Włoska zupa pomidorowa jest naprawdę aromatyczna. Świeże warzywa oraz mieszanka wyjątkowych ziół tworzą unikalną kompozycję, obok której nikt nie może przejść obojętne! Przygotuj garnek, wszystkie składniki i zacznij gotowanie. Ten przepis jest doskonały na obiad!
Co jest potrzebne do przygotowania włoskiej zupy pomidorowej?
- 2 kg pomidorów
- 300 ml bulionu warzywnego
- 2 łyżki oliwy
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- ½ łyżeczki rozmarynu
- 3 łyżeczki cukru
- Świeża bazylia
Jak zrobić włoską zupę pomidorową?
Umyj pomidory, obierz je ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki. Cebulę pokrój w kostkę, a obrany czosnek przeciśnij przez praskę.
Przygotuj średniej wielkości garnek. Rozgrzej w nim olej rzepakowy, a następnie dodaj czosnek oraz cebulę. Podsmaż składniki, aż zmiękną.
Wlej do garnka gorący bulion, wsyp łyżeczkę suszonego oregano i dobrze wymieszaj. Dodaj pokrojone pomidory, cukier, liście świeżej bazylii oraz rozmaryn (jeśli chcesz, możesz również doprawić zupę solą i pieprzem). Gotuj całość przez 10 minut.
Zblenduj zupę ręcznym blenderem i gotuj jeszcze przez 8 minut. Gotową włoską zupę pomidorową obficie posyp startym parmezanem. Podawaj ją na ciepło razem ze świeżą bagietką.
Skąd pomidory wzięły się we Włoszech?
Choć pomidory wydają się nierozerwalnie związane z kulturą Włoch, prawda jest taka, ze przybyły do nich dopiero pod koniec XVI wieku. Początkowo były hodowane wyłącznie jako roślina ozdobna, następnie zaczęto przypisywać jej magiczne właściwości, a dopiero na samym końcu trafiły na stoły. Stało się tak po tym, gdy na południu kraju zaczęły rosnąć duże, dorodne bulwy.
Czy włoską zupę pomidorową można zrobić na kostce rosołowej?
Jeśli nie masz czasu na przygotowanie bulionu, możesz stworzyć włoską zupę pomidorową na bazie kostki rosołowej. Wówczas jednak straci ona na swoim wyjątkowym smaku. Dlatego jeśli przygotowujesz danie na specjalną okazję koniecznie najpierw ugotuj wywar z warzyw.
Czy do dania koniecznie trzeba dodać cukier?
Nie, nie musisz dodawać cukru do włoskiej zupy pomidorowej. Jeśli jednak masz niezbyt dojrzałe pomidory, warto to zrobić, ponieważ inaczej danie może być zbyt kwaśne.