Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy świąteczne porządki, sklepy będą przepełnione ludźmi, którzy szukają idealnych podarunków dla swoich najbliższych, a w naszych mieszkaniach unosić się będzie słodki zapach pieczonych pierników. Wiele polskich rodzin oprócz wigiljnych makówek, barszczu z uszkami i kapusty z grzybami poda na stół świątecznego karpia. Prawdopodobnie w tym gronie przypadnie też spory procent osób, które jedzą ryby faktycznie "od święta".
W Polsce nadal spożywamy je rzadziej, niż wołowinę, czy wieprzowinę, dlatego wciąż brakuje nam dokładnej wiedzy jakich sztućców należy użyć podczas spożywania ryb. Ponadto ryby stanowią kategorię potraw sprawiających trudności przy jedzeniu ze względu na fakt, że podawana jest ona w całości, w formie filetu lub przekąski. Warto zatem, tuż przed świętami przypomnieć sobie podstawowe zasady jedzenia i używania sztućców do ryb.
Jakie sztućce do ryby?
Niesłusznie wciąż pokutuje u nas przeświadczenie, że ryby powinniśmy jeść dwoma widelcami. Pogląd ten może mieć swoje korzenie jeszcze z czasów PRL-u, kiedy w sklepach i domach brakowało całych kompletów sztućców. Obecnie, według zasad savoir-vivre, ściąganie skóry i mięsa widelcem wygląda nieestetycznie. Rybę możemy zjeść klasycznym nożem i widelcem lub specjalnymi sztućcami do ryb. Wszystko zależy od podanej nam potrawy. Sztućce do ryb składają się z widelca z czterema ząbkami, które są skierowane do środka, oraz z szerokiego noża, który przypomina nieco nożyk do masła, ponieważ jest tępy. Jak używać takiego noża do ryby? Miejmy w pamięci, że nóż nie służy do krojenia, a jedynie do oddzielania mięsa lub skóry od ości.
Ryba podana w formie filetu
Jeśli do stołu zostanie podana ryba w formie filetu, czyli pozbawiona ości przed przyrządzeniem i podaniem, pamiętajmy, aby nie używać dwóch widelców. Filet możemy bez problemu zjeść klasycznym widelcem, pomagając sobie nożem w nagarnianiu nim kawałka ryby na widelec. Mięso dzielimy tylko widelcem, w żadnym wypadku nie kroimy ryby nożem.
Ryba podana w całości
Zdecydowanie trudniejszą w jedzeniu potrawą, która wymaga od nas już znajomości pewnych reguł, jest jedzenie ryby w dzwonkach lub ryb gotowanych/smażonych w całości, wraz ze skórą i ośćmi. W tej sytuacji powinniśmy użyć specjalnych sztućców do ryb. Jedzenie rozpoczynamy od usunięcia płetw, rozcięcia ryby wzdłuż grzbietu i zdjęcia skóry. Resztek nie zostawiamy na talerzu, z którego spożywamy potrawę, ale przekładamy je na talerzyk obok, który powinien zostać wcześniej przez nas przygotowany. Następnie oddzielamy część mięsa segmentami i je zjadamy. Gdy już ten etap jedzenia zostanie zakończony, specjalnym nożem do ryb usuwamy głowę wraz z kręgosłupem. Na koniec zjadamy część mięsa, które pozostało na talerzu.
Ryba w formie przekąski
Na wigilijnym stole oprócz karpia, często króluje śledź w śmietanie, w formie przekąski. Pamiętajmy, że bez problemu możemy go zjeść za pomocą klasycznego widelca obiadowego lub jeśli takowy został podany – trochę mniejszego widelca przekąskowego.