Przygotowanie sushi wcale nie jest, aż tak trudne jak może nam się na początku wydawać. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby nasze kulinarne przedsięwzięcie okazało się sukcesem.
Kup ulubione składniki
Zrobione sushi może okazać się klapą, jeśli po prostu nie będzie Ci smakować. Dlatego nie eksperymentuj za pierwszym razem ze zbyt ekscentrycznymi smakami. Postaw na sprawdzoną klasykę, którą najczęściej zamawiasz w sushi barach — krewetki w tempurze, surowy tuńczyk, ryba maślana, grillowany łosoś lub marynowana tykwa. Jako dodatki możesz na przykład wybrać serek typu Philadelphia lub świeży ogórek zielony.
Sekret sushi tkwi w ryżu
Tak, to prawda, wysokiej jakości ryż (krótko ziarnisty i kleisty), którego użyjemy do przygotowania sushi oraz sposób jego gotowania jest bardzo ważny. Przyrządzanie ryżu do sushi zaczynamy od jego płukania. Czynność tą musimy wykonać cierpliwe kilka razy pod letnią wodą, wykonując delikatne ruchy palcami, tzw. przecieranie. Gdy woda z ryżu z mleczno-białej stanie się krystaliczna, wtedy możemy przejść do kolejnego etapu jakim jest gotowanie ryżu. Do ugotowania ryżu potrzebujemy szeroki garnek z pokrywką, do którego wlewamy wodę, zagotowujemy, zmniejszamy płomień i wsypujemy ryż w proporcji 1:1 (1 szklankę ryżu na 1 szklankę wody). Czas gotowania ryżu to 10 minut, licząc od chwili zagotowania wody. Następnie, ugotowany ryż odstawiamy na 10 minut, aby w tym czasie wchłonął całą wodę. Przygotowujemy zalewę (ocet ryżowy, cukier i sól), ryż przekładamy do miski, wlewamy zalewę, delikatnie mieszamy całość do połączenia się składników i studzimy w temp. pokojowej.
Zawijanie sushi
Zawijanie sushi, oprócz krojenia, to bardzo ważny element w przygotowywaniu sushi, od którego zależy, czy nasze sushi będzie przypominało to podawane w sushi barach. Istnieje wiele rodzajów sushi np. hosomaki, futomaki, maki, uramaki, sashimi, nigiri, California Rolls. Sposób w jaki będziemy zawijać rolkę różni się od rodzaju sushi jaki chcemy przygotować. My omówimy sposób przygotowania sushi o nazwie maki.
Na matę do zawijania kładziemy kolejno, arkusz wodorostów nori, ryż i dodatki. Ryż do sushi rozprowadzamy na ¾ powierzchni arkuszu wodorostów, nie ugniatamy go, ani nie dodajemy więcej, gdyż rolka nam się rozpadnie podczas zawijania. Mała wskazówka do ułatwienia pracy: zawsze miejmy w pobliżu wilgotny ręcznik do wycierania dłoni z lepkiego ryżu.
Na środku rozprowadzamy palcem wasabi na całej szerokości ryżu, kładziemy ulubione składniki i przechodzimy do zawijania rolki. Powinniśmy zwijać ją w rulon szybkimi ruchami, jednocześnie palcami podtrzymywać składniki w środku, aby nie wypadły. Zwijamy do momentu, aż zostanie nam sam pasek nori (dlatego nakładaliśmy ryż tylko na ¾ długości wodorostów), zwilżamy go i przekręcamy rolkę raz jeszcze, aby nori skleiło się z rolką. Uformowaną rolkę raz jeszcze zawijamy w bambusową matę i dociskamy delikatnie, tworząc kształt naszego maka.
Krojenie rolek
Nic tak nam nie zepsuje kunsztownie ułożonej rolki złożonej z ryżu, wodorostów nori i ryby jak nieostry nóż. Gdy rolka sushi jest już gotowa i precyzyjnie zwinięta, do jej przecięcia koniecznie potrzebny jest Ci ostry nóż, który jej nie rozszarpie. Krojenie powinno odbywać się za pomocą zdecydowanego i dynamicznego pociągnięcia nożem. Musimy użyć odpowiednio dużo siły – jeśli będziemy kroić za mocno lub za słabo, prawdopodobnie w obu przypadkach rolka nam się po prostu rozpadnie. Ostatnim niezwykle kluczowym aspektem, o którym musimy pamiętać, jest zwilżenie ostrza noża przed kolejnym krojeniem rolki i usunięcie ryżu z ostrza za pomocą papierowego ręcznika. Ryż do sushi jest bardzo lepki, łatwo przykleja się do ostrza, powodując, że nóż staje się nieostry, dlatego krojąc sushi, zawsze miejmy obok siebie miseczkę z wodą.