności możesz wybrać klasyczną Goudę, jednak jej smak nie może równać się włoskiemu parmezanowi.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.