Czy wiesz, jak przechowywać garnki w wygodny sposób? Znalezienie dla nich odpowiedniego miejsca w kuchni jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala na usprawnienie codziennego gotowania, a także na przedłużenie ich żywotności. Przechowywanie garnków nie jest szczególnie trudne, ale warto wziąć pod uwagę kilka aspektów.
Różne garnki wymagają różnego traktowania
Garnki mogą być wykonane z różnych materiałów, co wpływa na to, jakiego traktowania będą wymagać. Co do zasady najłatwiejsze w codziennym użytkowaniu są te wykonane ze stali nierdzewnej, bez dodatkowych powłok. Nadają się do użytkowania w zmywarce i co do zasady są bardzo wytrzymałe na różnorodne traktowanie. Należy uważać na garnki żeliwne bez emalii, które mogą rdzewieć, a z kolei te emaliowane mogą się obijać. Zwróć też uwagę na naczynia z powłokami nieprzywierającymi – te mogą w łatwy sposób się zarysować. Dlatego też jeśli je posiadasz, mogą Ci się przydać akcesoria do organizacji kuchni.
Nim więc wybierzesz odpowiednie miejsce dla Twoich naczyń, zastanów się nad tym, z czego są wykonane i po jakie sięgasz najczęściej, ponieważ to będzie miało wpływ na przechowywanie garnków w kuchni.
Pomysły na organizację kuchni – to pomoże Ci w przechowywaniu garnków!
Pomysły na organizację w kuchni to coś, co warto rozpisać, nim w ogóle zaczniesz zastanawiać się nad przechowywaniem poszczególnych naczyń. W końcu to, gdzie trzymasz poszczególne rzeczy będzie miało wpływ na to, jak użyteczna będzie. Warto przypisać do poszczególnych szafek funkcje. W okolicy kuchenki wyznacz szafkę lub szufladę na garnki i patelnie. W okolicy blatu roboczego powinny znaleźć się noże, pojemniki kuchenne z przyprawami, czy deski do krojenia. Nie zapomnij o odpowiednim miejscu na blachy albo wciąż mokre, umyte sztućce.
Gdy wszystko odpowiednio zaplanujesz, kłopot z przechowywaniem garnków prawdopodobnie sam się rozwiąże – każdy element powinien znaleźć bez problemu swoje miejsce.
Jak przechowywać garnki? Odpowiednie przygotowanie
Nim schowasz garnki do szafki, także te nowe, należy odpowiednio je do tego przygotować. Naczynia należy umyć w odpowiedni dla nich sposób. Garnki ze stali nierdzewnej zwykle można umyć w zmywarce. Te z powłokami nieprzywierającymi czy żeliwne należy umyć ręcznie.
Po ich umyciu pamiętaj, aby dokładnie je osuszyć. To bardzo ważne, ponieważ pozwoli uniknąć niszczenia się zarówno naczyń, jak i mebli. Nawet stal nierdzewna, wystawiona na długotrwałą wilgoć, może pokryć się rdzą, dlatego nie pomijaj tego punktu!
Możesz też pokryć ich powierzchnię cienką warstwą tłuszczu spożywczego, co zabezpieczy ich powierzchnię.
Jak i gdzie przechowywać garnki?
Przechowywanie garnków nie jest szczególnie wymagającym zadaniem. Te stalowe lub żeliwne bez emalii możesz po prostu układać jeden w drugim, pokrywki chowając z boku. Sprawdzi się do tego szuflada lub szafka.
Nieco większy problem pojawia się, jeśli posiadasz naczynia z powłokami nieprzywierającymi albo pokryte emalią. Wówczas pojawia się ryzyko, że wkładając jedno naczynie w drugie, te ulegną zarysowaniu, albo – w przypadku emalii – że obiją się. Dlatego też te garnki przechowuj, trzymając je osobno, lub używając specjalistycznych systemów albo przekładek, które ograniczą to ryzyko.
Systemy do przechowywania garnków
Dobrym pomysłem może być wykorzystanie specjalnych systemów do przechowywania garnków. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie projektowania kuchni – odpowiednio dostosowane szafki lub szuflady będą bardziej pojemne, a trzymane w nich naczynia będą mniej narażone na pojawianie się zarysowań i nie tylko.
Jeśli posiadasz już gotową kuchnię oczywiście istnieje możliwość dokupienia organizerów do garnków, czy wkładanych do szafek i szuflad systemów, jednak dobranie ich może być już nieco trudniejsze. W wielu sytuacjach jest to jednak naprawdę „gra warta świeczki”. To może bardzo usprawnić Ci przechowywanie garnków.
Czy warto przechowywać garnki na otwartej półce?
Garnki jak najbardziej możesz przechowywać na otwartej półce. To dobry pomysł np. na wyeksponowanie tych, które Ci się podobają. Ponadto często pozwala to na łatwy dostęp do Twoich ulubionych naczyń. Pamiętaj jednak, aby takie naczynia układać wraz z pokrywkami – to ograniczy wpadanie brudu i kurzu do wnętrza naczyń.
Jeśli jednak nie gotujesz zbyt dużo i często, lepiej zrezygnować z tego pomysłu. Garnki przechowywane „na wierzchu” mogą brudzić się również z zewnątrz i w łatwy sposób ulegać zewnętrznym uszkodzeniom, co będzie negatywnie wpływać na ich wygląd, a w niektórych przypadkach również na użytkowość. Oczywiście możesz również chcieć po prostu wyeksponować niektóre naczynia jako elementy wystroju, a niekoniecznie użyteczne naczynia – wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak je przechowywać.
Otwarte półki to zwykle doskonały pomysł na ustawienie na nich pojemników na żywość wypełnionych suchymi makaronami, płatkami owsianymi, przyprawami itd.
Porządek w kuchni to szybsze gotowanie
Uporządkowana kuchnia nie tylko zaprasza do pracy, ale również usprawnia cały proces gotowania. Gdy wszystko jest na swoim miejscu i pod ręką przygotowywanie posiłków staje się po prostu prostsze. Dlatego też naprawdę warto poświęcić chwilę na ustalenie odpowiedniego miejsca do przechowywania garnków.