Barszcz zabielany to pożywna zupa, którą możesz podać razem z tłuczonymi ziemniakami. Jej przygotowanie jest dość proste, choć wcześniej warto zaopatrzyć się w odpowiednie warzywa. Sprawdź przepis stworzony przez Adama Borowicza i przygotuj obiad, używając wygodnych garnków.
Co jest potrzebne na barszcz zabielany?
- 1 żeberko wędzone/kość wędzona schabowa lub kawałek wędzonego boczku
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- biała część pora
- 4 ugotowane buraki
- 2 ząbki czosnku
- koperek
- pieprz czarny
- sól
- liść laurowy
- ziele angielskie
- natka pietruszki
- sok z cytryny lub ocet
- szczypta cukru
- śmietana 18% do smaku
- 100 g boczku wędzonego
- 1 cebula
Dodatki:
- 100 g drobno krojonego boczku
- 3-4 ugotowane ziemniaki
- 1 średnia cebula
Jak przygotować barszcz zabielany?
Żeberko włóż do garnka, zalej wodą i zagotuj. Dodaj ziele angielskie, liść laurowy, posól i gotuj przez około 30 minut. Po tym czasie dodaj czosnek i pokrojone warzywa (por, seler, pietruszkę, marchewkę). Całość gotuj, aż mięso i warzywa zmiękną.
Dodaj pokrojone w kostkę buraki i gotuj je przez kolejne 15 minut. Wyjmij warzywa za pomocą łyżki cedzakowej i dopraw zupę solą, pieprzem, odrobiną cukru i sokiem z cytryny. Na koniec dodaj zahartowaną wcześniej śmietanę.
Podsmaż drobno pokrojony boczek i ugotuj 3-4 ziemniaki. Rozgnieć je, dodaj do nich podsmażoną na maśle cebulkę oraz boczek. Wymieszaj wszystkie składniki na jednolitą masę.
Zupę przed podaniem posyp świeżo posiekanym koperkiem lub pietruszką. Podaj z tłuczonymi ziemniakami. Smacznego!
Dlaczego do barszczu zabielanego dodaje się ocet lub sok z cytryny?
Dodatek octu lub soku z cytryny podkreśla kwaskowaty smak buraków i nadaje zupie wyrazistości. Kwasy pomagają również zachować intensywny kolor buraków podczas gotowania, co sprawia, że zupa prezentuje się bardziej apetycznie.
Dlaczego do barszczu zabielanego podaje się tłuczone ziemniaki?
Tłuczone ziemniaki to tradycyjny dodatek, który zwiększa sytość potrawy i doskonale uzupełnia kremową konsystencję zupy. Podsmażony boczek i cebula w ziemniakach dodają dodatkowego smaku, który dobrze komponuje się z całym daniem.
Jak prawidłowo zahartować śmietanę, aby nie zważyła się w zupie?
Śmietanę należy najpierw wymieszać z kilkoma łyżkami gorącej zupy w osobnym naczyniu. Dopiero po stopniowym wyrównaniu temperatury można dodać ją do garnka z zupą, stale mieszając. Dzięki temu unikasz ryzyka zważenia się śmietany i zachowujesz kremową konsystencję barszczu.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.