Rolada wołowa nadziewana doskonale smakuje podawana na zimno. Z tego powodu będzie idealnym uzupełnieniem zimnej płyty, np. w trakcie rodzinnych przyjęć. Warto przygotować ją jednak nie tylko na spotkanie rodzinne, ale również na co dzień. Sprawdzi się jako dodatek do lunchu do pracy bądź do szkoły. Do jej przygotowania przydadzą Ci się akcesoria kuchenne, takie jak tłuczek.
Co jest potrzebne na roladę wołową nadziewaną?
- 1 kg wołowiny bez kości
- 500 g wieprzowiny
- 200 g słoniny
- 150 g czerstwej bułki
- 1 jajko
- 2 cebule
- 2 łyżki tłuszczu
- sól i pieprz wg. uznania
- 2-3 ziarna ziela angielskiego
- 1 listek laurowy
Jak przygotować roladę wołową nadziewaną?
Mięso pokrój w poprzek włókien na kawałki o grubości ok. 1 cm. Rozbij je, używając tłuczka, tworząc kawałki o równomiernej grubości. Następnie ułóż je jeden obok drugiego, aby brzegi wchodziły na siebie.
Jedną cebulę pokrój na małe kawałki i przesmaż na patelni. Bułkę namocz i zmiel ją razem z cebulą i mięsem wieprzowym. Dodaj do masy jajko, przyprawy i wymieszaj wszystko, tworząc jednolitą masę. Pokrój słoninę w cienkie plastry, rozłóż ją na mięsie wołowym i rozsmaruj na niej masę. Następnie ostrożnie ciasno zwiń mięso. Osznuruj je, oprósz mąką i zarumień na tłuszczu. Dodaj pokrojoną drugą cebulę i odrobinę wody. Do sosu dodaj przyprawy. Całość przenieś do głębokiego naczynia.
Duś pod przykryciem, używając np. wygodnego garnka żeliwnego NATUR IRON. Miękką roladę ułóż między dwie deski i obciąż, a gdy wystygnie, zdejmij z niej sznurek. Podawaj na zimno, pokrojoną w cienkie plasterki.
Dlaczego roladę wołową nadziewa się mięsem wieprzowym?
Mięso wieprzowe ma wyższą zawartość tłuszczu, niż wołowe. Dlatego też czego miesza się te dwa rodzaje mięsa, używając obydwu do jednego dania. Rolada wieprzowa nie jest wyjątkiem. Nadzienie z mięsem wieprzowym sprawi, że danie naprawdę zyska wiele smaku.
Czy można kupić mielone mięso wieprzowe?
Tak, możesz kupić mięso, które będzie już zmielone. W końcu nie każdy posiada odpowiednie narzędzie, aby je rozdrobnić. Jednakże jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad jakością swoich posiłków, lepiej kupić kawałek mięsa w całości i dopiero samodzielnie je zmielić bądź ewentualnie posiekać, korzystając z ostrego noża. Wówczas wybierzesz odpowiedni kawałek np. pod względem zawartości tłuszczu.
Dlaczego warto dusić mięsa w garnkach żeliwnych?
Garnki żeliwne dobrze utrzymują ciepło. To sprawia, że doskonale sprawdzają się do duszenia – zazwyczaj trwa ono stosunkowo długo, wymagając niewielkiej mocy kuchenki. Dzięki użyciu garnka żeliwnego będziesz mieć pewność, że całe naczynie równomiernie utrzyma ciepło, a mięso będzie idealnie miękkie.