Co robić w ogrodzie w lutym? Sprawdź, co ważnego znajduje się w tym miesiącu w kalendarzu ogrodnika. Dzięki temu zadbasz odpowiednio o rośliny i sprawisz, że plony będą dorodne i zdrowe. Ten okres to już czas przygotowań do wiosny, kiedy warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.
Luty w ogrodzie – ostatni dzwonek na porządki i plany
Luty w ogrodzie to ostatni dzwonek na porządki i przygotowania do wiosny. Rozplanuj, co planujesz posadzić i sprawdź swój asortyment. Jeśli brakuje Ci jakichś narzędzi, takich jak grabie, czy sekatory jedno- lub dwuręczne to nabądź je jak najszybciej. W innym przypadku wiosna może Cię zaskoczyć.
W tym czasie warto również wytyczyć grządki oraz ich dokładny układ i zaplanować, jakie nasiona czy sadzonki musisz wkrótce zakupić. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zadbać o swój budżet i kupować świadomie.
Posprzątaj w ciepły, lutowy dzień
W ciepły, lutowy dzień możesz posprzątać w ogrodzie. Umyj narzędzia, oczyść ścieżki. Jeśli posiadasz np. donice po kwitnących roślinach, możesz również o nie zadbać i przygotować je na kolejny sezon. Dzięki temu, gdy nadejdzie wiosna, będziesz gotowy do nowych zadań. Warto to zrobić już w lutym, ponieważ w kolejnych miesiącach może po prostu brakować na to czasu.
Co podcinać w ogrodzie w lutym?
Jeśli drzewka owocowe takie jak jabłonki czy grusze, czy też krzewy nie zostały jeszcze podcięte po poprzednim sezonie, to luty jest na to ostatnim dzwonkiem. Ten zabieg należy przeprowadzić, nim rośliny zaczną wybudzać się z zimowego snu. Używaj do niego ostrych sekatorów, dopasowanych rozmiarem do średnicy gałęzi oraz konarów. Dzięki temu cięcie będzie czyste i rana szybko się zasklepi.
Uwaga, jeśli z roślin wypływają soki, to oznacza, że rośliny nie są już w stanie wegetacji i tego typu zabieg może być dla nich niebezpieczny, szczególnie w trakcie mrozów. Na cięcie wybierz cieplejszy okres: w trakcie najbliższych 3-4 dni po cięciu temperatura powinna nie spadać poniżej zera!
Pamiętaj, że drzewa pestkowe, takie jak czereśnie i śliwki najlepiej podcinać jesienią, po owocowaniu.
Jakich roślin nie przycinać w lutym?
Jeśli posiadasz w swoim ogrodzie kwitnące krzewy, takie jak forsycja, to nie przycinaj ich w lutym. Może to sprawić, że w danym roku nie zakwitną. Możesz jednak zadbać o ich wygląd, np. usuwając niechciane pędy czy też oczyszczając roślinę z suchych i złamanych gałązek. Dzięki temu będzie rosła
Pierwsze sadzonki w szklarni lub tunelu
Już pod koniec lutego, zwłaszcza jeśli jest ciepły, możesz zacząć sadzić pierwsze rośliny w przydomowej szklarni lub w tunelu. Dzięki temu szybciej uzyskasz plony. Możesz posadzić tam np. marchew, rzodkiewkę, szpinak czy bób. Sprawdzi się również kalafior, sałata czy pomidory.
Przygotuj rozsadę z warzyw
Jeśli masz miejsce w domu lub w garażu, możesz przygotować rozsadę z warzyw, które w następnych miesiącach przeniesiesz do ogrodu. Posadź pomidory, paprykę, pory czy sałatę. Dzięki temu szybciej uzyskasz plony i razem z bliskimi będziesz cieszyć się własną, ekologiczną żywnością. Możesz używać do tego wielodoniczek lub zwykłych doniczek.
Pamiętaj, aby pomidory wsadzać do ziemi dopiero po 15 maja! To czas, w którym nie powinny pojawić się już przymrozki, na które są one szczególnie wrażliwe.
Czy drzewka są bielone? Jeśli nie…
Jeśli posiadasz drzewka owocowe i nie zostały one bielone wapnem bądź też warstwa już uległa spłukaniu, to warto właśnie tym się zająć. Dzięki temu rośliny będą mniej narażone na wpływ zewnętrznych czynników. Możesz zakupić już gotową masę do bielenia drzew, bądź po prostu rozrobić wapno zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, aby w trakcie całej procedury używać rękawiczek.
Co zrobić w lutym w ogrodzie, gdy zapowiadane są silne mrozy?
Jeśli w lutym zapowiadane są silne mrozy, koniecznie sprawdź, czy wszystkie rośliny są odpowiednio zabezpieczone. Często np. w styczniu przychodzi ocieplenie, które sprawia, że śnieg topnieje, a zwierzęta stają się bardziej aktywne, co może doprowadzić do zniszczenia różnych elementów ochronnych. Dlatego to jest coś, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę!
Co zrobić z trawą w ogrodzie?
Najlepiej nic! Trawa w ogrodzie zimą najbezpieczniejsza jest, gdy jest pozostawiona sama sobie, pod śnieżnym przykryciem, który chroni ją przed największymi mrozami. Staraj się po niej nie chodzić. Przymarznięta roślina może się wówczas złamać, co z kolei może doprowadzić nawet do powstania pleśni. Dlatego ograniczaj chodzenie po ogrodzie, o ile jest to możliwe. Zwłaszcza jeśli chcesz zadbać o piękny trawnik.
Jeśli śnieg się topi, jednak wierzchnia warstwa, zmieniona w twardą skorupę, pozostaje, warto ją rozbić. To zapobiegnie tworzeniu się bakterii beztlenowych pod jej powierzchnią, co pomoże o nią odpowiednio zadbać.
Nie zapominaj o podlewaniu i opryskach
W ciepłe dni możesz podlać rośliny zimozielone. W tym okresie wbrew pozorom łatwo doprowadzić do odwodnienia gleby. Dlatego jeśli temperatura jest powyżej zera, a dzień jest słoneczny, warto już rano podlać swoje drzewa i krzewy, np. żywopłoty. Dzięki temu zadbasz o to, by rośliny były odpowiednio nawodnione.
To również czas, kiedy warto pomyśleć o opryskach takich roślin, zwłaszcza jeśli w poprzednich latach chorowały lub były wyjątkowo osłabione.
Luty w ogrodzie to ostatnie tygodnie lenistwa
Choć w lutym prace ogrodowe już powoli się rozpoczynają to w dalszym ciągu miesiąc względnego lenistwa. Szczególnie dla tych, którzy nie prowadzą przydomowej hodowli warzyw. Dlatego też w tym okresie warto po prostu zacząć zbierać siły na kolejny pełen satysfakcjonujących wyzwań rok.