Pyszny rosół z gęsi jest jeszcze bardziej aromatyczny niż ten stworzony z kury. Do stworzenia go wykorzystaj różne elementy, takie jak skrzydełka czy szyja. Przydadzą się również podroby, z którymi możesz podać gotowy już rosół. Możesz podawać go w eleganckiej bulionówce wykonanej z wysokiej jakości porcelany. Warto ugotować go na spotkanie rodzinne, aby zachwycić wszystkich jego głębokim smakiem.
Co jest potrzebne na pyszny rosół z gęsi?
- elementy z jednej gęsi: skrzydełka, szyja, łapki, serce, żołądek
- 2 l wody
- 2 łyżeczki wody
- 250 g włoszczyzny
- 1 natka pietruszki
- 1 cebula
Jak przygotować pyszny rosół z gęsi?
Oczyść i opłucz elementy gęsi. Włóż je do garnka i zalej zimną wodą. Zacznij gotować. Warto robić to pod przykryciem i gotować całość na niewielkiej mocy kuchenki. Po ok. 1,5 godziny dodaj sól, włoszczyznę oraz cebulę prażoną na patelni. Wcześniej posiekaj ją za pomocą ostrego noża, np. szefa kuchni NATUR. Gotuj przez kolejne 30 minut. Wybierz odpowiednie naczynie, które sprawdzi się do długotrwałego gotowania na niewielkim ogniu. Idealnym wyborem może okazać się garnek NATUR IRON 5 l bądź garnek SIMPLE 10 l.
Przecedź rosół. Podroby przekrój na cienkie paski i włóż do rosołu. Podawaj dowolnie, np. z ryżem, bądź makaronem. Przy podaniu posyp wierzch odrobiną natki pietruszki. Na bazie rosołu możesz stworzyć również inne zupy. Smacznego!
Jeśli chcesz, możesz przygotować makaron do rosołu samodzielnie w domu w ciągu dosłownie kilku minut. Sprawdź przepis!
Czym wyróżnia się mięso z gęsi?
Gęsina w 100 g mięsa ma ok. 300 kcal. Przez wzgląd na swój skład może być zdrowym uzupełnieniem diety. Jest bogate w sód i fosfor, zawiera również wapń oraz żelazo. Charakteryzuje się miękką, delikatną konsystencją oraz lekko słodkawym smakiem. Co ciekawe, choć nie zawiera zbyt dużej ilości tłuszczu, wytwarza się z niego smalec, wykorzystywany w medycynie ludowej.
W jakich naczyniach podawać rosół z gęsi?
Rosół z gęsi zazwyczaj przygotowuje się na szczególne okazje, a niekoniecznie po prostu na zwyczajny, niedzielny obiad. W trakcie ważnych dni warto podać go w eleganckiej porcelanie. Przelej rosół do wazy i podawaj go na głębokich talerzach bądź bulionówkach. Rosół to tzw. zupa czysta, a to właśnie do nich tradycyjnie przeznaczone są tego typu naczynia.
Dlaczego do gotowania rosołu warto użyć garnka żeliwnego?
Żeliwo jest doskonałym izolatorem ciepła. Nagrzewa się, ale i schładza się powoli, idealnie trzymając temperaturę. Dlatego dobrze nadaje się do dań, które wymagają długiego gotowania na wolnym ogniu. Takim właśnie jest zaś rosół – niezależnie od tego, na bazie jakiego mięsa jest przygotowywany. Jeśli jednak chcesz przyśpieszyć ten proces, możesz użyć szybkowaru, który tworzy wewnątrz naczynia odpowiednie ciśnienie i pozwala w znaczny sposób przyśpieszyć przygotowywanie rosołu.