Ryż to jeden z popularniejszych dodatków stosowanych w różnych kuchniach na całym świecie. Metodę gotowania należy wybrać pod kątem jego rodzaju i dania, które zostanie z niego przygotowane.
Jak ugotować ryż, aby nie był zbity i lepki? Warto przestrzegać kilku zasad, aby zrobić to dobrze. W tym przypadku liczy się przede wszystkim ilość wody – należy ją dostosować do ilości ryżu.
Wskazówka
W czasie gotowania nie powinno się mieszać ryżu, ponieważ sprzyja to rozgotowaniu.
Sposób gotowania ryżu zależy od jego rodzaju
Wybierając ryż typu basmati, brązowy, czy ryż do sushi należy go wcześniej dobrze wypłukać, aby pozbyć się nadmiaru skrobi. Brązowy będzie też gotować się dłużej niż biały ryż – każdy gatunek ma inne wymagania.
Ryż krótko ziarnisty przeznaczony np. do risotto nie musi być przepłukiwany, ponieważ danie powinno być nieco bardziej kremowe i najczęściej gotuje się je z innymi składnikami wchodzącymi w skład potrawy. Nieopłukany ryż zawiera dużo skrobi na ziarnach, a przez to staje się lepki.
Gotowanie ryżu krok po kroku
Rozpocznij od przepłukania ryżu i postępuj zgodnie ze wskazówkami.
Płukanie ryżu
Przed ugotowaniem warto wypłukać ryż. Odmierz potrzebną ilość i płucz na sicie najlepiej pod bieżącą wodą. Woda podczas płukania ma kolor mleczno-biały, a gdy zmieni swój kolor na całkowicie przezroczysty – Twój ryż będzie oczyszczony ze skrobi.
Ilość ryżu, a ilość wody
Na 1 szklankę ryżu najlepiej użyć 1,5 szklanki wody. Wtedy ryż będzie sypki. Jeśli chcesz, aby był bardziej miękki (np. w daniu jednogarnkowym), wlej 2 szklanki wody do garnka. Dodaj szczyptę soli oraz 2-3 łyżki oleju i zagotuj.
Gotowanie ryżu
Gdy woda zacznie się gotować, dodaj do niej przepłukany ryż i doprowadź do wrzenia. W tym czasie jeszcze możesz co jakiś czas delikatnie zamieszać, aby ziarna nie przywarły do dna. Kiedy ryż zacznie się gotować, zmniejsz ogień i przykryj garnek pokrywką
Czas gotowania ryżu
Czas gotowania dopasuj do rodzaju ryżu i tego, jaką konsystencję chcesz uzyskać. Na ogół jest to 10-15 minut (pamiętaj jednak, że nie każdy ryż gotuje się tak krótko – brązowy potrzebuje nawet 40 minut). Po upływie tych kilkunastu (lub kilkudziesięciu) minut możesz zdjąć garnek z ognia. Dzięki zastosowaniu pokrywki, ryż powinien wchłonąć wodę.
Gotowy ryż możesz nakładać na talerze lub do miseczek, podając jako dodatek do potraw lub połączyć go z daniami jednogarnkowymi. Doskonale smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno, często też jest elementem sałatek. Ryż można jeść na słono (np. z mięsem, rybą, warzywami) i na słodko (np. z musem jabłkowym).