Domowa uprawa ziół każdemu z nas sprawi wiele satysfakcji i przyjemności. Z pewnością prędko uzależnimy się od intensywnego smaku potraw z dodatkiem świeżych ziół, niezwykłego aromatu ziół wypełniającego całą kuchnię, a także ich niezwykłych kolorów – wszelakich odcieni soczystej lub delikatnej zieleni.
Ponadto, zioła posadzone w kolorowych i oryginalnych doniczkach staną się piękną dekorację kuchennych wnętrz. Nie dużo czasu upłynie, gdy spostrzeżemy, że bez tych małych roślinek nasza kuchnia po prostu nie może się już obejść.
Wybieramy zioła do doniczek
Przygotowując się do domowej uprawy ziół, musimy na samym początku zastanowić się jakich ziół najczęściej używamy w kuchni. Czy uwielbiamy chłodne owocowe smoothie z dodatkiem mięty lub nie wyobrażamy sobie tygodnia bez dań kuchni włoskiej z dodatkiem świeżej bazylii i oregano, a może preferujemy bardziej tradycyjne potrawy, do których zawsze będą pasować świeże liście majeranku lub pietruszka naciowa? Powyższe zioła są zdecydowanie często i chętnie uprawiane w domowych, zielonych ogródkach. Oprócz nich warto sięgnąć również po inne znane nam gatunki, ale rzadziej goszczące w doniczkowych kompozycjach. Z ziół jednorocznych oprócz bazylii i majeranku, polecamy cząber i koper, spośród ziół dwuletnich warto wybrać kminek zwyczajny lub kozłek lekarski, natomiast z ziół bylinowych, czyli wieloletnich na przykład lubczyk, tymianek, lebiodkę, rozmaryn lekarski lub melisę lekarską.
Gerlach narzędzia ogrodowe
Uprawa ziół czas start!
Do uprawy wybierajmy miejsca dobrze nasłonecznione, ponieważ rośliny te źle znoszą cień. Ze względu na ilość promieni słonecznych docierających do naszego mieszkania, do wysiewu nasion wybierzmy miesiące wiosenne, wtedy mamy pewność, że dostarczymy roślinie odpowiednią dawkę światła. Jeśli chcemy cieszyć się smakiem świeżych ziół również zimą, wysiewu musimy dokonać najlepiej w lipcu lub sierpniu. Stosujmy specjalną ziemię do wysiewu nasion, która jest odkażona i bezpieczniejsza dla siewek.
Gdy zdecydujemy się już na konkretne gatunki, które będziemy chcieli uprawiać w naszym zielonym ogródku, kolejnym etap jest wybór i przygotowanie pojemnika do zasiania ziół. Każdy z pojemników, do którego wysiejemy zioła, powinien mieć mały otwór, przynajmniej na 1 cm, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody. Na spodzie należy ułożyć drenaż w postaci kilkucentymetrowej warstwy żwiru, a następnie podsypać glebę, pozostawiając około pięciocentymetrową przerwę od górnej części, by nie dopuścić do wylewania się wody poprzez krawędzie. Podłoże do uprawy ziół najlepiej zakupmy w sklepie ogrodniczym — będzie ono wystarczająco przepuszczalne dla wody i powietrza oraz nie będzie zbyt szybko wysychać. Pamiętajmy, że zioła posiadają rozbudowany system korzeniowy, dlatego najlepiej jest posiać każde z nich oddzielnie. Gotowe pojemniki możemy umieścić w ceramicznych doniczkach, drewnianych skrzynkach, metalowych wiaderkach, koszykach lub grubych, lnianych woreczkach. Będą się tam na pewno pięknie prezentować.
Odpowiednia pielęgnacja ziół to podstawa!
Sporo ziół ma stosunkowo małe wymagania, dlatego nie powinniśmy mieć zbyt wiele problemów w pielęgnacji ich dalszej uprawie. Przede wszystkim pamiętajmy o regularnym nawadnianiu, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu rośliny. Do tego celu stosujmy wodę w temperaturze pokojowej, odstaną wcześniej przez całą dobę w konewce. Podlewajmy roślinę raz na dzień (w upalne dni dwa razy na dobę) delikatnym strumieniem, uważając, aby nie wypłukać podłoża z pojemnika. Brak regularnego nawadniania będzie osłabiać roślinę, która da mniej plonów i będzie bardziej podatna na ataki szkodników.
Dostarczajmy naszym ziołom dużą ilość światła dziennego — postawmy je więc na parapetach, półkach lub specjalnych konstrukcjach przeznaczonych dla większej ilości roślin. Zapewnijmy im również właściwą temperaturę, najlepiej od 15 do 20 stopni C.
Zwracajmy uwagę na występowanie przeciągów w mieszkaniu, które bardzo szkodzą roślinom. Jeśli zdecydowaliśmy się na postawienie pojemników z ziołami w okolicy okna, zawsze odsuńmy je na bok, aby nie stały w przeciągu.
Pamiętajmy, że nie ma potrzeby nawożenia ziół jedno- lub dwurocznych, natomiast rośliny wieloletnie warto nawozić nawozem naturalnym co 2 tygodnie, szczególnie pod koniec wiosny oraz latem, a co kilka lat przesadzać je do nowej gleby.