Scyzoryk Gerlach Assist 12 funkcyjny
Kiedy sadzi się tulipany? Dowiedz się, jak sprawić, by te popularne rośliny cebulkowe pięknie rosły. Poznaj ciekawe odmiany i dowiedz się, jakie akcesoria ogrodowe będą potrzebne, aby o nie odpowiednio zadbać.
Tulipany – skąd ich popularność?
Tulipany w naturze rosną w Azji Środkowej: można je spotkać na terenach Kazachstanu i Iranu. Te piękne kwiaty trafiły do Europy w XVI wieku, a swoją popularność zyskały w XVII wieku, kiedy to w Holandii miejsce miała tzw. tulipanowa gorączka. To pierwszy, tak dobrze udokumentowany przypadek bański spekulacyjnej, kiedy to cebulki tych kwiatów osiągały zawrotne ceny.
Choć aktualnie wiele odmian jest powszechna i dość tania, w dalszym ciągu to Holandia pozostaje krajem najbardziej słynącym z ich hodowli. To rośliny o ciekawej symbolice, kojarzące się z wiosną i odrodzeniem, czy z miłością, jeśli chodzi o te kwiaty w czerwonych odmianach. Pięknie wyglądają w ogrodach, świetnie nadając się na rabatki, ale nie tylko: sprawdzają się również w bukietach i dekoracjach różnego rodzaju. Ich popularność, uroda i duża liczba odmian sprawiają, że wiele osób decyduje się na posadzenie ich w swoim ogrodzie.
Jak rosną i rozmnażają się tulipany?
Tulipany to kwiaty wyrastające z cebulek. Te znajdują się w ziemi i są pełne składników odżywczych, co pozwala kwiatom na wyrośnięcie w trakcie wiosny. Chłodny okres, kiedy to roślina odpoczywa w glebie, jest niezwykle ważny, ponieważ to dzięki niemu na wczesną wiosnę tulipan może puścić swoje pędy. Rozmnaża się ją poprzez podział cebul, co ma miejsce po przekwitnięciu kwiatów. Można je wykopać, sięgając po szpadle ogrodowe.
Inną możliwością jest wykorzystanie nasion z przekwitniętych kwiatów, jednak ich wzrost jest powolny. Pierwsze kwitnienie ma miejsce po 5-7 latach, dlatego też jest to metoda wykorzystywana głównie przez hodowców.
Jaką odmianę tulipanów wybrać do ogrodu?
Istnieje wiele odmian tulipanów i to, jakie wybierzesz, zależy od tego, do czego chcesz je wykorzystać. Tulipany dzikie, np. Tulipa turkestanica, to kwiaty wcześnie kwitnące, niskie i bardzo odporne, dobre do różnego rodzaju skalniaków. Najbardziej klasyczne i najpopularniejsze są Tulipany Triumph, w takich odmianach jak Negrita, czy Barcelona. Osiągają one 40-50 cm wysokości, a ich kolor długo się utrzymuje. Ciekawe są też tulipany strzępiaste o bardzo charakterystycznych płatkach, np. odmiana Cummins. Wyróżnia się też tulipany papuzie, często o dwukolorowych płatkach. Tu możesz zwrócić uwagę na odmianę Black Parrot, czy Estella Rijnveld. Istnieją również tulipany lilokształtne, Viridiflora, można je też podzielić na wczesne i późne.
Kiedy sadzić tulipany?
Tulipany sadzi się jesienią, najczęściej od początku września do października. Dzięki temu cebulki powinny zakwitnąć już następną wiosną. Ważne jest to, aby posadzić je chwilę przed przymrozkami, aby cebulki mogły puścić korzenie. Idealne warunki są wtedy, gdy temperatura spada poniżej 15°C, ale gleba jeszcze nie zamarza.
Wiosną można sadzić cebulki pędzone, które przeszły okres sadzenia. Zwykle najbardziej nadają się one do doniczek. Oczywiście inne cebulki również możesz posadzić wiosną, jednak istnieje duża szansa, że nie zakwitną one w tym samym roku.
Jakie stanowisko dla tulipanów będzie najlepsze?
Kwiaty te lubią stanowiska słoneczne. Tolerują lekki cień, jednak wówczas będą kwitły krócej i mniej intensywnie. Wybierz miejsce z glebą przepuszczalną i żyzną, unikając gliniastej. Stanowisko nie powinno zbyt długo utrzymywać wody – to mogłoby doprowadzić do gnicia cebulek. Unikaj więc wgłębień w których zatrzymuje się woda.
Jak sadzić tulipany?
Gdy wybierzesz stanowisko dla tulipanów, przekop ziemię na głębokość ok. 25-30 cm. Dodaj kompost lub obornik, aby wzbogacić glebę. Przejrzyj cebulki – powinny być twarde, zdrowe i silne. Możesz je wcześniej namoczyć w środku grzyobójczm przez ok. 30 minut. Następnie wykop dołki i wsadzaj je na głębokość ok. 10-15 cm, chyba że zalecenia producenta są inne. Pozostawiaj ok. 15 cm odstępów pomiędzy cebulkami. Sadź je ostrym końcem do góry i delikatnie przysypuj ziemią. Ostrożnie ją ugnieć, a następnie umiarkowanie podlej. Na koniec możesz ściółkować glebę.
Do sadzenia przyda Ci się m.in. łopata lub szpadek, łopatka, grabie czy kultywator.
Czy tulipany należy przycinać?
Tak, dlatego do opieki nad nimi przydadzą się sekatory ogrodowe. Gdy tulipan przekwitnie obetnij jego kwiatostan. Dzięki temu roślina skupi się na odpowiednim odżywieniu cebulki, zamiast marnowania energii na zawiązywanie nasion. Zostaw jednak liście! Muszą one pozostać aż całkowicie zżółkną (zwykle dzieje się to w okolicy czerwca).
Do bukietów najlepiej ścinaj kwiaty o poranku. Pamiętaj jednak, aby w dolnej części rośliny zostawić min. 2-3 liście.
Zadbaj o swój ogród z marką Gerlach
Twój ogród może kwitnąć i zachwycać przez cały sezon, jednak aby tak się stało, kluczowe jest dobranie odpowiednich gatunków roślin oraz odmian, a także dobra ich pielęgnacja. Czasem nie jest to proste. Dlatego też każdego dnia staramy się ułatwiać życie, edukując oraz wspierając Cię naszymi wysokiej jakości narzędziami i akcesoriami, takimi jak sekatory, piły ogrodowe, łopatki szerokie i wąskie, czy kultywatory. Sprawdź naszą ofertę już teraz!