0

Ogród w stylu angielskim – wszystko co musisz wiedzieć

Historia ogrodów angielskich sięga XVII wieku, kiedy powoli zaczęto odchodzić od tworzenia rygorystycznie zaplanowanych ogrodów barokowych. Styl ogrodów angielskich stawiał przede wszystkim na naturalność, swobodę i swoisty romantyzm, często zaakcentowany elementami architektury o charakterze sentymentalnym – gotyckie lub antyczne budowle, świątynie, obeliski i ruiny.  Co prawda, w dzisiejszych czasach nie zdecydowalibyśmy się na aż taką ekstrawagancję, jednak zasada wykorzystywania naturalnych warunków w naszym ogrodzie jest jak najbardziej aktualna i na miejscu.

Główne cechy ogrodu angielskiego

Głównym atutem ogrodów angielskich jest bazowanie na naturalnym pięknie krajobrazu. Na takiej przestrzeni  zobaczymy drzewa, krzewy i kwiaty różnych gatunków, rosnących swobodnie i zasadzonych w sposób nieregularny, wydawałoby się nawet, że przypadkowy. Często można spotkać się z określaniem ogrodu angielskiego jako dziki, wręcz zagadkowy. Na tę opinię składa się nie tylko sposób sadzenia roślin, ale również cały plan ogrodu, który jest nieregularny i asymetryczny. Ścieżki są kręte, wiją się między kolejnymi swobodnie rosnącymi krzewami, ławkami ustawionymi w cichych i ustronnych miejscach, dużymi trawnikami, barwnymi łąkami, czy zarośniętymi stawami.

Jak zaplanować ogród angielski?

Obecnie założenie ogrodu angielskiego to nie lada wyzwanie. Ogródki przydomowe posiadają stosunkowo małe powierzchnie, geometryczny kształt, oraz są ograniczone przez inne, sąsiednie budynki. Pomimo, iż odtworzenie ogrodu angielskiego może być trudne, jest jak najbardziej wykonalne. Musimy po prostu zastosować kilka trików.

Przede wszystkim, zrezygnujmy z klasycznego ogradzania działki płotem lub parkanem. Niepotrzebnie sztucznie zamkniemy przestrzeń, która będzie się nam wydawała mniejsza i mniej przyjazna. Posadźmy żywopłot – ta zielona ściana optycznie poszerzy ogród i wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie. 

W samym ogrodzie stwórzmy nieregularne rabatki w stonowanych kolorach fioletu, różu i czerwieni, różane zakątki, miejsca z swobodnie rosnącymi drzewami oraz krzewami. Ważnym punktem ogrodu angielskiego jest również łąką lub duży trawnik, które najczęściej znajdują się na samym jego środku. Nie zapominajmy o krętych alejkach wijących się wśród roślinności i tajemniczych zakątków. Zrezygnujmy ze szczegółowo zaplanowanych ścieżek, niech przebiegają one w sposób nieoczywisty. Zrezygnujmy z betonowych płyt, czy kostki brukowej. Zastąpmy je żwirem lub drobnymi kolorowymi kamyczkami. Ostatnim ciekawym elementem wystroju naszego ogrodu angielskiego może być małe oczko wodne, staw, a nawet strumyk. W tym miejscu ustawmy drewnianą ławkę, która doda nastrojowej atmosfery.

Postarajmy się nadać tajemniczego i fantazyjnego charakteru również za pomocą innych elementów dekoracyjnych. Udekorujmy ogród dużymi donicami i wazonami, zdobionymi na przykład w greckie lub antyczne wzory. Możemy pokusić się również o ustawienie rzeźb, jednakże w tej kwestii musimy uważać, gdyż bardzo łatwo przekroczyć granicę pomiędzy gustowną, a kiczowatą dekoracją. Rzeźby będą najlepiej komponowały się w ogrodach o dużej powierzchni, z pokaźną ilością drzew i krzewów, które delikatnie zasłonią nasze dekoracje.

Sekator kowadełkowy dwuręczny

Na zdjęciu: sekator kowadełkowy dwuręczny

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2020

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności