Zupa z bobem to prosty i zarazem pyszny przepis, który doskonale sprawdzi się na lunch lub na obiad. Sprawdź krok po kroku jak ją przygotować. Na pewno przyda Ci się do tego wygodny garnek. Przepis został przygotowany przez Adama Borowicza.
Co jest potrzebne do przygotowania zupy z bobem?
- 2 l bulionu
- 450 g bobu (mrożony zimą)
- 1 bulwa kalarepy
- 30 g kaszy jęczmiennej
- 1 ziemniak
- 4 ząbki czosnku
- 1 łyżka masła
- 100 ml słodkiej śmietanki
- garść posiekanego koperku
- posiekana pietruszka
- odrobina startej gałki muszkatołowej
- sól, pieprz
Jak przygotować zupę z bobem?
W garnku zagotuj wodę i posól ją. Ugotuj bób al dente i obierz. W garnku podgrzej masło. Kalarepę oraz ziemniaka obierz i pokrój w kostkę, a następnie obsmaż warzywa w przygotowanym naczyniu. Dodaj do nich przeciśnięty przez praskę czosnek i smaż kolejne 2 minuty. Do tak przygotowanej bazy dodaj bulion oraz przepłukaną pod bieżącą wodę kaszę jęczmienną i gotuj około 15 minut, aż wszystkie składniki zmiękną.
Do zupy dodaj obrany bób. Gotuj jeszcze kilka minut i odstaw z ognia. Na sam koniec dodaj śmietankę, koperek oraz pietruszkę. Dopraw do smaku solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Podawaj w głębokim talerzu lub w miseczce. Smacznego!
Kiedy jest sezon na bób?
Sezon na bób trwa na przełomie lipca i sierpnia. To wtedy można dostać najlepsze, świeże nasiona. Najlepsze są wtedy, gdy są jeszcze trochę niedojrzałe. Bób można jednak mrozić albo kupować go w takiej formie przez cały rok. Dzięki temu można cieszyć się jego smakiem niezależnie od pory roku.
Jaką słodką śmietankę wybrać?
Możesz wybrać dowolną słodką śmietankę! Dobrze sprawdzi się ta o zawartości tłuszczu 30%, jednak jeśli chcesz obniżyć nieco kaloryczność dania postaw na taką, która ma jego niższą zawartość, np. 18%. Rozpoznasz ją po nazewnictwie oraz opisie na opakowaniu. Słodkie wersje często nazywane są „śmietanką”, zaś kwaśne „śmietaną”.
Dlaczego warto używać masła zamiast oleju?
Masło ma w sobie zdecydowanie więcej smaku, niż standardowy olej, sprawiając, że dania wykonane na jego bazie są po prostu smaczniejsze. Z tego powodu warto postawić właśnie na nie, zwłaszcza jeśli danie nie wymaga długotrwałego smażenia lub smażenia w bardzo wysokiej temperaturze. Jeśli zaś chcesz go użyć i do takich zadań postaw na masło klarowane, które ma wyższą temperaturę dymienia.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.