Kwiecień to czas, w którym ogród już w pełni budzi się do życia po zimowym spoczynku. Najwyższa pora zacząć prace ogrodowe! Dowiedz się co warto sadzić w ogrodzie w kwietniu i poznaj wskazówki jak pielęgnować ogród wiosną.
Kwiecień w ogrodzie
Kwiecień to miesiąc, w którym cieszy nas coraz większa ilość słonecznych dni, sprzyjającym rozmaitym ogrodowym przedsięwzięciom. Początek wiosny to doskonały moment na stworzenie wymarzonego ogrodu i zadbanie o każdy jego szczegół. W kwietniu warto posadzić kwiaty, drzewa owocowe, krzewy oraz rozmaite zioła i warzywa.
Zanim jednak przystąpisz do sadzenia wybranych roślin pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu gleby. Usuń chwasty, zadbaj o odpowiednie spulchnienie ziemi (świetnie sprawdzi się do tego kultywator oraz inne narzędzia ogrodowe) oraz w razie potrzeby nawieź ją organicznymi środkami, które zapewniam wszystkim roślinom w Twoich ogrodzie odpowiednie składniki odżywcze.
Co sadzić w kwietniu w ogrodzie?
Gdy Twoja gleba jest oczyszczona po zimie oraz odpowiednio nawieziona – czas na sadzenie. Rozplanuj swój ogród wybierając miejsca na rośliny ozdobne, iglaki, krzewy oraz warzywa i zioła. Zacznij od roślin ozdobnych.
Kwiaty i byliny
Co sadzić w kwietniu? Oczywiście kolorowe kwiaty i byliny. To miesiąc, w którym doskonale sprawdzą się kwiaty cebulkowe jak tulipany, hiacynty czy żonkile, a także inne chabry czy aksamitki oraz byliny kwitnące latem:
- liliowce;
- irysy;
- dalie;
- dzwonki.
Jak sadzić byliny?
Zacznij od wyboru odpowiedniego miejsca, aby roślina miała odpowiedni dostęp do słońca oraz dostosowany do jej potrzeb poziom wilgotności. Przed samym sadzeniem, należy odpowiednio przygotować korzenie byliny. W przypadku gdy sadzonka jest w doniczce należy ostrożnie ją wyjąć z pojemnika i rozluźnić jej system korzeniowy. Następnie za pomocą wąskiej łopatki wykop dołek o głębokości dostosowanej do wielkości rośliny, rozmieść w nim korzenie i zacznij uzupełniać dołek ziemią. Na koniec ubij dokładnie przestrzeń wokół rośliny, aby zapewnić jej stabilność. Po zasadzeniu byliny należy ją obficie podlać wodą i dbać o to, aby przez pierwsze kilka tygodni miała odpowiedni poziom wilgotności, co ułatwi jej przejście całego procesu adaptacji do nowego miejsca.
Jakie kwiaty sadzić w kwietniu?
Kwiecień to doskonały moment na sianie do gruntu rozmaitych gatunków ozdobnych roślin. Wspomniane już aksamitką i chaber, a także cynia, dziwaczek, nachyłek barwierski, nagietek lekarski, smagliczki, godecja wielkokwiatowa czy rezeda wonna świetnie sprawdzą się podczas tych pierwszych wiosennych wysiewów. To jakie kwiaty wybierzesz zależy od indywidualnych upodobań oraz stylu ogrodu.
Jak sadzić kwiaty w ogrodzie?
Aby bezpiecznie posadzić kwiaty w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Pamiętaj, aby gleba przed sadzeniem była oczyszcza z chwastów i kamieni. Wybierając miejsce pod kwiaty ogrodowe warto wziąć pod uwagę wymagania poszczególnych gatunków. Każda roślina ma nieco innego wymagania dotyczące słońca, cienia oraz stopnia wilgotności gleby. Dla przykładu niektóre kwiaty preferują pełne nasłonecznienie, podczas gdy inne znacznie lepiej będą rosły w cieniu.
Następnie przygotuj odpowiednie narzędzia kopiące. Stwórz dołki odpowiadające wielkości wybranych przez Ciebie roślin i delikatnie rozkładaj korzenie kwiatów w ich wnętrzu. Na koniec dokładnie podsypuj dołki ziemią. Pamiętaj – rośliny po zasadzeniu należy obficie podlać.
