0

Jak podcinać żywopłot?

Zadbany ogród to chluba każdego ogrodnika. Za pomocą odpowiednich narzędzi jesteśmy w stanie zadbać o perfekcyjny wygląd i stan naszych roślin w przydomowych ogródkach. W tym artykule podpowiadamy jak poradzić sobie z przystrzyżeniem żywopłotu.

Strzyżenie żywopłotu

Pamiętajmy, że jedną z najważniejszych zasad przy pielęgnacji ogrodu jest systematyczność. Tylko podczas regularnej pielęgnacji będziemy mogli pochwalić się pięknym żywopłotem.

Najlepszą porą dla przycinania żywopłotu jest wiosna, kiedy cała nasza roślinność w ogrodzie powoli budzi się do życia. Unikajmy wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych w miesiącach jesiennych i zimowych, gdyż rośliny źle znoszą przycinanie podczas niskich temperatur, natomiast wiosną przycinanie pozytywnie wpływa na roślinę, pobudzając ją do wzrostu.

Strzyżenie rozpoczynamy od usunięcia wszelkich wystających nadmiernie gałęzi i gałązek, które powodują, że nasza roślina nie sprawia wrażenie zadbanej. Następnie należy nadać odpowiedni kształt naszemu żywopłotowi. Istnieje wiele form, które mogą przybrać „zielone ściany”, jednak ich osiągnięcie wymaga olbrzymiego doświadczenia, wiedzy i precyzji. Podstawowym kształtem, który pięknie prezentuje się w ogrodzie jest kształt odwróconego wazonu. Żywopłot u podstawy podcinamy tak, aby pozostał szerszy i zwężał się delikatnie ku górze. Dodatkowo pomoże to roślinie czerpać jak najwięcej promieni słonecznych. Strzyżenie rozpoczynamy od góry, kończąc na dole żywopłotu. Podczas przycinania powinniśmy cały czas pilnować jaki kształt nadajemy naszej roślinie. Ważnym jest również, aby wystraczająco przerzedzić nasz krzak – będzie on miał więcej miejsca i światła do wzrostu. Oprócz strzyżenia żywopłotu, zadbajmy o nawożenie rośliny, aby miała ona więcej energii i siły do wzrostu.

Nożyce do żywopłotu Gerlach

Nożyce do żywopłotu Gerlach zapewnią wygodne i precyzyjne cięcie żywopłotu, dzięki lekkiej konstrukcji narzędzia oraz wyjątkowo ostremu ostrzu. Sprzęt dedykowany jest nie tylko dla ogrodników o krótkim stażu, ale również dla tych z zaawansowaną wiedzą z zakresu ogrodnictwa. Bardzo istotną kwestią przy wyborze nożyc do żywopłotu jest odpowiednio ostre ostrze, które nie zgniecie, ani nie poszarpie gałęzi żywopłotu. Ręczne nożyce zapewnią nam zawsze kontrolowane i precyzyjne kształtowanie „zielonych ścian”. W przypadku grubych gałęzi, które często okazują się problematyczne do przycięcia, można posłużyć się nożycami do gałęzi - w wygodny sposób szybko pomogą nam rozprawić się z twardymi konarami.

Nożyce do żywopłotuNa zdjęciu: Nożyce do żywopłotu

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności