0

Przyprawy w ogrodzie. Co warto posadzić?

Część przypraw możesz od podstaw przygotować samodzielnie,  tworząc dla nich przestrzeń w ogrodzie lub na balkonie. Jakie warto posadzić w naszym klimacie? Jest ich więcej, niż myślisz!

Czemu warto samodzielnie hodować przyprawy w ogrodzie?

Przyprawy prosto z ogrodu są cenne nie tylko dlatego, że włożysz własną pracę w ich wyhodowanie, ale również dlatego, że wiesz, co jesz. To, na jakiej glebie rosną, ma duży wpływ na ogólny aromat oraz znajdujące się wewnątrz minerały oraz witaminy. Ponadto dzięki temu dobrze wiesz, kiedy dana przyprawa została zebrana i w jaki sposób została np. wysuszona.

Nie bez znaczenia jest również to, że wiele przypraw najlepiej smakuje, jeśli dodaje się je w świeżej formie. Dlatego dobrze jest mieć dostęp do świeżych listków bazylii, czy mięty, zwłaszcza jeśli lubisz gotować.

Jakie przyprawy warto posadzić? Przykłady roślin

Wiele roślin, które możesz wykorzystać jako przyprawy, są proste w hodowli. Wystarczy kupić sadzonkę bądź nasiona, wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie i przez cały sezon będziesz mieć dostęp do świeżych, aromatycznych liści i gałązek. Wśród tych, które najlepiej posadzić, warto wymienić:

  • bazylia – jej świeże i aromatyczne liście dodadzą charakteru każdej potrawie;
  • mięta – jest niezastąpiona w trakcie upałów, dlatego warto mieć ją w swoim letnim ogródku;
  • kminek – dwuletnia roślina, której nasiona mają charakterystyczny, ostry smak;
  • koper – doskonały dodatek do wielu sosów, zup, czy warzyw;
  • szczypiorek – jest łatwy w hodowli, a doda odrobiny chrupkości daniom;
  • melisa – ma charakterystyczny, cytrynowy smak i jest doskonała do parzenia naparów;
  • tymianek – idealnie łączy się z potrawami mięsnymi.

Jak dbać o rosnące w ogrodzie rośliny?

Przede wszystkim sprawdź uważnie, jakie są wymogi konkretnego gatunku. Zwróć uwagę na to, jakie temperatury toleruje, jakie nasłonecznienie preferuje i jaka powinna być wilgotność oraz kwasowość gleby. Dzięki temu zapewnisz roślinie odpowiednie warunki do wzrostu, co może znacznie powiększyć Twoje plony.

Ponadto koniecznie zaopatrz się w podstawowe narzędzia ogrodnicze, które znacznie ułatwią Ci pracę. Bez wątpienia pomocna będzie łopatka GERLACH, dzięki której z łatwością posadzisz rośliny. Będzie również dobrym kompanem w trakcie plewienia. Przyda się także kultywator, którym spulchnisz glebę. Nawet taki najbardziej podstawowy asortyment znacznie usprawni Twoją pracę w ogrodzie.

 

Jeśli chcesz mieć dostęp do świeżych ziół nie tylko latem, możesz przygotować domowy zielnik. Takie rośliny jak mięta czy bazylia doskonale rosną również w doniczkach.

 

 

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności