Country Pojemnik na żywność 0,7L
Jak przechowywać przyprawy w kuchni? Do tego musisz wziąć pod uwagę między innymi obecność wilgoci w Twojej kuchni. W jaki sposób je ułożyć, by mieć do nich łatwy i wygodny dostęp? Sprawdź nasze porady!
Przyprawy – czym tak właściwie są?
Przyprawy to naturalne substancje, zazwyczaj pochodzenia roślinnego, które dodaje się do potraw. Ich celem jest poprawienie lub zmienienie smaku, aby uzyskać dania o harmonijnych aromatach. W niektórych przypadkach mogą również wpływać pozytywnie na trwałość dań. Wiele z nich ma właściwości wspierające zdrowie. Można je podzielić na przyprawy korzenne, ziołowe, owocowe, nasienne, kwiatowe i mineralne.
Niektóre z przypraw mogą służyć również jako naturalne barwniki, nadając daniom wyrazistych barw.
To wszystko sprawia, że każdy, kto gotuje, powinien mieć w swojej kuchni kolekcję przynajmniej kilku podstawowych przypraw.
Jakie przyprawy warto mieć w domu?
W domu warto mieć przynajmniej kilka podstawowych rodzajów przypraw. Bardzo ważna jest sól, ale poza nią w Twojej kolekcji powinny się znaleźć:
- pieprz czarny,
- papryka,
- czosnek,
- oregano,
- bazylia,
- liść laurowy,
- kurkuma,
- tymianek,
- cynamon.
Jak przechowywać przyprawy w kuchni?
Przechowywanie przypraw w kuchni nie jest najprostsze. Ważne jest to, aby nabyć trwałe i szczelne pojemniki kuchenne. To bardzo ważne – przyprawy mają mocne aromaty, jednak z czasem mogą wietrzeć. Pamiętaj, że tracą one świeżość i intensywność z czasem, dlatego nie kupuj zbyt dużych zapasów, chyba że wiesz, że całość niedługo zużyjesz.
Ważne jest też to, aby przyprawy przechowywać w ciemnym miejscu, z dala od źródeł ciepła. Najlepiej, aby wokół nich było sucho, ale możesz również np. włożyć do pojemników z przyprawami woreczki wyciągające wilgoć. Dzięki temu unikniesz ich zbrylania się.
Przyprawy przechowuj w całości
Jeśli jesteś w stanie, przyprawy przechowuj w całości, bez wcześniejszego mielenia. Dotyczy to szczególnie laski wanilii, kory cynamonu, czy kulek pieprzu. W ten sposób na dłużej zachowają świeżość. Jak je jednak używać? Tu przydadzą Ci się akcesoria do organizacji kuchni. Poza pojemnikami na żywność warto zaopatrzyć się w młynek do przypraw. Dzięki temu będziesz w stanie zmielić takie przyprawy i w takiej ilości, jak akurat będzie to Ci potrzebne.
Przyda Ci się również moździerz. Wiele przypraw staje się bardziej aromatyczna po roztarciu i dlatego warto stosować go na co dzień, gdy przygotowujesz posiłki.
Jak ułożyć przyprawy w kuchni?
Przyprawy w kuchni możesz ułożyć na otwartej półce, na blacie lub w podręcznej szufladzie albo w cargo. Ważne jest to, aby te najczęściej używane były zawsze pod ręką. Ustaw je tak, aby zawsze można było bez problemu je wyjąć i użyć. Ponadto pamiętaj, że każdy produkt posiada datę przydatności do spożycia. Po przesypaniu przyprawy z opakowania producenta do docelowego opakowania koniecznie oznacz, do kiedy musisz zużyć dany produkt i kontroluj te terminy, układając pojemniki w taki sposób, aby te produkty z krótszą datą ważności były bardziej widoczne.
Pomysły na organizację kuchni – system przechowywania przypraw
Przechowywanie przypraw może być o tyle trudne, że większość osób posiada naprawdę najróżniejsze ich rodzaje. Dlatego warto szukać takich pomysłów na organizację kuchni, które pozwolą uporządkować potencjalny chaos. Warto opracować własny, odpowiedni do Twoich potrzeb, system. Nawet jeśli przyprawy przesypiesz do pojemniczków, warto włożyć je do np. koszyczków, które pozwolą Ci na łatwe wyciąganie całego zestawu przypraw na blat.
Zwróć też uwagę na to, które przyprawy zużywasz, a które jedynie leżą w Twoich szafkach, nieużywane. Ogranicz kupowanie tych, po które nie sięgasz, aby ich po prostu nie marnować. To również sposób na oszczędzanie w trakcie zakupów.
Czy przyprawy trzeba przechowywać w lodówce?
Większość przypraw to suszone składniki, które nie wymagają przechowywania w lodówce. Jednakże istnieją niektóre składniki, które lepiej przechowują się w lodówce. Dotyczy to na przykład trawy cytrynowej, która przechowywana w takim miejscu na dłużej zachowuje swój aromat. Jeśli posiadasz pastę z imbiru, czosnku, pastę curry czy chili – one również powinny być przechowywane w lodówce.
W warunkach chłodniczych należy również przechowywać świeży imbir czy kurkumę – to korzenie, podobne jak marchew, które w wersji świeżej smakują jeszcze lepiej. Ponadto w kuchni azjatyckiej często używa się przypraw na bazie olejów lub fermentacji. Zdarzają się również domowe ekstrakty zapachowe, np. waniliowy. Takie również przełóż do lodówki.
Zadbaj o odpowiednie przechowywanie w kuchni
Przechowywanie produktów w kuchni jest niezwykle ważne. Pozwala na przedłużenie ich trwałości, a także ułatwia sięganie po nie. Dotyczy to nie tylko przypraw, ale również warzyw, owoców, suchych produktów, a także mięs i wędlin. Dlatego też przemyśl dokładnie, w jaki sposób będziesz przechowywać artykuły spożywcze w swojej kuchni i zadbaj o to, by mieć odpowiednią ilość różnorodnych organizerów, pojemników kuchennych, pudełek na żywność itd.