Poznaj 5 tradycji wielkanocnych związanych z kuchnią i gotowaniem. Ten wiosenny, świąteczny czas sprzyja tworzeniu różnorodnych, smacznych potraw i nie tylko. Sprawdź, które z tych tradycji sam kontynuujesz, a być może również poznaj nowe.
Tradycja to wskazówka, nie obowiązek!
W niektórych domach przestrzeganie tradycji zdaje się obowiązkowe. Na świątecznym stole muszą pojawić się konkretne potrawy, nie raz ułożone w konkretny sposób lub podane z konkretną zastawą, aby Wielkanoc była prawdziwą Wielkanocą. Współcześnie jednak sposób myślenia o tradycji ulega zmianie i stanowi raczej pewien drogowskaz niż obowiązek.
Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która nie przepada za częścią tradycyjnych rytuałów czy potraw. Nie ma sensu przygotowywanie dań, za którymi nie przepada Twoja rodzina. To samo dotyczy zwyczajów, które nie sprawiają Twoim bliskim przyjemności.
1. Malowanie jajek – kolorowa tradycja, nie tylko dla najmłodszych
Przygotowywanie pisanek i innego rodzaju kolorowych jaj jest tradycją wielkanocną lubianą nie tylko przez dzieci. To symbol świąt, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie śniadania w Wielką Niedzielę. Tradycja ta jest jednak starsza niż samo chrześcijańskie święto: jej korzenie sięgają czasów pogańskich. Wiąże się z symbolem nowego życia, jakim od dawna są jajka.
Pisanki można przygotowywać na wiele sposobów, używając różnego rodzaju barwników (naturalnych i sztucznych), technik oraz innych dodatków. Do zdobienia jaj można używać farbek jadalnych, naklejek, na niektórych z nich wydrapuje się różne wzory. Niektóre z nich mogą wręcz stać się dziełem sztuki, nie jest to więc zadanie wyłącznie dla dzieci, choć nie da się ukryć, że często to im właśnie tworzenie pisanek sprawia największą radość. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o pisankach oraz sposobie ich przygotowywania, przeczytaj nasz artykuł poświęcony właśnie im, który znajdziesz TUTAJ.
2. Pogrzeb żuru po Wielkim Poście
To tradycja niekoniecznie związana z samym spożywaniem, która być może nie należy do zbyt praktycznych, ale wciąż ma swoich zwolenników. W trakcie poprzedzającego Wielkanoc Wielkiego Postu dawniej przestrzegano rygorystycznie zasad związanych m.in. z niespożywaniem mięsa innego, niż ryby. Wówczas częstym posiłkiem był żurek oraz śledzie.
Z tego też powodu po zakończeniu Wielkiego Postu, aby pożegnać monotonne jedzenie, urządzano symboliczny pogrzeb dla żuru. Wykopywano wówczas dół i przygotowywało się żur z dodatkiem błota, kamieni i innych „dodatków”. Tak przygotowaną zupę wlewano do dołu i zakopywano. Śledzia zaś, często wyciętego z papieru lub innego materiału, wieszano na drzewie.
Pogrzeb żuru wiąże się więc z marnowaniem jedzenia, chociaż aby np. przedstawić tradycję dzieciom możesz zorganizować niewielki „pogrzeb”, wykorzystując niewielką ilość zupy.
3. Wypiekanie babki w Wielki Piątek
Babki wielkanocne są również wciąż żywą tradycją w Polsce. Często pojawiają się na świątecznym stole. Dawniej jednak poza samym wypiekaniem, pojawiało się więcej zwyczajów z nią związanych. Przede wszystkim wypiekano je w Wielki Piątek, dzięki czemu ciasto mogło „odpocząć” i być gotowe do spożycia w niedzielę. Wypiekano je tradycyjnie w piecu chlebowym.
W bogatszych domach ważne było też to, w jaki sposób wykonywało się tę pracę. Przede wszystkim w okolicy, w której wypiekana była babka, nie mógł pojawić się żaden mężczyzna. Mogło to grozić tym, że „baba opadnie”. Ponadto po wypieku służba kładła ciasto na poduszki i kołysała je niczym niemowlęta do momentu, w którym całkowicie ostygły.
Jeśli więc przygotowujesz w domu świąteczną babkę, możesz spróbować tej tradycji. Tylko ostrożnie – wyjęte z piekarnika ciasto jest naprawdę gorące!
4. Mazurek – tradycyjne ciasto, o którym warto pamiętać
Wielkanoc to nie tylko babki. Popularnym ciastem jest też mazurek. Współcześnie zazwyczaj jest to ciasto kruche lub płaski biszkopt, który ozdabia się na różny sposób, często używając świątecznych motywów (np. robiąc wzory na cieście za pomocą czekolady).
Warto jednak wiedzieć, że początkowo mazurek zaczynał swoją historię jako ciasto liturgiczne. Dopiero z czasem zaczął pojawiać się na weselach i innych uroczystościach szlacheckich, aż w końcu stał się popularny również w przeciętnych domach. Na stołach wielkanocnych pojawił się w XVIII wieku.
5. Sałatka jarzynowa na niemal każdym stole
W większości domów na wielkanocnym stole nie brakuje sałatki jarzynowej. To tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, a niemal każdy dom ma swój własny, unikatowy przepis. Wykonuje się ją z podstawowych składników, takich jak ziemniaki, jajka, jabłko oraz majonez. Na Śląsku ma swoją własną nazwę – szałot. Dla wielu osób jest to smak dzieciństwa, który nieodłącznie kojarzy się z Wielkanocą.
Przygotuj się do świąt!
Święta wielkanocne wiążą się z przygotowaniami, które warto rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki temu gdy przejdziesz do przygotowywania potraw nic Cię nie zaskoczy. Przed rozpoczęciem gotowania warto:
- stworzyć listę zakupów spożywczych – aby nie kupować produktów w ciemno;
- stworzyć listę gości – dzięki temu w łatwy sposób stworzysz zastawę stołową z odpowiednią ilością nakryć oraz zadbasz o odpowiednią ilość dań;
- sprawdzić wyposażenie kuchni i jadalni – tak, aby w razie potrzeby wymienić garnki czy patelnie, bądź dokupić brakujące;
- zadbać o zakupy spożywcze – jeśli możesz, kupuj produkty lokalnie, bezpośrednio od rolników. Będą one miały prawdopodobnie najwyższą jakość. Jednak takie zakupy wymagają poświęcenia im czasu;
- wypolerować sztućce i porcelanę – aby znów nadać im dawny blask. Możesz użyć do tego zwykłej ściereczki, np. wykonanej z mikrofibry.
Ciesz się ogólnopolskimi i rodzinnymi tradycjami, gotując świąteczne potrawy wraz z marką Gerlach!