ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Czy wiesz, co można sadzić w lipcu? Sprawdź, jakie warzywa, owoce i kwiaty warto wsadzić do ziemi w tym okresie. Na co warto uważać, gdy wsadzasz rośliny do gleby latem? Jakie akcesoria ogrodowe sprawdza Ci się do tego zadania?
Czy lipiec to dobry miesiąc na sadzenie roślin?
Lipiec może być dobrym miesiącem na sadzenie roślin, ale pod pewnymi warunkami. Istnieją warzywa, których okres wegetacji jest dość krótki i wówczas można posadzić je w lipcu, aby zagwarantować sobie drugi zbiór w tym samym roku. To też może być dobry czas na sadzenie niektórych kwiatów, czy na sadzenie i przesadzanie roślin ciepłolubnych. Jednakże w lipcu należy uważać na kilka kwestii. W tym miesiącu gleba może szybko wysychać. Wysokie temperatury mogą też stresować rośliny i spowalniać ich wzrost, a ponadto mocne słońce może szkodzić młodym sadzonkom. Dlatego też warto przygotować odpowiednie stanowisko, np. chwytając za szpadle ogrodowe i wkopując w ziemie siatki cieniujące.
Warzywa – co sadzić w lipcu?
W lipcu warto posadzić warzywa mające krótki okres wegetacyjny. Możesz je wykorzystać również jako poplon. Wśród takich można znaleźć rzodkiewkę, sałatę, koperek, rukolę, czy szpinak letni.
Istnieją też warzywa, które sadzi się latem, aby móc cieszyć się świeżymi plonami późną jesienią. Wśród takich można znaleźć buraki ćwikłowe, marchew czy pietruszkę naciową. Dotyczy to też jarmużu, kalarepy oraz kapusty pekińskiej.
Osoby dysponujące szklarnią lub sadzące warzywa w donicach mogą rozważyć również posadzenie cukinii, ogórków gruntowych, fasolki szparagowej czy kukurydzy cukrowej.
Owoce – co sadzić w lipcu?
W lipcu możesz wsadzać do ziemi krzaczki owocowe, które zostały wcześniej wyhodowane w pojemnikach. Na przykład, możesz posadzić truskawki wieloowocowe, które po posadzeniu w lipcu powinny Ci zagwarantować owoce jeszcze tego samego roku. Możesz wsadzić też poziomki, maliny, jeżyny, czy borówki. Sprawdzi się również sadzenie porzeczek, czy agrestu.
Kwiaty i rośliny ozdobne – co sadzić w lipcu?
Lipiec to dobry czas na przygotowanie nowych rabatek, czy też posadzenie niektórych roślin ozdobnych, także tych kwitnących. Jeśli więc chcesz stworzyć kompozycje, które zakwitną jeszcze w tym samym sezonie, możesz posadzić nagietki, cynie, aksamitki, chabry, maciejkę czy słoneczniki karłowate. Możesz też przygotować się na kolejny sezon, wsadzając rośliny dwuletnie, takie jak bratki, dzwonki ogrodowe, stokrotki czy malwy.
Jeśli chcesz posadzić rośliny ozdobne, które zakwitną w kolejnym sezonie, możesz wsadzić do gleby jeżówki, rudbekie, szałwię omszoną, lawendę, krwawniki, czy liliowce. Dobrym pomysłem będzie również posadzenie cebulek roślin, które kwitną jesienią: zimowita oraz szafranu uprawnego.
Jakich roślin lepiej nie sadzić w lipcu?
Nie wszystkie rośliny dobrze poradzą sobie, gdy będziesz sadzić je w trakcie lipcowych upałów. W tym okresie warto uważać szczególnie na te, które nie mają szczególnie rozbudowanego systemu korzeniowego. Unikaj pomidorów wysokorosnących, papryk, bakłażanów, selerów, czy porów. To też nie jest dobry okres na sadzenie roślin o wysokim czasie wegetacji, takich jak dynie, brokuły czy kalafiory. Jeśli chcesz posadzić cebulki kwiatów kwitnących wiosną, np. tulipanów czy hiacyntów, zaczekaj na jesień.
Na co uważać, sadząc rośliny w lipcu?
W lipcu gleba jest już dobrze rozgrzana, co pod pewnymi warunkami może sprzyjać sadzeniu roślin. Z drugiej jednak strony ostre słońce oraz szybko wysuszająca się gleba może nie pomagać we wzroście sadzonek, które potrzebują czasu, aby odpowiednio się ukorzenić. Dlatego też gdy sadzisz rośliny w lipcu, zwróć szczególną uwagę na to, aby w każdy gorący dzień podlewać rośliny wieczorem lub wczesnym porankiem. Zadbaj też o to, aby młode sadzonki osłonić za pomocą agrowłókniny lub specjalną siatką cieniującą. Możesz też ściółkować rośliny po posadzeniu, dzięki czemu gleba będzie wysychała wolniej.
Jakie akcesoria ogrodowe przygotować przed sadzeniem?
Nim zabierzesz się za sadzenie roślin, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria ogrodowe. Warto pamiętać o takich przedmiotach jak szpadle, taczki, czy konewki – te przydadzą się przy samym sadzeniu roślin. Jednakże w swojej kolekcji możesz mieć również sekatory ogrodowe, które pomogą Ci w przycinaniu krzewów. Doskonale nadają się one do pielęgnacji róż, czy hortensji, a także do delikatnego przycinania drzew ogrodowych. Jeśli jednak chcesz mocniej przyciąć większe rośliny, sprawdzić się mogą piły ogrodnicze.
Do pracy w ogrodzie sprawdzić się mogą również rękawiczki, grabie, czy wygodne wiaderka. Nie zapomnij też o scyzoryku oraz o zadbaniu o samego siebie – warto mieć pod ręką butelkę termiczną z chłodną wodą lub innym napojem. Zwłaszcza gdy pracujesz latem!
Lipiec – sadź rośliny z głową!
W lipcu warto sadzić rośliny z głową, biorąc pod uwagę ich potrzeby, wymagania oraz okres wegetacyjny. Upały nie sprzyjają wszystkim młodym sadzonkom, tak samo, jak może nie sprzyjać im ostre słońce, które może doprowadzić nawet do spalenia się liści. Dlatego zawsze sprawdzaj na początku, jakie wymagania mają konkretne gatunki. Mamy nadzieję, że z naszymi poradami uda Ci się posadzić w lipcu odpowiednie rośliny!