0

Gdzie trzymać sztućce w kuchni? Sposoby przechowywania

Eleganckie sztućce to prawdziwa ozdoba stołu, jednak nie tylko. Jeśli odpowiednio zaaranżujesz kuchnie i tam mogą cieszyć oko. Gdzie je trzymać? Poznaj ciekawe sposoby przechowywania sztućców, które warto wykorzystać w swoim mieszkaniu.

Sztućce w szufladzie – standardowy sposób przechowywania

W większości mieszkań sztućce przechowuje się w szufladzie. To wygodny i higieniczny sposób, który dobrze sprawdzi się w wielu rodzinach. Zapobiega on nadmiernemu kurzeniu się sztućców i ogranicza dostęp produktów spożywczych, np. oleju czy okruszków.

Warto wybrać do tego szufladę, która znajduje się jak najbliżej talerzy. Te możesz np. przechowywać w górnej szafce. Warto wybrać miejsce stosunkowo blisko palnika, dzięki czemu stojąc w jednym miejscu, będziesz mógł nałożyć cały posiłek od razu na talerz.

W szufladzie na sztućce powinien znaleźć się organizer, który pomoże nie tylko w zachowaniu porządku, ale również będzie zapobiegał niepotrzebnym ruchom sztućców w trakcie jej otwierania, co zminimalizuje ryzyko ich porysowania. Możesz kupić organizer dostosowany do przechowywania w nim sztućców albo stworzyć własne rozwiązanie, np. z różnego typu koszyczków i pudełek. Pozwoli Ci ono dopasować wygląd szuflady do własnych potrzeb.

 

Ociekacz na sztućce przy zlewie

Nawet jeśli używasz na co dzień zmywarki, przy zlewie warto postawić ociekacz na sztućce. Przyda się w razie sytuacji, w której konieczne będzie ręczne umycie narzędzia. Często są one wykonane z tworzyw sztucznych bądź z metalu. Konkretny model dobierz pod swoje potrzeby, np. duża rodzina nieposiadająca zmywarki powinna wybrać większy pojemnik, niż singiel, który głównie korzysta z uroków automatycznego czyszczenia naczyń.

 

Wyeksponuj sztućce w kuchni

Sztućce możesz również wyeksponować w kuchni i jednocześnie sprawić, by były łatwo dostępne. Szczególnie jeśli czujesz, że masz do nich utrudniony dostęp (np. przez umiejscowienie szuflady).

Wybierz pojemnik, np. COUNTRY (nie musisz używać pokrywki) i postaw go w wybranym miejscu (na blacie, w szafce z talerzami itd.). Trzymaj w nim komplet lub kilka kompletów sztućców, z których korzystasz regularnie. Dzięki temu w użyciu będzie ich ograniczona ilość, a częste korzystanie z nich sprawi, że nie będą się kurzyć.

Warto wybrać szklane opakowania, bo dzięki nim będziesz od razu widzieć, co znajduje się wewnątrz. Koniecznie dobierz jednak wysokość lub długość pojemnika do sztućców, aby można było je łatwo wyjmować.

 

Gdzie przechowywać sztućce na szczególne okazje?

Jeśli posiadasz komplet sztućców, który używasz wyłącznie na wyjątkowe okazje, nie muszą one być przechowywane w kuchni. Najważniejsze jest to, aby znaleźć dla nich suche miejsce, w którym będą mogły czekać na to, aż ich użyjesz, np. w wysokiej szafce, z której nie korzystasz na co dzień.

Warto przechowywać je w przygotowanym organizerze, walizce lub drewnianej skrzyni. Dzięki temu nie będzie brudził ich kurz.

Zadbaj o swoje sztućce

Przechowywanie sztućców jest istotne zarówno dla ich trwałości, jak i wygody użytkownika. Aby jednak na długo zachowały swój blask, należy pamiętać o kilku rzeczach:

  • wytrzyj sztućce przed schowaniem;
  • nie przechowuj sztućców luzem w szufladzie;
  • jeśli na sztućcu znajduje się zaschnięta żywność, najpierw go osusz.
  • jeśli możesz, myj ręcznie. Zmywarka może szybciej porysować stal nierdzewną.

Dzięki temu sztućce GERLACH z wieczystą gwarancją na długo będą pięknie błyszczeć i wspaniale się prezentować na stole.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności