Sos selerowy przygotowuje się na bulionie. Ma słodkawy smak i korzenne aromaty, dzięki dodatkowi goździków. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do różnorodnych jarzyn i ziemniaków, ale nie tylko. Również podane z nim mięsa będą idealne w smaku. Do jego przygotowania użyj selerów średniej wielkości. Aby stworzyć przepis, przyda Ci się szpatułka NATUR.
Co jest potrzebne na sos selerowy?
- 380 ml bulionu
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka mąki
- 3 całe selery
- 1 cebula
- goździki wg. uznania
- 1 liść laurowy
- ziele angielskie wg. uznania
- sól, pieprz i cukier do smaku
Jak przygotować sos selerowy?
Seler i cebule obierz. Pokrój je na małe kawałki. Złóż do garnka SIMPLE, dodaj przyprawy i zalej wszystko bulionem. Ten powinien jedynie przykrywać jarzyny. Gotuj wszystko na miękkim ogniu. Selery powinny zupełnie zmięknąć. Następnie zblenduj je razem z cebulą.
Rozpuść masło na patelni z nieprzywierającą powłoką MONOLIT. Dodaj do niego mąkę i stwórz w ten sposób zasmażkę. Dodaj do niej pozostały zimny bulion, a gdy wszystko zmięknie zblendowane jarzyny i bilion, w którym się gotowały. Zagotuj, nie przestawiając mieszać. Sos powinien być gęsty i kremowy. Na koniec dopraw solą i cukrem do smaku. Możesz podawać go z jarzynami, ziemniakami czy kotletami. Smacznego!
Czy goździki trzeba dodawać do sosu selerowego?
Jeśli nie przepadasz za goździkami, możesz z nich zrezygnować i nie dodawać ich do sosu selerowego. Jednak wówczas utraci on swój charakterystyczny, korzenny smak. Warto więc dodać chociaż odrobinę!
Czy bulion w sosie można zastąpić wodą?
Bulion w sosie selerowym możesz zastąpić wodą, jednak wówczas utraci on wiele ze swojego smaku. Dlatego warto skorzystać z opcji mrożenia go, np. w formach silikonowych do muffinów SMART, i wyciągania porcji potrzebnych do przygotowywania tego typu przepisów.
Co zrobić z nadmiarem sosu selerowego?
Nadmiar sosu selerowego możesz przełożyć do pojemników SMART i przechowywać do tygodnia w lodówce, bądź zamrozić go, wyciągając, kiedy będzie taka potrzeba. Tego typu przepisy możesz również tworzyć na zapas, aby w ciągu tygodnia sprawnie przygotowywać smaczne obiady.