Byliny i kwiaty – postaw na odpowiednią ochronę
Rośliny warto zabezpieczyć przez szkodnikami i chwastami. Regularna pielęgnacja pozwoli na to, aby roślina rozwijała się bujnie i zdrowo. Chwasty usuwaj za pomocą motyczki. Warto także stosować warstwę ściółki (np. kory), która pozwoli a zachowanie wilgoci. Zadbaj o regularne przeglądy roślin pod kątem potencjalnych szkodników i ewentualnych chorób. Stosuj aparaty organiczne i naturalne, które będą bezpieczne dla wszystkich roślin w Twoim ogrodzie.
Jakie krzewy i drzewa sadzić kwietniu?
Początek wiosny to wspaniały czas na sadzenie rozmaitych drzew i kwiatów. Doskonale sprawdzą się drzewa ozdobne i owocowe oraz piękne krzewy, jak:
- róże;
- magnolie;
- azalie;
- różaneczniki;
- piwonie;
- powojniki;
- winorośl;
- jagoda kamczacka.
Sadząc krzewy warto się do tego przygotować. Ich korzenie namocz najpierw obficie w wodzie. Następnie za pomocą nożyc ogrodowych wyrównaj delikatnie system korzeniowy. Zarówno krzewy jak i drzewa należy sadzić w stosunkowo głębokich dołkach (na ok. 50 cm głębokości), dzięki którym korzenie roślin czują się w miarę swobodnie. Na spód najlepiej położyć kompost, który sprawi, że krzewy będą miały lepsze odżywienie od samego początku.
Jakie drzewa sadzić wiosną?
Doskonale sprawdzą się wszelkie drzewa owocowe: brzoskwinia, grusza, morela, wiśnia czy jabłoń. W kwietniu z powodzeniem można także sadzić iglaki. Każdorazowo upewnij się jednak, że wybierasz odmiany odpowiednie dla Twojej strefy klimatycznej. Wybierając miejsce na drzewa warto pamiętać o tym, że rośliny te mogą osiągać całkiem pokaźne rozmiary, dlatego należy pozostawić wokół nich odpowiednio dużo wolnego miejsca. Posadzone drzewa warto od razu przyciąć. Użyj tego odpowiednich narzędzi tnących. Do przycinania świeżych i młodych pędów drzew i krzewów idealnie sprawdzi się sekator jednoręczny kowadełkowy.
Ogródek warzywny w kwietniu
Kwiecień to także doskonały moment na założenie ogródka warzywnego. Zacznij od wybrania miejsca, które otrzymuje co najmniej 6-8 godzin światła każdego dnia. Gleba powinna być odpowiednio zdrenowana i spulchniona. Określ rozmiar Twojego ogródka i przemyśl logistykę poszczególnych nasadzeń. Projektowanie grządek to bardzo twórcze działanie!
Następnie wybierz odpowiednie rośliny. W zależności od tego, jakich plonów oczekujesz możesz sadzić rośliny:
- strączkowe, np. groch, fasola;
- cebulowe, np. cebula, czosnek;
- psiankowe, np. pomidor;
- kapustne, np. kapusta;
- korzeniowe, np. marchewka, pietruszka;
- rzepowate; np. rzodkiewka, rzepa;
- dyniowate, np. dynia, ogórek;
- liściowate, np. szpinak, rukola.
Takie warzywa jak marchewka, rzodkiewka czy szpinak będą gotowe do zbioru już latem. Ogród warzywny to nie tylko wspaniałe hobby, ale też obietnica zdrowych i obfitych plonów. W ogrodzie warzywnym warto także postawić na zioła. Świetnie sprawdzi się rozmaryn, mięta czy szałwia. Oprócz wielkiej wartości dla zdrowia są to też ciekawe estetycznie rośliny, które sprawią, że Twój ogródek warzywny będzie naprawdę ozdobą! Zadbaj o swój ogród w kwietniu i ciesz się uroczym ogrodem, aż do późnej jesieni. Poznaj pełną ofertę artykułów ogrodowych marki Gerlach, które sprawią, że pielęgnacja ogrodu będzie naprawdę prosta i komfortowa!