Ciasto karpatka składa się z dwóch blatów ciasta parzonego, przełożonych budyniowym kremem. Jak ją przygotować? To ciasto wymaga odrobinę pracy i przygotować, a ponadto nie każdemu wychodzi za pierwszym razem, jednak jest naprawdę smaczne i warte zachodu. Aby je przygotować, wykorzystaj garnek z grubym dnem.
Co jest potrzebne do przygotowania ciasta karpatka?
Ciasto:
- 1 szklanka wody
- 1 szklanka mąki pszennej
- 150 g masła
- 4 jajka
- szczypta soli
- szczypta proszku do pieczenia
Masa budyniowa:
- 2,5 szklanki mleka
- 1/2 szklanki cukru
- 2 łyżeczki cukru wanilinowego
- 250g masła
- 4 łyżki mąki pszennej
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 żółtka
Jak przygotować ciasto karpatka?
Aby przygotować ciasto, zagotuj wodę z masłem, cały czas mieszając. Ściągnij garnek z pieca, dodaj mąkę i energicznie mieszaj. Garnek ponownie postaw na piecu i gotujemy na małym ogniu przez 3 minuty, ciągle mieszając.
Odstaw garnek z ciastem do ostygnięcia. Do lekko ciepłego ciasta dodaj jajko, sól i proszek do pieczenia. Przy dodawaniu każdego składnika miksuj ciasto. Przygotuj formę do ciasta, najlepiej o wymiarach 35 x 24 cm. Smaruj ją masłem i posyp mąką. Połowę ciasta rozprowadź łyżką w formie.
Nagrzej piekarnik do 180°C i piecz przez pół godziny, aż ciasto się ładnie zarumieni. Czynność powtórz z drugą częścią ciasta. Aby przygotować masę budyniową, zagotuj 2 szklanki mleka z cukrem. Resztę mleka wymieszaj z cukrem waniliowym, żółtkami, mąką pszenną i kartoflaną. Dodaj tą mieszankę do garnka z gotującym się mlekiem i cukrem. Energicznie mieszaj całość. Odstaw garnek do ostygnięcia.
Miękkie masło utrzyj mikserem na puszystą masę. Podczas miksowania masła dodaj ostudzony budyń z garnka. Masę budyniową rozprowadź na jednym spodzie ciasta i przykryj drugim. Gotowe ciasto wstaw do lodówki na cztery godziny. Przed podaniem ciasto posyp cukrem pudrem.
Czy ciasto karpatka zawsze jest przygotowywane wyłącznie na cieście parzonym?
Nie! W niektórych przepisach dolny blat wykonuje się z ciasta kruchego. Jeśli przygotujesz karpatkę w taki sposób, możesz posmarować dolną część dowolną marmoladą i dopiero na nią wykładać krem. Taki deser też będzie pyszny.
Kiedy karpatka została karpatką?
Po raz pierwszy określenie „karpatka” w odniesieniu do deseru pojawiło się w 1972 roku, w skrypcie dla studentów filologii polskiej. W latach 90. „Karpatka” stała się znakiem towarowym dla oznaczenia kremów w proszku.
Czy masę budyniową można wykonać z proszku?
Tak, możesz wykonać budyń z proszku, po przygotowaniu dodając do niego masła. Taki krem nie będzie jednak tak smaczny i aromatyczny jak ten domowy, dlatego w tym przypadku nie warto iść na skróty. Zwłaszcza że stworzenie budyniu samodzielnie nie jest ani trudne, ani czasochłonne!