Ciasto z rabarbarem jest pyszne, odświeżające i naprawdę aromatyczne. Jak je przygotować krok po kroku? Sprawdź przepis, który jest naprawdę szybki i prosty w przygotowaniu. Do stworzenia tego typu wypieków przyda Ci się odpowiednia foremka do pieczenia – silikonowa lub stalowa.
Co jest potrzebne na ciasto z rabarbarem?
- 350 g mąki pszennej
- pół szklanki drobnego cukru
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 5 jajek
- pół szklanki oleju
- 5 łodyg rabarbaru
Jak zrobić ciasto z rabarbarem?
Zanim zaczniesz robić ciasto, wyjmij jajka z lodówki. Najlepiej zrobić to godzinę przed tak, aby jajka nabrały temperatury pokojowej. Rozgrzej piekarnik do 170°C.
Rabarbar umyj pod bieżącą wodą, osusz ręcznikiem papierowym i obierz. Pokrój łodygi na małe kawałki o długości 1 cm. W miejsce umieść przesianą mąkę oraz proszek do pieczenia. Rozbij jajka, oddzielając żółtka od białek.
Białka ubijaj mikserem na sztywną pianę przez 3 minuty. Następnie stopniowo dodawaj do nich cukier. Po każdej łyżce cukru miksuj przez ok. minutę. Stale miksując, kolejno dodaj żółtka, a na końcu olej. Zmniejsz nieco moc miksera i dodaj mąkę z proszkiem do pieczenia. Mieszaj aż do momentu połączenia się ze sobą wszystkich składników.
Formę do pieczenia wyłóż papierem i przelej na nią gęste ciasto (jeśli korzystasz z silikonowej formy, nie musisz używać papieru). Na wierzchu ciasta ułóż rabarbar. Piecz przez 45 minut w piekarniku nagrzanym do 170°C.
Jaką foremkę wybrać – silikonową czy stalową?
Foremki stalowe są cięższe od silikonowych i zabierają więcej miejsca w szufladach, ponieważ nie można ich w żaden sposób wygiąć. Są jednak od nich trwalsze – trudniej je uszkodzić. Jeśli nie zostały pokryte powłoką, ciasto może również do nich przywierać. Na całe szczęście foremki stalowe od Gerlach mają właściwości nieprzywierające. To więc, które lepiej sprawdzą się u Ciebie, zależy od Twojego własnego stylu pieczenia.
Czym jest rabarbar?
Rabarbar ogrodowy naturalnie porasta Azję Środkową, Bułgarię i południową Syberię. Jest uprawiana jako warzywo; dodaje się ją również do soków i wypieków przez jej charakterystyczny, kwaskowaty smak. Zawiera stosunkowo duże ilości żelaza.
Jak pachnie rabarbar?
Rabarbar pachnie dość świeżo, owocowo; ma w sobie też słodkie nuty zapachowe. Przypomina nieco czerwone jagody.