Patelnia NATUR 24 cm z powłoką ceramiczną
Garnek górnika to pożywne i syte danie, które spodoba się całej Twojej rodzinie. Do jego przygotowania przyda się bulion. Możesz wykorzystać rosół, jednak jeśli nie, ten na bazie warzyw również dobrze się sprawdzi. Do zapiekania dania możesz wykorzystać np. brytfannę.
Co jest potrzebne do przygotowania garnka górnika?
- 200 g wołowiny
- 200 g wieprzowiny
- 8 dużych ziemniaków
- 500 g zielonej fasolki
- 500 ml bulionu
- 2 kiszone ogórki
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżka masła
- sól i pieprz wg. uznania
Jak przygotować garnek górnika?
Mięso umyj, pokrój je na plastry i rozbój za pomocą tłuczka. Patelnię rozgrzej i obsmaż mięso z obydwu stron. Przełóż do brytfanny, zalej rosołem i duś na niewielkim ogniu pod przykryciem aż idealnie zmięknie. Może to zająć ok. 40-60 minut.
Z mąki oraz masła przygotuj zasmażkę. Dodaj do niej kilka łyżek rosołu i dodaj ją do sosu powstałego w trakcie duszenia mięsa. Fasolkę ugotuj. Pokrój ją oraz ogórki (w plasterki), a następnie dodaj do sosu. Wszystko dopraw solą i pieprzem.
W brytfannie lub innym naczyniu do zapiekania ułóż ugotowane i pokrojone na plasterki ziemniaki. Na nie wyłóż plaster mięsa wieprzowego i wołowego. Polej sosem i zapiekaj w piekarniku rozgrzanym do 180℃ przez 15 minut. Smacznego!
Dlaczego często miesza się wieprzowinę z wołowiną?
Wieprzowina jest mięsem bardziej tłustym, z kolei wołowina według wielu osób lepiej smakuje. Dlatego też łączenie ich to często po prostu dobry pomysł. Dzięki temu dania nabierają pełni smaku.
Skąd wziąć dobrej jakości mięso?
Dobrej jakości mięso zakupisz w sklepach specjalistycznych, także tych internetowych. Możesz szukać go również w zwykłych sklepach spożywczych. Zwracaj wówczas uwagę na jego pochodzenie – dobrej jakości hodowla to zazwyczaj ta ekologiczna. Ważne jest również to, aby wybierać możliwie świeże mięso.
Czy można wykorzystać mrożoną zieloną fasolkę?
Jak najbardziej tak! Poza sezonem trudno często zakupić ją w świeżej wersji, ale w większości sklepów znajdziesz mrożonki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać właśnie je. Mrożenie pozwala na zachowanie większości wartości odżywczych w warzywach, dlatego to doskonałe rozwiązanie zimą.