0

Jak odkładać sztućce po posiłku?

Odwiedzając restauracje w ramach spotkań z przyjaciółmi, bankietów biznesowych czy rodzinnych przyjęć korzystanie ze sztućców jest nieuniknione. Poprawne odkładanie ich po zakończeniu jedzenia lub w trakcie jest tak samo ważne, jak umiejętność posługiwania się nimi.

Choć już samo używanie sztućców może powodować obawy związane z popełnieniem gafy, nie warto się tym przejmować. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami zachowania przy stole, a wiedząc, że robisz to dobrze, poczujesz się pewniej.
 Na zdjęciu: Zestaw sztućców w drewnianej skrzyni 68 szt. połysk RETRO
 

Nakrycie stołu

W pierwszej kolejności, gdy zasiądziesz przy stole, zwróć uwagę na nakrycie. Ilość sztućców sugeruje ilość dań – jeśli jest ich więcej, pamiętaj, żeby zawsze sięgać najpierw po sztućce, znajdujące się po zewnętrznej stronie, najdalej od talerza. Łyżeczka i widelczyk, które leżą nad talerzem przydadzą Ci się do deseru.
 

Odkładanie sztućców w trakcie posiłku

O ile samo posługiwanie się sztućcami na ogół nie przysparza większych problemów, to odkładanie ich w trakcie posiłku może być kłopotliwe. Wykonując tę czynność prawidłowo, unikniesz sytuacji, w której kelner przedwcześnie zabierze Twoje nakrycie ze stołu.

W trakcie posiłku każdemu zdarza się zrobić sobie chwilę przerwy, chociażby po to, by sięgnąć po coś do picia lub porozmawiać z kimś, kto siedzi obok. Jeśli danie nie jest dokończone i planujesz kontynuować jedzenie, odłóż sztućce na talerzu w kształt litery „A” (widelec po lewej stronie, a nóż po prawej, tak aby stykały się ze sobą czubkami). Zwróć uwagę na to, żeby sztućce nie dotykały powierzchni stołu, mogłyby ześlizgnąć się i zabrudzić obrus.
 

Zestaw sztućców 24 szt. DECO

Na zdjęciu: zestaw sztućców połysk DECO
 

Odkładanie sztućców po posiłku

Zgodnie z etykietą zakończenie posiłku sygnalizuje się, kładąc sztućce na talerzu równolegle do siebie na godzinie 04:20. Takie ustawienie jest komunikatem, informującym kelnera o tym, że nakrycie można już zabrać. W przypadku, gdy używany był tylko jeden ze sztućców, odłożone muszą zostać oba – nóż i widelec. Wyjątkiem jest łyżka do zupy (kładzie się ją samodzielnie na talerzu, nawet wtedy, gdy nie została użyta).
 

Uwaga!
Sztućce należy zawsze odkładać na talerz – nie mogą ponownie trafić na stół.


Łyżeczki do herbaty 6 szt. połysk DECO

Na zdjęciu: łyżeczki do herbaty 6 szt. połysk DECO
 

Wskazówka
Jeśli jesteś osobą leworęczną, możesz posługiwać się sztućcami odwrotnie, tak jak Ci wygodnie, ale gdy je odkładasz, powinny być ułożone, tak samo, jak u osób praworęcznych. W takiej sytuacji ważniejsze jest zachowanie naturalnych ruchów przy stole, a elementy nakrycia, takie jak kieliszki, przez cały czas pozostają na swoim miejscu, z prawej strony.


​​​​​​​Sztućce po posiłku nie mogą zostać ułożone przypadkowo, ponieważ inna kombinacja może oznaczać chwilową przerwę. Stosowanie się do zasad savoir-vivre jest istotne, ale warto uwzględnić charakter spotkania, aby poczuć się na nim pewnie (przy niektórych okazjach można zachować większą swobodę).

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności