Wielkimi krokami zbliża się okres ostatnich przygotowywań do Świąt Wielkanocnych. Zaplanowanie wielkanocnego menu gdy Ty lub ktoś z Twoich bliskich boryka się z alergią pokarmową, lub nietolerancją glutenu czy laktozy wymaga chwili uwagi. Większość tradycyjnych potraw wielkanocnych zawiera gluten i laktozę, ale przy odrobinie fantazji bez problemu jesteśmy w stanie te dwa składniki zastąpić.
Bezglutenowa Wielkanoc — jak to zaplanować?
Dieta eliminująca gluten to sposób odżywania towarzyszący osobom, u których zdiagnozowano nietolerancję na gluten lub celiakię. Eliminacja białka towarzyszy osobom najczęściej do końca życia. Gluten to forma białka występująca w pszenicy, życie oraz jęczmieniu — znajdziesz go zatem zarówno w pieczywie jak i np. wielu wielkanocnych ciastach. Jednak gluten może pojawić się zarówno w wędlinie czy jogurcie dlatego bardzo istotne jest czytanie etykiet kupowanych produktów.
Na szczęście żywność bez glutenu i laktozy coraz częściej jest specjalnie oznaczana, aby ułatwić zakupy. Planując wielkanocne zakupy, możesz wybrać również półprodukty bezglutenowe, dzięki którym samodzielnie przygotujesz wiele dań. Bezglutenowy stół może być zatem pełen tradycyjnych wielkanocnych potraw! Większość świątecznych potraw przygotujesz zgodnie z tradycyjnymi, rodzinnymi recepturami wykorzystując zamienniki laktozy i glutenu.
Zamienniki podstawowych potraw wielkanocnych
Na początek zaczniemy od ważnego dodatku każdego śniadania wielkanocnego, jakim jest chleb — wybierz pieczywo bezglutenowe. Jest pyszne i zdrowe, oraz bardzo proste do przyrządzenia własnoręcznie w domu. Jeśli chcesz przygotować je samodzielnie, przygotuj mąki, które nie zawierają glutenu np. kukurydzianą, gryczaną czy ryżową, a do upieczenia bezglutenowego chleba wybierz silikonową formę — doskonale sprawdzi się keksówka Gerlach.
Tradycyjnie na stole wielkanocnym pojawiają się też mięsa i wędliny, jednak i one mogą zawierać gluten oraz laktozę. Wybierz produkty certyfikowane o sprawdzonym składzie. Warto znaleźć ekologiczne gospodarstwo, w którym mięso kupisz bezpośrednio od rolnika.
Jeżeli nie chcesz kupować gotowych wędlin w sklepie, przygotuj ich odpowiedniki domowe — z powodzeniem na stole wielkanocnym możesz podać pieczoną szynkę czy schab w wersji na zimno, pokrojone w plastry jako dodatek do pieczywa. Na wielkanocnym stole bezglutenowym idealnie zaprezentuje się schab pieczony w garnku żeliwnym NATUR IRON. Do przygotowania mięsa wystarczy odrobina miodu, sosu sojowego, oliwy z oliwek, cebula oraz zioła i przyprawy.
Co z jajkami i żurem na wielkanocnym stole?
Podstawą wielkanocnego stołu są oczywiście jajka w każdej postaci. Szczęśliwie składnik ten jest bezpieczny zarówno dla osób z nietolerancją laktozy jak i glutenu, jednak sam w sobie również może być alergenem.
Mamy też dobrą informację dla wielbicieli tradycyjnego wielkanocnego żuru, bowiem i on śmiało może pojawić się na bezglutenowym stole. Wystarczy zakupić lub przygotować bezglutenowy zakwas na żur. Zastąp mąkę żytnią — na przykład mąką ryżową.
Żurek podaj w eleganckich salaterkach RETRO, które pięknie prezentują się na każdym eleganckim stole. Porcelana ta posiada ozdobne reliefy, które czynią ją szlachetną ozdobą.
Wielkanoc bez laktozy oznacza wykluczenie produktów zawierających mleko krowie, kozie lub owcze. Należą do nich wszelkie jogurty, kefiry, maślanka, sery twarogowe, śmietanka, serwatka czy mascarpone. Warto jednak przeanalizować również skład serów żółtych i masła.
Sosy do sałatek przygotuj na bazie oliwy z dodatkiem ziół, rezygnując z dodatku śmietany czy majonezu.
Ciasta i desery wielkanocne bez glutenu i laktozy
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć pysznych ciast i deserów.
Mazurek bez glutenu i laktozy?
Mazurek to tradycyjne ciasto wielkanocne w wielu domach. Jest nie tylko pyszny, ale również piękny, bowiem ciasto to często jest prawdziwą ozdobą stołu. Do pieczenia mazurka bez glutenu i laktozy użyj mąki jaglanej i kukurydzianej. Słony karmel wykonasz na bazie suszonych daktyli z dodatkiem masła orzechowego.
Zamiast tradycyjnego sernika przygotuj tartę z kremem daktylowym i owocami. Bazą ciasta jest mąka kokosowa. Do zrobienia kremu przygotuj olej kokosowy. Udekoruj tartę ulubionymi owocami. Tartę piecz 50 minut w silikonowej formie do tarty SMART.
Na wielkanocnym stole doskonale zaprezentują się również bezglutenowe babeczki. Do przygotowania ciasta na babeczki użyj czekolady, miód oraz olej kokosowy. Wypełnij je kremem kokosowym z ulubionymi owocami np. malinami. Do przygotowania bączek wykorzystaj silikonowe formy, które ułatwią przygotowanie deseru.
Święta bez glutenu i laktozy nie muszą być wcale bardziej czasochłonne ani mniej smakowite od tych tradycyjnych.