Zestaw noży w bloku białym MODERN
Kalarepa to zielone warzywo, które często można znaleźć na półkach sklepów spożywczych. Nie każdy jednak wie, jak ją wykorzystać w kuchni. Dlatego urozmaić swoją dietę i sprawdź, co zrobić z kalarepy, aby przygotować smaczne i zdrowe posiłki.
Kalarepa – czym jest?
Kalarepa to odmiana kapusty, tak samo jak brukselka, czy kalafior. Nie występuje w warunkach naturalnych – jest rośliną wyłącznie uprawną. Pierwsze europejskie wzmianki na jej temat pojawiają się we Włoszech w XVI wieku. W 1554 roku tamtejszy botanik, Pietro Andrea Mattioli, napisał, że pojawiła się ona w jego kraju. Kilka dekad później była już uprawiana w Austrii, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Aktualnie w Polsce jest powszechnie uprawiana i można ją spotkać w wielu sklepach. Sezon na kalarepę trwa od maja do listopada.
Jakie wartości odżywcze ma kalarepa?
Kalarepa jest niskokalorycznym warzywem. W jej 100 g znajduje się zaledwie ok. 27 kcal, dlatego może być dobrą bazą dań dla osób, którym zależy na redukcji masy ciała. Zawiera ona przede wszystkim węglowodany (6,2 g/100 g), w tym 2,6 g cukrów, a także błonnik (1,6 g/100 g), białko (1,7 g/100 g) i śladowe ilości tłuszczy.
Jeśli chodzi o inne wartości odżywcze, kalarepa zawiera przede wszystkim większe ilości potasu (350 mg/100 g) oraz witaminę C (62 mg/100 g), wapń (24 mg/100 g) i magnez (19 mg/100 g). To sprawia, że może być ona dobrym elementem zbilansowanej, zróżnicowanej diety.
Jak smakuje kalarepa?
Kalarepa swoim smakiem przypomina połączenie młodej kapusty oraz rzodkiewki. Jest lekko słodkawa. Młode warzywa są chrupiące i soczyste, mają też nutkę orzechowego aromatu. Im starsza kalarepa, tym większa szansa, że będzie ostrzejsza i bardziej włóknista. W dalszym ciągu smakują jednak lekko i świeżo.
Co zrobić z kalarepy?
Kalarepa jest naprawdę wszechstronnym warzywem, które możesz wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Można ją jeść zarówno na surowo, jak i po obróbce cieplnej. Z tego powodu dobrze sprawdzi się np. do sałatek. Możesz ją pokroić na tarce lub zrobić z niej cienkie plasterki, a następnie podawać ją np. z jabłkiem, marchewką i lekkim dressingiem.
Doskonale sprawdzi się również jako baza do zupy krem, ponieważ jej łagodny smak idealnie będzie się z nią łączyć. Takie danie sprawdzi się na lekki posiłek w upalny dzień, kiedy nie masz ochoty na ciężkie, wielodaniowe obiady. Możesz na jej bazie przygotować także farsz do pierogów, tarty czy naleśników lub użyć jej na grillu.
Dobrym pomysłem może być również przygotowanie kiszonki z użyciem kalarepy. Możesz ją ukisić podobnie jak ogórki, tworząc pyszne i bardzo zdrowe przetwory, których będzie można używać przez cały rok.
Przepisy z kalarepy – sprawdź nasze!
Sprawdź również przepisy na dania z wykorzystaniem kalarepy stworzone przez nas. Możesz stworzyć pyszną, nadziewaną mięsem kalarepę, która idealnie sprawdzi się w trakcie imprez. Taka forma nada się również jako lunch do pracy – po przygotowaniu wystarczy zapakować ją do pojemniczka i wziąć ze sobą. Nasz przepis znajdziesz TUTAJ.
Jak już było wcześniej wspomniane, kalarepa doskonale nadaje się do przygotowania zupy-krem. Taki przepis również znajdziesz na naszym blogu. Dzięki wykorzystaniu bulionu warzywnego danie to jest odpowiednie dla wegetarian. Sprawdź przepis TUTAJ.
Jak kroić kalarepę?
Kalarepa jest warzywem dość twardym, dlatego przebicie się przez jej skórkę nie jest aż tak trudne jak np. w przypadku pomidorów. Jednak w dalszym ciągu do jej krojenia konieczne będzie wykorzystanie ostrego noża. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że ten zsunie się z warzywa i np. skaleczy Cię. Dlatego zawsze dbaj o swoje narzędzia!
Krojenie kalarepy zacznij od odcięcia góry oraz dołu. Obierz ją ze skórki, używając mniejszego noża lub obieraczki. Nożem szefa kuchni lub Santoku przekrój ją na pół. Następnie krój ją zależnie od potrzeb, np. na plasterki, słupki czy w kostkę. Staraj się, aby przygotowane kawałki były możliwie równe.
Kalarepę możesz również zetrzeć na tarce lub zblendować. Taka forma najlepiej sprawdzi się do sałatek lub do placków.
Jak przechowywać kalarepę?
Kalarepę możesz przechowywać w chłodnej spiżarce lub w lodówce w szufladzie na warzywa. Zwykle wytrzymuje 1-2 tygodnie, ale może okazać się, że będzie świeża dłużej. Aby przedłużyć czas przechowywania, usuń liście, które zwykle zaczynają psuć się w pierwszej kolejności.
Jak powinna wyglądać świeża kalarepa?
Świeża kalarepa powinna mieć gładką, jędrną skórkę, bez plam i przebarwień. Zależnie od odmiany powinna mieć jasnozielony lub fioletowy kolor. Jeśli posiada liście, powinny mieć intensywny odcień i nie powinny być zwiędłe. Ponadto pow