Nożyczki uniwersalne 205 mm ASSIST
Wiosna to nowy początek. Przyroda odradza się po zimie, dając mnóstwo dobra i piękna otaczającemu światu. Jednym z takich podarunków od natury są właśnie zioła. Jak je uprawiać?
Czym są zioła i jak są wykorzystywane?
Zioła to rośliny posiadające specjalne, dobroczynne właściwości, z których część jest znana i wykorzystywana przez ludzi od tysięcy lat. Mają bardzo różne zastosowanie, ale przede wszystkim są niezbędnym elementem w każdej kuchni.
Zioła przyprawowe najczęściej wykorzystywane są w formie suszonej, jednak nie ma nic przyjemniejszego niż przyrządzanie potraw ze świeżych zbiorów. Grządki ziołowe można założyć zarówno w ogrodzie jak i balkonie, a nawet na parapecie małej kuchni.
Zioła na wyciągnięcie ręki – jakie zioła hodować w domu lub na balkonie?
Zioła w doniczkach to doskonały sposób na tworzenie ogrodów zielnych w domu, mieszkaniu i balkonie. Oprócz walorów związanych z zastosowaniem ziół są również doskonałą ozdobą, która wprowadzania harmonię i piękny zapach natury do każdego wnętrza.
Wybierając miejsce na domowy zielnik, warto zwrócić uwagę na stopień nasłonecznienia – zioła zazwyczaj lubią słońce, choć raczej preferują rozproszone światło. Zadbaj również o odpowiednią wilgotność i nawilżenie. Regularne podlewanie jest podstawą odpowiedniej uprawy ziół.
Wybierz doniczki, które będą pasować do stylu Twojej kuchni czy jadalni. Możesz również zaopatrzyć się w specjalne donice do uprawy ziół z systemem drenującym wodę. Przydadzą Ci się również narzędzia, takie jak łopatka czy sekator.
Jakie gatunki ziół do domu i na balkon?
Sprawdź te zioła, które na pewno sprawdzą się do Twojego mieszkania, na balkon lub do ogrodu!
Bazylia – jak hodować w domu?
Nie jest szczególnie wymagających ziołem, za to szalenie popularnym. Liście bazylii świetnie sprawdzą się w sałatkach, jako dodatek do pomidorów czy przyprawa w rozmaitych daniach.
Bazylię warto posadzić w doniczce z otworami w dnie i bardzo często podlewać. Ziemia musi być w zasadzie stale nawilżona.
Listki można delikatnie urywać ręcznie lub przycinać nożyczkami uniwersalnymi i dodawać bezpośrednio do potraw.
Jest to zioło jednoroczne, warto zatem na bieżąco zrywać listki i je spożywać.
Mięta – domowe zioła lecznicze
Jest to bardzo wdzięczne zioło, które cieszy żywą zielenią listków, a także przepięknym zapachem. Można ją wyhodować z nasion wysiewanych na początku wiosny lub kupić gotową sadzonkę, którą ostrożnie z pomocą łopatki ogrodowej przesadzisz do doniczki. Tę zaś można włożyć do ozdobnej osłonki. Mięta ma delikatnie liście, dlatego należy zwrócić uwagę, aby nie stała zbyt długo w pełnym słońcu.
Podobnie jak bazylia, mięta potrzebuje dużą ilość wody. Po zerwaniu jest jednak idealnym dodatkiem do wszelkich deserów. Można ją również dołożyć do karafki z wodą – nada jej świeżości i lekko miętowego posmaku.
Jest to też roślina lecznicza – można ją pić w formie naparu. Mięta doskonale wpływa na trawienie, jest wskazana w leczeniu zaburzeń jelitowych, a także migrenach, nerwobólach. Olejek z mięty udrażnia górne drogi oddechowe i działa inhalacyjnie.
Rozmaryn – uprawa w doniczce
Rozmaryn to roślina o niezwykłym zapachu i pięknych liściach jest świetnym dodatkiem do wielu dań.
Aby odpowiednio go uprawiać, należy zadbać o stopień nasłonecznienia oraz odpowiednią cyrkulację powietrza. Rozmaryn całkiem dobrze znosi suszę, nie musi więc być codziennie podlewany. Aromatyczny rozmaryn ma działanie kojące i świetnie komponuje się z daniami mięsnymi.
Liść laurowy – zioła w kuchni
Liście laurowe głównie kojarzą się z wersją suszoną, jednak z powodzeniem roślinę tę można uprawiać na parapecie. Aby uprawiać wawrzyn (drzewko laurowe) w domu należy umieścić go w dobrze nasłonecznionym miejscu. Ponadto warto umożliwić roślinie dostęp do świeżego powietrza oraz zadbać o swobodną przestrzeń. Liść laurowy jest idealnym dodatkiem do wszelkich zup i sosów.
W domowym ogrodzie zielnym można również z powodzeniem uprawiać oregano, tymianek, kolendrę, pietruszkę czy szczypiorek. Wszystko zależy od Twojej fantazji i preferencji.
Jak zachować świeżość ziół uprawianych w domu?
Warto na bieżąco wykorzystywać dary roślin i zrywać listki, wykorzystując je do rozmaitych potraw czy naparów. Jeśli nie jesteś w stanie wykorzystać wszystkich listków z powodzeniem, można je również zamrozić. Przygotowane liście umieść w szklanym pojemniku do przechowywania, zamróź i wykorzystaj wtedy gdy będą Ci potrzebne. Alternatywą jest suszenie ich. Można to zrobić na świeżym powietrzu lub w specjalnych suszarkach do żywności.
W towarzystwie domowych ziół doskonale sprawdzi się królik kanaryjski ze śląskim twistem. Przepis znajdziesz tutaj.
Jakie zioła posadzić w ogrodzie?
Zioła w ogrodzie są fantastycznym i pięknym rozwiązaniem: świeże, pełne aromatu i zawsze dostępne. Jakie zioła warto wprowadzić do ogrodu?
Majeranek ogrodowy do posadzenia w ogrodzie
Majeranek jest jednoroczną byliną o drobnych listkach. Roślina charakteryzuję się intensywnym aromatem, jest więc świetnym dodatkiem do wielu dań.
Zioło lubi stanowiska słoneczne i odpowiednią ilość wody. Ponieważ majeranek rośnie dość wolno, warto zadbać, aby nie rosły wokół niego chwasty.
Suszony majeranek jest fantastycznym dodatkiem do dań mięsnych i sosów. Świeży ma właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz rozkurczowe.
Majeranek pojawia się w wielu staropolskich przepisach – warto go zatem zawsze mieć w pobliżu.
Szałwia lekarska również pięknie się prezentuje
To zimozielona roślina wieloletnia, która pięknie prezentuje się w każdym ogrodzie. Roślina posiada charakterystyczny, intensywny zapach. Wybierając miejsce w ogrodzie dla szałwii, warto posadzić ją nasłonecznionym miejscu. Kwitnie ona w porze letniej malutkimi, fioletowymi kwiatuszkami i należy do roślin miododajnych. Po kwitnieniu warto roślinę dobrze przyciąć sekatorem, dzięki czemu zagęści się, wpuszczając świeże pędy.
Napar z liści szałwii ma doskonałe działanie podczas leczenia zapalenia jamy ustnej i gardła.
Tymianek pospolity to kwitnący krzew
To wiecznie zielone zioło w formie krzewu kwitnie od wiosny do jesieni. Podobnie jak inne zioła lubi słońce. Ceniony jest przede wszystkim jako zioło przyprawowe. Jego aromat nadaje daniom wyjątkowego smaku. Z tymianku można zrobić olejek, który łagodzi i odświeża.
Pierwszy zbiór tymianku odbywa się już w kwietniu.
Tymianek jest doskonałym dodatkiem do sosów i marynat - polecany jako składnik sałatki cypryjskiej z serkiem halloumi.
Zioła towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Ich uprawa jest na tyle prosta, że można je sadzić zarówno na parapecie mieszkania, w donicach na balkonie czy prosto do ziemi w przydomowym ogródku. Zioła w kuchni używane są codziennie dlatego warto je mieć zawsze pod ręką.