0

 Jakie rośliny sadzimy jesienią w ogrodzie?

Okres jesienny to doskonały czas na posadzenie wielu roślin ogrodowych. W tym artykule zdradzamy jak posadzić byliny, krzewy i drzewa, aby na wiosnę cieszyć się ich soczystą zielenią czy barwnymi kwiatami.

Sadzenie drzew i krzewów owocowych

Pod koniec września i na początku października możemy zająć się sadzeniem drzew i krzewów owocowych. Aby przysporzyły nam jak najmniej problemów, wybierzmy gatunki, które odporne są na występowanie chorób. Jako pierwszy etap sadzenia, znajdźmy dla roślin odpowiednie miejsce w ogrodzie. Musimy zapewnić roślinom odpowiedni dostęp do światła i możliwość rozrastania się. Powinniśmy wziąć również pod uwagę jakie rozmiary mają one osiągnąć w przyszłości, by ładnie komponowały się na zagospodarowanym terenie.

Sadzenie drzew i krzewów ozdobnych

Wrzesień to idealny moment na zasadzenie krzewów i drzew ozdobnych. Najlepiej sięgnąć po sadzonki roślin z tzw. odkrytymi korzeniami, czyli takie, które w centrach ogrodniczych były uprawianie bezpośrednio w glebie i sprzedawane są bez doniczek, czyli z odkrytym korzeniem. Plusem zakupu takich roślin jest ich cena – są one znacznie tańsze od tych sadzonek sprzedawanych w doniczkach.

Sadzenie roślin iglastych

Rośliny iglaste sadzimy do końca września. W późniejszym czasie, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się przymrozków, sadzimy już tylko gatunki o dużej odporności na niskie temperatury. Jeśli iglaki posadzimy odpowiednio wcześnie, na początku jesieni, będą miały one wystarczająco dużo czasu, aby ukorzenić się przed nastaniem mrozów. Jak większość roślin, również iglaki potrzebują obfitego podlewania po posadzeniu. Dodatkowo, aby pomóc roślinom iglastym przetrwać czas chłodów, możemy obsypać ich podstawą korą drzewną.

Sadzenie bylin

Byliny, które doskonale znoszą jesienne sadzenie lub przesadzanie to przykładowo, barwinek, funkie, krwawnik lub skalnica. Pamiętajmy, aby wykopując bylinę zostawić wokół niej jak najwięcej ziemi – mamy wtedy pewność, że nie uszkodziliśmy systemu korzeniowego rośliny. Bylinę umiejscawiamy na takiej głębokości na jakiej rosła poprzednio.

Sadzenie roślin cebulowych

Jesienią pomyślmy również o posadzeniu roślin cebulowych, które wiosną ucieszą nas swoimi kolorowymi kwiatami – sięgnijmy po tulipany, narcyzy, hiacynty, przebiśniegi lub szafirki. Aby zdążyły się one bezpiecznie ukorzenić przed nastaniem zimy, posadźmy je do początku października. Nie zapominajmy, że im wyższe kwiaty sadzimy, tym większe odstępy pomiędzy zasadzonymi cebulkami musimy zostawić.

Sekator dwuręczny nożycowyNa zdjęciu: sekator dwuęczny nożycowy

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności